Maskovaní muži s obušky útočili na hongkongském nádraží, zranili 45 lidí

  6:39aktualizováno  14:22
Maskovaní muži s obušky zaútočili na nádraží na hongkongském předměstí a zranili desítky lidí. Útok se uskutečnil několik hodin po protivládní demonstraci pořádané v centru Hongkongu, někteří cestující se demonstrace účastnili. Podle spekulací mohli útočit členové zločineckých gangů. Prodemokratiční aktivisté obviňují policii, že na místo dorazila pozdě a jen přihlížela.

Čínská vláda ostře kritizovala incident, při němž protestující předtím házeli vajíčka na její styčný úřad v Hongkongu, o útoku na demonstranty a civilisty z téhož večera se ale nezmínila.

Desítky maskovaných mužů vyzbrojených kovovými a dřevěnými holemi vtrhly v neděli večer na vlakové nádraží v hongkongské čtvrti Yuen Long a zaútočily na kolemjdoucí a protivládní demonstranty, kteří se vraceli z protestní akce. Hospitalizováno bylo 45 zraněných, jeden je v kritickém stavu, informovaly místní zdravotnické zdroje. Existuje podezření, že útočníci pocházejí z řad zločineckých gangů, takzvaných triád.

Fotogalerie

Na záběrech zveřejněných na sociálních sítích jsou vidět muži v bílých tričkách, jak útočí na lidi na nástupištích a ve vagonech. Prodemokratičtí aktivisté a poslanci obvinili policii, že na místo dorazila pozdě a násilnostem jen přihlížela. Mezi zraněnými je i těhotná žena, matka, která držela v náručí dítě, a jedna novinářka, napsal s odvoláním na svědky list The Guardian.

Útok nastal po protivládní demonstraci v centru Hongkongu, kterou se policie snažila rozehnat slzným plynem a střelbou gumovými projektily. Maskovaní muži na nádraží v okrajové čtvrti Yuen Long zaútočili kolem 22:30 místního času (16:30 SELČ), několik hodin po střetu demonstrantů s policií.

Protivládní demonstranti napadli čínský úřad

Při policejním zásahu bylo zraněno 14 lidí. Skupinka demonstrantů po skončení protivládního pochodu napadla styčný úřad Číny, který symbolizuje moc tamní komunistické strany, házela na něj vejce, sprejem poničila bezpečnostní kamery a čínský státní znak pocákala černým inkoustem.

„Jednání radikálních demonstrantů v Hongkongu překročilo hranice toho, co je přijatelné pod principem ‚jedné země, dva systémy,“ uvedlo čínské ministerstvo zahraničí. Čína bývalé britské kolonii Hongkongu při přechodu pod správu Pekingu v roce 1997 slíbila - v duchu principu „jedna země, dva systémy“ - vlastní právní systém, omezenou demokracii s politickými stranami a určitá práva, jako je svoboda shromažďování a projevu.

Čínská armáda mezitím oznámila, že její brigáda uskutečnila protiteroristické cvičení v provincii Kuang-tung, která sousedí s Hongkongem. Cvičení bylo simulovanou reakcí na vypuknutí násilností či teroristický čin. Podle komentátorů daly čínské úřady cvičením najevo, že v případě potřeby jsou v Hongkongu připraveny nasadit vojáky.

Pročínská správkyně Hongkongu Carrie Lamová, jejíž odstoupení demonstranti rovněž požadují, odmítla obvinění některých aktivistů, že se hongkongská policie spřáhla s maskovanými zločinci, kteří na nádraží útočili na lidi vracející se z demonstrace a další civilisty.

Útočit mohli členové zločineckých skupin

Opoziční poslanec Lam Cheuk-ting se domnívá, že za útokem mohou stát členové organizovaných zločineckých skupin. „Dovoluje nyní Hongkong triádám dělat si, co chtějí, útočit na lidi na ulici zbraněmi?“ řekl Lam v rozhovoru s novináři.

Někteří kritizují, že policie přijela za příliš dlouhodu dobu a pouze nečinně přihlížela. „Hongkong má jeden z nejvyšších počtů policistů na jednoho obyvatele. Kde všichni byli?“ napsal na twitteru další prodemokratický zákonodárce Ray Chan.

V neděli se v Hongkongu uskutečnila další masová demonstrace, jejíž účastníci požadovali úplné stažení kontroverzního návrhu zákona, který by umožňoval vydávání lidí podezřelých z trestného činu do pevninské Číny. Kritici extradičního zákona se obávají, že by norma narušila právní nezávislost poloautonomního Hongkongu a že podezřelí vydaní do Číny by tam mohli čelit nespravedlivým, politicky motivovaným procesům.

Podle organizátorů se nedělního protestního pochodu zúčastnilo 430.000 lidí, policie účast odhadla jen asi na třetinu tohoto počtu. Původně klidný protest přerostl v potyčky s policií, při nichž demonstranti házeli na příslušníky policie různé předměty, zatímco bezpečnostní síly se je snažily rozehnat slzným plynem a střelbou gumovými projektily.

Autoři: ,
Témata: Demonstrace, Hongkong

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Horší než horor. Rumuny vyděsily vraždy a bída v psychiatrických léčebnách

Hororová léčebna. Rumuny pobouřilo odhalení opozičního poslance.

Přeplněné pokoje, padající omítka a špína v koupelnách. Rumuny vyděsily záběry z psychiatrické léčebny na severu země....

Na Floridě zadrželi mladíka a našli pilulku extáze s Trumpovým obličejem

Pilulka extáze ve tvaru hlavy prezidenta USA Donalda Trumpa, kterou zadržela...

Osoba prezidenta Donalda Trumpa již inspirovala tvůrce karikatur, televizní komiky i výrobce halloweenských kostýmů....

Na summitu Trump s Johnsonem slibují velké věci, v ulicích zuří nepokoje

Britský premiér Boris Johnson (vlevo) a americký prezident Donald Trump na...

Summit skupiny G7 ve francouzském Biarritzu pokračoval nedělními setkáními vrcholných představitelů. Johnson vyjednával...

Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi
Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi

Fyzické i psychické násilí v přítomnost dětí může mít ještě větší dopad, než tomu bylo doposud. Násilník se totiž nedopouští trestného činu pouze na partnerovi, ale také na nezletilých. Jaké následky může domácí násilí mezi partnery na dětech zanechat?

Najdete na iDNES.cz