Pátek 30. září 2022, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 30. září 2022 Jeroným, Ráchel

Gruzie dál sní o evropské budoucnosti. „Je to návrat domů,“ říkají Gruzíni

  15:56
Zatímco Ukrajina a Moldavsko získaly v červnu status kandidátské země Evropské unie, Gruzie si na něj bude muset ještě počkat. Většina obyvatel této zakavkazská země je zklamaná – vidí svou budoucnost jasně, tisíciletá historie Gruzie podle nich souzní s evropskými ideami. Jsou však i tací, kteří mají z integrace do Evropy obavy.

Muž s vlajkami Evropské unie a Gruzie na tváři během shromáždění na podporu členství Gruzie v Evropské unii (3. července 2022) | foto: Profimedia.cz

V roce 1918 Gruzínská demokratická republika, která se právě vymanila z područí Ruského impéria, zoufale hledala spojence. Pro jednoho z předních gruzínských spisovatelů té doby, Micheila Džavachišviliho, byla odpověď jednoduchá. „Vybereme si sever, západ nebo východ? Všechny debaty a diskuse k této otázce jsou neplodné, ne–li škodlivé,“ napsal. „Měli bychom se obrátit stejným směrem, jakým se země řítí, a ta se řítí na západ.“

Gruzie však žádné významné partnerství nenavázala, a o pouhé tři roky později se vlády ujali bolševici. Osud Gruzie byl tak opět spjat s Ruskem.

Průzkum Future of Georgia

78 % Gruzínců v uvedeném výzkumu podpořilo integraci země do Evropské unie, a to nejen z ekonomických, ale i kulturních důvodů. Přesto přetrvávají ambivalentní postoje. Dva z pěti respondentů se domnívají, že EU představuje hrozbu pro gruzínskou kulturu.

Když pak Gruzie v roce 1991 získala nezávislost, začal nový stát opět usilovat o integraci se Západem. Snažil se oslabit své vazby na Rusko a naopak je prohloubit s Evropou a Spojenými státy. Dnes se pravidelně cituje axiom tehdejšího premiéra Zuraba Žvaniji z počátku roku 2000: „Jsem Gruzínec, a proto jsem Evropan.“

Většina tamních obyvatel je tomuto směřování silně nakloněna, což vyplývá i z průzkumu veřejného mínění, zveřejněného před rokem. Podle Evropské komise však Gruzie musí předtím, než dosáhne pozice uchazeče o členství v EU, nejprve provést některé reformní kroky.

Cesta Gruzie do Evropy se však ukazuje jako problematická nejen kvůli sousedícímu Rusku, které si žárlivě střeží svou regionální nadvládu (na území Gruzie leží autonomní republiky Abcházie a Jižní Osetie, které ovládá Rusko), ale také kvůli její vlastní vládě s nejasnými zájmy a zjevně smíšenými názory na výhody vstupu do EU.

Mapa Gruzie s vyznačenými oblastmi Abcházie a Jižní Osetie

„Dvacáté století se neslo ve znamení vzniku gruzínské demokracie, snažili jsme se stát evropskou zemí,“ uvedl pro web Eurasianet Lasha Bugadze, významný gruzínský dramatik a horlivý zastánce evropské integrace. „Musíme zajistit, že to tentokrát vyjde.“

Prozápadně smýšlející Gruzíni považují Evropu za svůj přirozený domov, od něhož jsou neustále odtrhováni. Tamní organizace prosazující členství Gruzie v EU dokonce pořádá pravidelná proevropská shromáždění, na nichž případný vstup Gruzie do Unie označuje jako „návrat domů“.

Historická perspektiva

Aktivisté i odborníci se při prosazování této teze u širší veřejnosti opírají o specifický výklad dlouhé historie Gruzie. Zásadní roli zde hraje zejména migrace prvních lidí z Afriky do Evropy. Předchůdci dnešních lidí, „první Evropané“, se v Gruzii podle nálezů ostatků vyskytovali již před 1,8 milionem let.

„Vždycky jsme se dívali na západ, bohužel naše geografie je zhoubou naší existence,“ prohlásil už v roce 1920 gruzínský spisovatel Grigol Robakidze. Z geografického i kulturního hlediska je totiž Gruzie tradičně vnímána jako styčný bod mezi Evropou a Asií.

To vysvětluje ve své knize i profesor historie a mezinárodních vztahů na Georgetown University Charles King. „Před pětadvaceti miliony let se na místě, kterému dnes říkáme průsečík Evropy a Asie, střetly dvě velké masy pevniny, a tak vznikla řada dlouhých harmonikových záhybů, které v současnosti známe jako Kavkaz,“ píše King.

Zkuste Gruzii. Má úžasnou přírodu a nabízí neotřelé spojení dvou světů

Život na Kavkazu byl podle Kinga formován střety velkých mocností – řecké, perské, byzantské, osmanské a ruské. Přesto si ale podle něj Gruzie udržovala svou jedinečnou národní identitu, ať už vládnoucí třída nosila turbany, nebo cylindry.

Myšlenka „evropské“ identity se sice začala reálně formovat až kolem 18. století, proevropští Gruzíni však argumenty nacházejí již ve 4. století. Gruzie byla tehdy jedním z prvních národů, který přijal křesťanství.

„Naše historická identita je evropská. Vždy jsme bojovali za křesťanské hodnoty, a to nejen mečem, ale i myšlenkou,“ řekl pro zpravodajský web Netgazeti gruzínský fyzik Gia Dvali.

Hledání bezpečí

Podle historika Petera Skinnera je jednou z klíčových postav proevropského vyprávění gruzínský aristokrat Sulkhan-Saba Orbeliani. Na počátku 18. století podnikl diplomatickou misi do mocenských center Evropy, kde hledal ochranu před Perskou říší. „Jako obvykle však považovali evropští vládci Gruzii za nekonečně vzdálenou,“ napsal Skinner.

Nakonec se Gruzie obrátila s žádostí na Rusko, zanedlouho ovšem tato ochrana nabyla podoby přímé anexe. V 19. století bylo Tbilisi (tehdy Tiflis) hlavní výspou ruského impéria na Kavkaze. Ruská anexe sice přinesla Gruzii zmítané perskými nájezdy modernizaci, bezpečí a okno do Evropy, Rusové však také sesadili gruzínskou monarchii, rozprášili část gruzínské aristokracie a Gruzii kulturně asimilovali.

Gruzie se osamostatnila před 100 lety. Světu dala Stalina i Beriju

Ve druhé polovině 19. století začalo národní probuzení, které s sebou neslo břitké výměny názorů známé jako Válka otců a synů. Spisovatelé diskutovali o modernizaci gruzínského jazyka, prosazovali šíření gramotnosti v gruzínštině a kritizovali samolibost Gruzínců v pozlacené kleci ruského imperialismu.

Další generace gruzínských intelektuálů a veřejných činitelů pak stále častěji hledala vzor pro budování národa přímo v Evropě. „Cesta Gruzie dnes nevede přes Moskvu a Petrohrad, ale protíná Černé moře a putuje podél delty Dunaje,“ napsal gruzínský historik a lingvista Ivane Javakhišvili.

Čím chce Gruzie být?

Někteří gruzínští zastánci integrace jsou však schopni odhlédnout od kulturních i historických důvodů, a na svůj vstup do EU koukají čistě pragmaticky. „Toužíme po pokroku, stabilitě a blahobytu. Tedy po všem, co občané EU považují za samozřejmost,“ říkají. „Jde o velké lidské věci, jako je možnost plánování na roky dopředu, pocit jistoty a bezpečí pro nás i naše děti, a spousta dalšího,“ uzavírají.

Další průzkum veřejného mínění, který v roce 2021 provedlo Kavkazské výzkumné středisko pro výzkumné zdroje (Caucasus Research Resource Center), ukázal, že podpora členství v EU mezi Gruzíny je z velké části motivována ekonomickou situací. Téměř polovina respondentů uvedla, že členství by zlepšilo hospodářskou situaci země.

Pro liberální inteligenci země je zase Evropa ukazatelem liberálních hodnot, demokracie a lidských práv. Proces evropské integrace v tomto ohledu již skutečně posloužil jako silný impuls pro gruzínské politické reformy. Stejný proces však také pobouřil druhou, konzervativní část gruzínské společnosti, která se dívá s nelibostí na práva menšin – zejména sexuálních – a staví se proti odluce církve od státu.

Bojíme se chodit po ulicích. V Gruzii roste násilí proti komunitě LGBT

Konzervativní a zejména krajně pravicoví Gruzínci jsou tak proti členství v EU z mnoha stejných důvodů, proč ho naopak liberální Gruzínci podporují.

Evropská budoucnost Gruzie je tak i nadále nejistá. Gruzínská vláda reagovala na podmínky Komise nejednoznačně a zůstává tak otázkou, jakým systémem a jakou společností chce Gruzie být. Gruzínští historici přiznávají, že dnešní kontext je odlišný než před sto lety. Zároveň však mají obavy, že se jedná o další historickou šanci, která by mohla být opět promarněna.

Autor:

Drogy prodávají i lidi, do kterých byste to neřekli, říká Adam Mišík

  • Nejčtenější

Holubice míru, host z AfD i Ortel. Proti vládě demonstrovaly desetitisíce lidí

Desítky tisíc lidí protestovaly na Václavském náměstí v Praze proti vládě Petra Fialy. Požadovaly její demisi a 10....

Je sečteno. ANO má velká města, zabojuje o Senát. Prahu a Brno drží strany SPOLU

Sledujeme online V komunálních volbách dominují nezávislí kandidáti. Sedmnáct z 27 statutárních měst ovládlo ANO, strany koalice SPOLU...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Až to Putin zmáčkne. Západ se chystá na ruský jaderný útok na Ukrajině

Premium Rusko má přibližně dva tisíce taktických jaderných zbraní a v posledních dnech prudce vzrostly obavy, že by je...

Visingr: Putin může padnout každým dnem, čelí obřímu tlaku nacionalistů

Rozstřel Rusové sice válku proti Ukrajině podporují, ale sami válčit nechtějí. Svědčí o tom problémy, s nimiž se potýká ruská...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Unikátní mapa iDNES.cz. Podívejte se, jak dopadly volby ve vaší obci i okolí

Čeští občané si po čtyřech letech opět zvolili nové zastupitele ve svých obcích. Průběžné i finální výsledky voleb lze...

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Puč v Kremlu? Vzpoura generálů? Už se řeší, kdo nahradí Putina

Premium Vzhledem k průběhu ruského vojenského dobrodružství na Ukrajině se začínají objevovat spekulace, že vláda Vladimira...

Putin vyhlásil anexi a očernil Západ. Bojujeme za velké historické Rusko, řekl

V Kremlu v pátek začala ceremonie k formální anexi okupovaných území Ukrajiny. Ruský prezident Vladimir Putin...

Varovali nás před hurikánem, ale zůstali jsme. Nyní lidé rozhodnutí litují

Přeživší, kteří se již v minulosti s hurikány setkali, popisují jeho aktuální řádění na Floridě jako jedno z...

Ukrajinská armáda dokončuje obklíčení Rusů v Lymanu, hlásí východní velení

Sledujeme online Ukrajinská armáda dokončuje na severu Doněcké oblasti obkličovací operaci města Lyman. Podle jejích odhadů uvázlo v...

Mary Kay je 25 let na trhu! Vyhrajte a oslavte to společně s námi
Mary Kay je 25 let na trhu! Vyhrajte a oslavte to společně s námi

Mary Kay slaví 25. výročí na českém a slovenském trhu. To už je pořádný důvod k oslavě a při té příležitosti jsme si pro Vás připravili soutěž o...

RECENZE: Pro Pokáče byla O2 arena příliš velkým soustem

Z hlediska návštěvnosti skončil koncert písničkáře Pokáče v O2 areně maximálním úspěchem - pár hodin před začátkem...

Přístroje zjistily výbuchy u Nord Streamu. Úmyslný čin, tvrdí Švédsko

Švédské a dánské měřicí stanice v pondělí zaznamenaly masivní podmořské výbuchy, a to v místech, kde z plynovodu Nord...

Úmrtní list Alžběty II. odhalil příčinu i čas smrti královny

Britská královna Alžběta II. zemřela na stáří. Vyplývá to z jejího úmrtního listu, který ve čtvrtek zveřejnil skotský...

Příběh Marty: Syn si přivedl domů přítelkyni, je to líná špindíra

Se synem jsme měli vždycky hezký vztah. Naším společným plánem bylo, že jednou s námi zůstane žít v našem domě v...

Dcera Neumannové randí s modelem. V mém životě muž není, říká její matka

Dcera legendární lyžařky Kateřiny Neumannové, osmnáctiletá Lucie randí s úspěšným modelem Oliverem Průchou. Promluvili...