Lidé v Toulouse  protestují proti zákonu o veřejné bezpečnosti. (13. dubna 2021)

Lidé v Toulouse protestují proti zákonu o veřejné bezpečnosti. (13. dubna 2021) | foto: Profimedia.cz

Francie schválila kontroverzní bezpečnostní zákon, ochrání policii

  • 22
Francouzští zákonodárci ve čtvrtek definitivně schválili návrh zákona o veřejné bezpečnosti, kvůli kterému se ve Francii v posledních měsících opakovaně protestovalo. Konečný souhlas udělila dolní komora parlamentu po úpravě nejkontroverznějšího ustanovení, které se týkalo zveřejňování záběrů s policisty.

V Národním shromáždění, které ovládá strana francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, ve čtvrtek upravené opatření prošlo poměrem 75 hlasů ku 33. Podle AFP se nehlasovalo v tak vypjaté atmosféře jako při prvním čtení zákona. Senát už návrh zákona odsouhlasil dříve.

Autoři návrhu ve snaze zmírnit odpor veřejnosti pozměnili nejvíce kritizovaný paragraf, který původně kriminalizoval zveřejňování snímků policie s úmyslem strážcům zákona ublížit.

Upravená verze nyní počítá s pokutou a až pětiletým odnětím svobody pro ty, kdo by pomáhali identifikovat aktivního člena bezpečnostních složek „se zjevným záměrem“ způsobit újmu.

Kritici podle AP však mají za to, že ustanovení je stále vágní a poskytuje příliš velký prostor pro interpretaci ze strany policie. Obávají se dopadu na iniciativy v boji proti policejní brutalitě či jednání policistů s prvky diskriminace.

Francouzská pobočka organizace Amnesty International na twitteru varovala před ohrožením občanských svobod a odsoudila údajné rozšiřování dohledu nad obyvatelstvem.

Vězení za fotku policisty? Francouzi protestují, policie použila slzný plyn

Macronova vláda zákon prezentuje jako prostředek ochrany policie před útoky extremistů a výhrůžkami nebo před obtěžováním prostřednictvím internetu. Opatření mimo jiné přiděluje větší autonomii lokálním policejním sborům a rozšiřuje možnosti používání dronů.

Podle kritiků je zveřejňování snímků nezbytné

Národní shromáždění začalo návrh projednávat loni na podzim. V listopadu kvůli spornému znění novely v Paříži protestovaly desetitisíce lidí. Demonstrovalo se i jinde ve Francii a protesty pokračovaly i na začátku prosince a provázely je výtržnosti a hromadné zatýkání. 

Kritika projednávaného zákona přicházela od médií, politické levice i francouzské ombudsmanky Claire Hédonové. Ta označila zveřejňování snímků zasahujících policistů a četníků za nezbytné pro fungování demokracie.

Francie jde do boje se „zhoubnou ideologií“. Zákon proti islamismu je hotov

Původním plánem bylo pouze rozšířit pravomoci městské policie a stanovit pravidla pro soukromé bezpečnostní agentury, předkladatelé ale údajně v reakci na stížnosti policejních odborů přidali do návrhu pasáž o šíření snímků se strážci zákona.

Ministr vnitra Gérald Darmanin ve čtvrtek řekl, že kritizovaný „článek 24“ vyvolal „rozruch, vášně a nepochopení“. Dodal, že je rád, že ustanovení ve finálním znění zůstalo.

Levicová opozice ve čtvrtek celý zákon znovu kritizovala a avizovala záměr obrátit se na Ústavní radu, která posuzuje ústavnost legislativních opatření.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video