Leggeri stál v čele Frontexu od roku 2015. V posledních letech se agentura stala terčem kritiky kvůli tomu, že se údajně podílí na ilegálním vytlačování migrantů od hranic, které bývá označováno jako pushback, uvedl list Politico.
Vedení Frontexu se ve čtvrtek a v pátek sešlo k mimořádnému jednání, jehož tématem byla právě zjištění úřadu OLAF. Leggeri nabídl svou rezignaci a správní rada ji přijala. Funkci ředitele agentury dočasně převezme Leggeriho zástupkyně Aija Kalnajaová, uvedl úřad.
Zatlačování odporuje mezinárodnímu humanitárnímu právu, které zakazuje vracet lidi tam, kde by jejich životy mohly být v ohrožení.
Řecko bylo opakovaně obviňováno neziskovými organizacemi a tureckými úřady, že posílá migranty zpět do Turecka. Tamní prezident Recep Tayyip Erdoğan přímo obvinil Frontex, že jen nečinně přihlíží. Řekové veškerou kritiku odmítali.
Obvinění už déle než rok vyšetřuje Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF), který nyní připravuje závěry. Úřad též prošetřuje samotné fungování agentury Frontex. Představitelé Frontexu se měli setkávat s neregistrovanými lobbisty ze zbrojního průmyslu.
Agentura Reuters uvedla, že německý europoslanec za Zelené Erik Marquardt začátkem března řekl, že ve shrnutí zprávy OLAF se píše o tom, že vedení Frontexu si bylo vědomo porušování lidských práv, ale úmyslně o tom neinformovalo.
Zbili mě a s migranty poslali pryč po řece. Tlumočník EU si stěžuje na Řeky![]() |
Frontex byl také obviněn z řady pochybení a někteří zaměstnanci ze sexuálního obtěžování na pracovišti, píše dále Politico. Nejmenovaný činitel EU řekl listu, že Leggeri není jediný vysoce postavený představitel agentury zmiňovaný ve zprávě, který odchází.
Reuters připomíná, že členské státy Evropské unie vyčlenily pro Frontex dodatečné peníze a posílily jeho pravomoci po migrační krizi z roku 2015. Do EU tehdy dorazil více než milion Syřanů.