"Soud přijal prakticky všechny argumenty obžaloby, i ty absurdní a zcela nepodložené, a navrhl trest 3 roky nepodmíněně a pokutu 10 tisíc rupií," napsal z Indie jeden z obviněných entomologů Petr Švácha s tím, že ve středu proběhne další stání, kde má obhájce entomologů podat vyjádření k navrženému rozsudku.
"Jsou zřejmě dvě možnosti - soudce nás může na základě tohoto vyjádření propustit, nebo na vykonání rozsudku trvat," napsal dále Petr Švácha. "Ve druhém případě se odvoláme k vyššímu soudu v Dárdžilingu a případ se zřejmě dále potáhne," napsal také český vědec.
Soud může začít znovu
České diplomaty v Indii rozhodnutí soudu nepříjemně překvapilo. Nyní podle nich mají dvě možnosti.
"Oba Češi musí ke středečnímu stání přinést žádost o omilostnění. Té může soudce vyhovět a pak mohou oba odjet zpátky do České republiky," řekl český velvyslanec v Indii Hynek Kmoníček, který dnes proces sledoval přímo v soudní síni.
Ve hře je ale i možnost, že soudce žádosti o omilostnění nevyhoví. "V tom případě jim podle indického právního řádu za tento čin musí uložit trest minimálně tři roky vězení," řekl Hynek Kmoníček.
"Oba pánové by se pak odvolali k soudu vyšší instance a v listopadu by začal celý soud nanovo," dodal velvyslanec. Do té doby by museli oba Češi zůstat v Indii.
Obtížné období v česko-indických vztazích
K odsouzení obou Čechů se v den jednání s indickým ministrem zahraničí Anandem Šarmou vyjádřil i šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg.
"Poprosil jsem indickou stranu, aby udělala, co bude možné, abychom dosáhli brzkého propuštění našich občanů," uvedl český ministr. Pokud se to nepodaří, "pak by nastalo velmi obtížné období" v česko-indických vztazích, dodal Schwarzenberg.
Případné kroky Prahy proti Dillí ale odmítl upřesnit s tím, že Česká republika využije všechny nástroje, které se v těchto mezinárodních případech k propuštění používají.
Šarma zdůraznil, že indická vláda po vynesení rozsudku vyzkouší všechny ústavní prostředky k intervenci ve prospěch Čechů. "Uvidíme, zda bude možné okamžité propuštění těchto dvou českých občanů," sdělil státní ministr.
Sporné doznání
Verdikt nad českými entomology padl u soudu v indickém Dárdžilingu už ve čtvrtek, ale podle českých diplomatů nebyl přeložen do angličtiny, tudíž nemohl být souzeným Čechům předán.
Obhájci obou entomologů se před soudem, který začal případ projednávat předminulý týden, snažili prokázat, že Češi sice sbírali hmyz bez povolení, ale k nekomerčním účelům a mimo území rezervace.
Hlavním argumentem obžaloby bylo údajné přiznání obou vědců, že vstoupili do národního parku a se sebraným hmyzem chtěli obchodovat.
Češi ale v průběhu procesu tvrdili, že doznání je zfalšované. Údajně bylo připsáno na bianko podepsané papíry, které si od nich policie vyžádala po jejich zadržení s tím, že na ně vyhotoví seznam zabavených předmětů a zařízení. - přečtěte si Čeští entomologové zadržení v Indii údajně podepsali přiznání
"Soud uznal i oněch slavných 20 stran papíru, které oba podepsali a kam bylo dopsáno jejich údajné přiznání," řekl Kmoníček.
Jednapadesátiletého Šváchu z Entomologického ústavu Akademie věd ČR a dvaapadesátiletého Kučeru zadržely indické úřady 22. června poblíž parku Singalia, asi 90 kilometrů od Dárdžilingu. Češi u sebe údajně měli přes 200 exemplářů vzácných brouků a larev motýlů.
Za vědce se bude demonstrovat
Okamžitě po zadržení obou vědců se na jejich stranu postavila mezinárodní vědecká komunita. Organizovala petice za jejich propuštění adresované indickému premiérovi Manmóhanu Singhovi, pod které se podepsaly tisíce lidí.
Vlastní petici organizovala také Česká entomologická společnost, která shromáždila stovky podpisů. Ve prospěch obou vědců u svého indického protějšku intervenoval i předseda Akademie věd České republiky Václav Pačes.
Vladislav Malý z České entomologické společnosti dnes řekl, že entomologové budou na podporu Šváchy a Kučery po celém světě organizovat demonstrace před indickými zastupitelskými úřady.
. ČEŠTÍ VĚDCI V INDII22. června Petr Švácha z Entomologického ústavu Akademie věd ČR byli zadrženi 22. června poblíž národního parku Singalila u Dárdžilingu. 25. července Museli ale vyčkat na hotelu na případné obvinění a dvakrát týdně se hlásit na policii. 13. srpna vědci začne 25. srpna. 20. srpna čeští vědci ke všem obviněním přiznali. Potvrdily se tak obavy, že někdo mohl zneužít 20 prázdných listů, které Petr Švácha a Emil Kučera před svým uvězněním podepsali. 25. srpna Obvinění založily úřady na písemném doznání obou vědců. 4. září do angličtiny, a tak nemohlo být Čechům předáno. |