Hollywoodské hvězdy odmítají brunejské hotely v USA kvůli právu šaría

  17:01aktualizováno  17:01
Řada hollywoodských celebrit protestuje proti luxusnímu řetězci Dorchester Collection, který má několik hotelů i v losangeleském Beverly Hills. Řetězec totiž vlastní bohatý sultanát Brunej, který mění trestní zákoník. Přečiny brunejských obyvatel hodlá trestat podle islámského práva šaría.

Luxusní hotel v Beverly Hills se stal ohniskem protestů, protože ho vlastní sultanát Brunej. A ten zavádí právi šaría, což lidem v Kalifornii nelíbí | foto: AP

V předvečer udílení americké filmové ceny Oscar uléhali do měkkých postelí luxusních hotelů řetězce Dorchester Collection mnozí znervóznělí adepti na výstup na Olymp americké kinematografie. Jindy elegantní prostory využívali organizátoři dalších festivalů a slavnostních ceremoniálů, jichž proslulé Beverly Hills nabízí přehršel.

Právo šaría

- soubor islámského náboženského práva, který reguluje některé veřejné i soukromé aspekty života lidí žijících v právním systému založeném na muslimských principech.

- Podle práva šaría se vykonávají i kontroverzní tresty jako ukamenování za cizoložství, useknutí ruky za krádež nebo veřejné bičování za pití alkoholu

Za rok už to tak ale být nemusí. Řada celebrit se totiž rozhodla hotely, které vlastní bohatý sultanát Brunej v jihovýchodní Asii, bojkotovat. A Brunej neodsoudily jen hvězdy filmového plátna a televizních obrazovek, ale i městská rada v Beverly Hills.

Američany rozhořčil nový trestní zákoník, který nedávno schválil brunejský sultán Hassanal Bolkiah. Ten oznámil, že jeho mimořádně bohatá země, která leží na ostrově Borneo, se v budoucnu bude řídit právem šaría. Zákonem, který odsouzence trestá například k smrti ukamenováním za homosexualitu či nevěru, nebo k amputaci končetin za krádeže.

První část zákona, která už začala platit, řeší drobné delikty, za které nařizuje pokuty. Jde například o vynechání páteční modlitby nebo nevhodné chování. Trestány budou také ženy, které přijdou do jiného stavu, aniž by byly provdané.

V další fázi, která začne platit během roku, trestní zákoník přitvrdí: začne trestat krádeže amputacemi a bičováním. V poslední, dokončovací fázi, která by měla platit začátkem nového roku, sultanát hodlá trestat "nejvážnější" zločiny typu homosexualita či nevěra smrtí, například ukamenováním.

Městská rada v Beverly Hills jednoznačně odsoudila tenhle brunejský zákoník, na rozdíl od hvězd, jako jsou komici Jay Leno či Ellen DeGeneresová nebo miliardář Richard Branson, ale váhá s bojkotováním či přímo uzavřením hotelů. Na tom se členové neshodli.

Ředitel řetězce: A odkud asi máte tričko vy?

Ředitel řetězce Christopher Cowday řekl, že řada dalších hotelů v oblasti je ve vlastnictví zemí, které mají problémy s dodržováním lidských práv. "Jsou tady další společnosti, které patří třeba Saúdské Arábii. A vy víte, že vaše tričko taky nejspíš pochází ze země s problémy," řekl místnímu tisku podle stanice BBC Cowday.

Washington dlouhodobě mlčí k událostem, které se dějí v bohatém bývalém protektorátu britské koruny, který za svůj blahobyt vděčí nerostným surovinám. Konkrétně ropě a zemnímu plynu, na jejichž vývozu závisí takřka celá ekonomika malého státu.

Americké ministerstvo zahraničí ale v úterý oznámilo, že "se svěřilo brunejské vládě se svými obavami ohledně nového zákona", který se bude uplatňovat na téměř třech třetinách obyvatel. V Bruneji, kde žije zhruba 400 tisíc obyvatel, se většina lidí hlasí k islámu, žijí tam ale i buddhisté a křesťané.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Zahrajte si na komunistického cenzora a vyhrajte cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Další z rubriky

Na Saúdy dopadly desítky raket z Íránu, uvedly USA. Ukázaly fotky z družic

Hořící ropné zařízení v saúdskoarabském Abkajku po útoku (15. září 2019)

Saúdskoarabská ropná zařízení zasáhly desítky raket s plochou dráhou letu, které podle všeho odpálily nasazené...

Nejméně deset lidí zemřelo při bombovém útoku na severozápadě Sýrie

Lidé hledají zraněné pod troskami budov. (28. srpna 2019)

V syrském městě Ar-Raj zabil výbuch trhaviny ukryté v autě nejméně deset lidí a dalších patnáct místních bylo zraněno....

Olovo z hořící Notre-Dame mořilo okolí, nikdo se nenamáhal lidi varovat

V těchto dnech se v okolí katedrály koná hloubkové čištění, dělníci by se tam...

Francouzské úřady se dopustily významných pochybení při informování veřejnosti o rizicích spojených s olovem, které se...

Najdete na iDNES.cz