Demonstranti v Hongkongu obsadili parlament, policie je slzným plynem vyhnala

  17:34aktualizováno  21:39
Hongkongská policie za použití slzného plynu vyhnala demonstranty z budovy parlamentu, kterou předtím obsadili. Stovky odpůrců chystaného zákona umožňujícího vydávat podezřelé k soudům do pevninské Číny chtěli původně v budově zůstat do rána, po příchodu těžkooděnců však začali prchat, uvedla CNN.

Do budovy parlamentu kolem 21:00 místního času proudily stovky demonstrantů poté, co se skupinka vyzbrojená kovovými předměty probila dovnitř skrze tvrzené sklo. Policie jim v tom podle svědků nebránila a objevily se i spekulace, že tak učinila schválně, aby veřejnost viděla destruktivní chování demonstrantů.

Fotogalerie

Uvnitř parlamentu protestující ničili obrazy politiků a sprejovali na zdi politické slogany o extradičním zákonu nebo o demokratických volbách správců autonomního regionu. Obsadili také hlavní zasedací sál, kde byla následně rozvinuta vlajka z dob koloniální nadvlády se symbolem Spojeného království.

Podle agentury AP tato výrazná eskalace v chování demonstrantů svědčí o jejich rostoucí frustraci ohledně přístupu hongkongské vůdkyně Carrie Lamové. Ta po vypuknutí vlny protestů oznámila, že projednávání kontroverzního zákona o vydávání podezřelých se přerušuje, jeho odpůrci ale požadují jeho definitivní stažení. Na dnešních protestech opět zaznělo i volání po rezignaci Lamové či po nezávislém vyšetření možné policejní brutality při červnových protestech.

„Nesouhlasím s tím, abychom se uchylovali k násilí,“ řekla agentuře AFP 24letá účastnice okupace parlamentu. Vláda ale podle ní svým jednáním nedává lidem jinou možnost. „Nemůžeme dělat nic jiného než bojovat. Jsme mladí, a proto se nebojíme. Víme, že porušujeme zákony, ale nemáme na vybranou,“ dodala.

Okupaci sídla zákonodárného sboru ukončil zhruba po třech hodinách půlnoční zásah stovek policejních těžkooděnců. Do davu před budovou vypálili několik dávek slzného plynu, načež demonstranti začali rychle prchat, a to nejen venku, ale také z budovy parlamentu. Policie poté začala areál procházet, nebylo však jasné, kolik demonstrantů tam ještě zůstávalo, zdali došlo na zatýkání či zda byl někdo při zásahu zraněn. 

Napětí mezi demonstranty a policií sílilo už od rána, kdy se menší skupina lidí tvořená převážně studenty pokusila do budovy vniknout poprvé. K rozbíjení zesíleného skla použili kovové nákupní vozíky, tyče a kusy lešení. Pořádková policie je podle The Japan Times kropila pepřovým sprejem a odháněla je obušky. 

V odpoledních hodinách se už do budovy pokoušely dostat desítky lidí, kterým se sklo nakonec podařilo prorazit. Přibližně stovka policistů, která stála za sklem parlamentu, se před nimi stáhla pryč z budovy. V devět hodin místního času již demonstranti proudili prostorami parlamentu. Ničili portréty politiků a na zdi sprejovali vzkazy o chystaném zákonu o extradicích. Ušetřen nebyl ani emblém hongkongské zvláštní administrativní oblasti v hlavním zasedacím sále. 

Kontroverzní výročí

Vláda si v pondělí za přísných bezpečnostních opatření připomínala 22. výročí přechodu města z britské pod čínskou správu. Oficiální ceremoniál se však letos netradičně uskutečnil v konferenčním centru a nikoli venku, což hongkongská vláda zdůvodnila nepříznivým počasím. 

V Hongkongu pokračují protesty proti zákonu o vydávání osob do Číny

Při příležitosti výročí se statisíce lidí vydaly na protestní pochod městem, podle organizátorů jich bylo až 550 tisíc. Nedaleko budovy, kde se ceremoniál konal, se s policií střetly stovky lidí. Policisté k jejich rozehnání použili pepřový sprej a obušky.

Demonstranti v Hongkongu již několik týdnů protestují proti kontroverznímu návrhu zákona o vydávání lidí podezřelých ze spáchání trestných činů do pevninské Číny. Jednoho z protestů se podle organizátorů zúčastnily dva miliony lidí. Správkyně Hongkongu Carrie Lamová sice projednávání možnosti extradice po sérii demonstrací přerušila, lidé však požadují, aby byl návrh zákona úplně zrušen. 

Nedělní akce se zúčastnili zástupci Hongkongu, pevninské Číny a další pozvaní hosté. Reuters napsal, že viditelně unavenou Lamovou na ceremoniál doprovodil manžel. Správkyně Hongkongu se na veřejnosti objevila poprvé po téměř dvou týdnech. Ve své řeči uvedla, že vláda potřebuje změnit styl vládnutí, aby byla vstřícnější a otevřenější. Rovněž slíbila, že se toho bude dělat víc pro mladé.

Autoři: ,

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Další z rubriky

Už nejen blokace webů. Rusko a Čína své občany ještě více izolují

Všečínské shromáždění lidových zástupců je jednokomorový parlament Čínské...

Rusko a Čína nyní spojí své síly ve vesmíru a komunikačních technologiích. Hodlají vytvořit novou satelitní...

V Mnichově začal festival Oktoberfest, pivo je opět o něco dražší

Zahájení 186. ročníku Oktoberfestu v Mnichově. (21. září 2019)

V sobotu v poledne začal v německém Mnichově již 186. ročník pivního festivalu Oktoberfest. Každoročně ho navštíví...

Nejsem mrcha! Petice chce ze slovníku odstranit hanlivé výrazy pro ženu

ilustrační snímek

Téměř třicet tisíc lidí už podepsalo na portálu Change.org petici, která požaduje úpravu hesla žena v Oxfordském...

Doma je lépe, vraťte se. Velvyslanec nabádá Poláky, ať nečekají na brexit

Obchod s polskými delikatesami v londýnské čtvrti Hammersmith.

Polský velvyslanec ve Velké Británii napsal dopis adresovaný všem jeho krajanům, kteří dlouhodobě žijí na ostrovech....

Najdete na iDNES.cz