Poprvé je většina Američanů pro sesazení Trumpa z prezidentské funkce

  18:26aktualizováno  18:26
Mohl by to být pro amerického prezidenta Donalda Trumpa zásadní politický zlom. Poprvé většina amerických voličů souhlasí s tím, aby se na něho podala ústavní žaloba směřující k jeho odvolání z funkce. Ukázal to nejnovější průzkum televize Fox News. Od minulého průzkumu se tak pro zahájení impeachmentu vyjádřilo o devět procent voličů více než předtím.

Více než polovina amerických voličů požaduje, aby byla na prezidenta Donalda Trumpa podána ústavní žaloba . | foto: AP

 „Nikdy jsem v něm neměl dobré výsledky,“ okomentoval výsledky průzkumu Trump, který zároveň obvinil Fox News, že průzkum vůbec zveřejnila.

Celkem 51 procent lidí chce, aby byl Trump obžalován a odvolán z funkce prezidenta USA. Další čtyři procenta voličů požadují pouze jeho obžalobu, bez odvolání z funkce. A 40 procent voličů je pak zcela proti obvinění. Oproti výsledkům z červencového průzkumu se tak pro podání ústavní žaloby vyjádřilo o devět procent lidí více. 

Fotogalerie

Podpora obžaloby se od července zvýšila mezi voliči napříč všemi spektry. O 11 procent stoupla u demokratů, o pět procent pak mezi republikány. Tři procenta navíc lze zaznamenat také u nezařazených voličů. 

O 11 procent více je také lidí, kteří věří, že Trump nyní „čelí tomu, co si zaslouží,“ než těch, kteří si myslí, že zahájení procesu impeachment je pouze iniciováno lidmi, kteří Trumpa chtějí bezdůvodně sesadit. 

Lidé, kteří se pak staví proti obžalobě, uvádějí různé důvody. Například, že Trump neudělal nic špatného, ve svých činech je jen politicky motivovaný, nebo že obvinění je bezdůvodné a neopodstatněné. 

Průzkumy Fox News mi nikdy nefandily, tvrdí Trump

V souvislosti s výsledky průzkumu Trump ve čtvrtek na Twitteru vyjádřil své rozhořčení. „Ode dne, kdy jsem oznámil svou kandidaturu na post prezidenta USA, jsem ještě neměl v průzkumu Fox News dobré výsledky. Mám ale pocit, že to nikdo, koho se průzkum týká,“ napsal Trump s tím, že zpravodajství Fox News se v průběhu let výrazně proměnilo. 

Průzkum Fox News

Průzkum Fox News z 6. až 8. října

K podání ústavní žaloby na Trumpa tento týden poprvé veřejně vyzval favorit boje o nominaci Demokratické strany do prezidentských voleb v USA Joe Biden. V projevu před svými příznivci ve státě New Hampshire někdejší viceprezident Spojených států mimo jiné řekl, že Trump porušil přísahu a zradil národ.

„Tím, že žádal cizí mocnosti, aby zasáhly do voleb v roce 2020, Trump vystřílel díry do ústavy,“ svěřil se Biden ve své řeči. 

Trump už nefandí ani Fox News. Musíme si najít jinou televizi, napsal

O podání ústavní žaloby se před časem začalo znovu hovořit v souvislosti s kauzou, která vypukla kvůli stížnosti whistleblowera. Ten upozornil na červencový telefonát Trumpa s jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským. 

Pracovník amerických zpravodajských služeb ve své stížnosti uvedl, že Trump vyvíjel na Zelenského nátlak, aby ukrajinská justice začala vyšetřovat Trumpova politického rivala Bidena kvůli dřívějšímu působení jeho syna Huntera v ukrajinské energetické firmě. Krátce před telefonátem Trump zablokoval peníze na vojenskou pomoc Ukrajině, čímž chtěl podle některých na Zelenského vyvíjet nátlak.

Bílý dům však ve středu odmítl výborům americké Sněmovny reprezentantů spolupráci při vyšetřování Trumpa kvůli ukrajinské aféře, protože toto vyšetřování považuje za „neopodstatněné a neústavní“. 

Také někteří voliči nepožadují podání ústavní žaloby na prezidenta v souvislosti právě s touto kauzou. Jak dále vyplývá z průzkumu, 85 procent demokratických voličů je pro zahájení procesu impeachment, aniž by kauzu považovali za trestný čin. 

Průzkum televize Fox News probíhal od 6. do 8. října a zúčastnilo se ho přes tisíc náhodně vybraných voličů po celé zemi.

Impeachment v USA - otázky a odpovědi

Co je impeachment?

Jedná se o označení užívané ve veřejném právu pro zvláštní státní žalobu podanou na poslance a vysoké státní úředníky ústavodárným shromážděním. Užívá se zejména v anglo-americkém ústavním právu.

V USA je impeachment praktikován zřídka, jeho nejčastějším terčem byli v minulosti federální soudci.

Kdy lze k impeachmentu přistoupit?

V případech, kdy jsou prezident, viceprezident nebo vyšší úředníci důvodně podezřelí ze zrady, úplatků nebo jiných těžkých zločinů a trestných činů, nebo když zneužili moci a hrubě se provinili proti veřejnému blahu (politické provinění), mohou být obžalováni a vyšetřováni americkým Kongresem.

Jaký je postup v USA?

Proces impeachmentu obvykle začíná v právním výboru Sněmovny reprezentantů, ale může jej zahájit také zvláštní výbor. Seznam bodů obžaloby musí následně schválit prostou většinou Sněmovna (218 hlasů ze 435) a poté se žalobou zabývá Senát (horní komora amerického Kongresu, 100 členů), který v tomto případě plní funkci soudu. Řízení v Senátu vede předseda nejvyššího amerického soudu a pro odsouzení se musí vyslovit dvě třetiny přítomných senátorů.

Impeachment je procedura politická, nikoli justiční. Soudní instituce nemají ústavní právo ho jakkoli ovlivnit.

Byl již v USA prezident sesazen?

Ne. Dva prezidenti, Andrew Johnson a Bill Clinton byli souzeni v Senátu, který je osvobodil. Richard Nixon raději odstoupil sám.


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Nemocnice si kvůli rekondičnímu pobytu „šťouchla“ do Zemana, Ovčáček se zlobí

Nařčení z neetického chování, kterým by se měl zabývat ministr zdravotnictví, si od mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Premium

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson přijede s nehudební show. Získejte vstupenky zdarma

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson se předvede v poněkud netradiční roli. V rámci večera mluveného slova představí svou...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

EU a Británie dosáhly nové dohody o brexitu, britská opozice je však proti

Britský premiér Boris Johnson i šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker na Twitteru oznámili dosažení nové dohody o...

USA se s Tureckem dohodly na příměří. Jde jen o přestávku, říká Ankara

Turecko a Spojené státy se dohodly na klidu zbraní v severní Sýrii. Oznámil to ve čtvrtek v Ankaře podle agentury...

Do brexitu zbývá čtrnáct dní. A Johnson není o nic blíž než předtím Mayová

Velká Británie má podle plánu za dva týdny opustit Evropskou unii. Z nové brexitové dohody sice zmizela kritizovaná...

Používá Turecko špinavé zbraně? Popálené oběti budí podezření na fosfor

Turecká armáda se svými syrskými spojenci po těžkých středečních bojích dobývají syrské pohraniční město Rás al-Ajn....

Najdete na iDNES.cz