Raději Africe zaplatíme a snad v ní migranty udržíme, doufají lídři EU

  15:06aktualizováno  15:06
Salcburk (od zpravodaje iDNES.cz) - Finanční injekce africkým zemím a dohody s nimi budou hlavním prostředkem Evropské unie, jak zamezit dalšímu nechtěnému přílivu migrantů z černého kontinentu. Lídři členských států se na tom obecně shodli ve čtvrtek na závěr summitu v Salcburku. Na sever Afriky se brzy vydá i český premiér Andrej Babiš.

Český premiér Andrej Babiš na neformálním summitu EU v Salcburku (20. září 2018) | foto: AP

Severoafrické země mají dostat zatím neupřesněnou finanční pomoc, aby zarazily migraci na svých hranicích. Výměnný obchod prosazovaný hlavně Francií našel podporu i u Visegrádské čtyřky. 

Fotogalerie

Babiš oznámil, že sám navštíví Maroko a Alžírsko. Za skvělou myšlenku označil summit EU a Africké unie, který by se měl konat v prosinci ve Vídni. 

Záměr zřídit na severu Afriky záchytná centra pro migranty však zůstává na mrtvém bodě, napsal deník Die Presse. Žádná tamní země se totiž stále neuvolila zařízení hostit.

Politici se shodli na prohloubení spolupráce s Egyptem, který vzorně brání tomu, aby z něj vyplouvaly lodě s migranty. Cílem je uskutečnit v Káhiře v únoru 2019 summit EU a Ligy arabských států. Ten by se mohl zaměřit i na stabilizaci Sýrie, odkud pochází velká část uprchlíků. 

„Egypt nám pomáhá se zvládáním nelegální migrace, je tam dohoda, ale my potřebujeme dohody i s dalšími státy,“ uvedl Babiš s tím, že v listopadu zavítá na konferenci o Libyi na Sicílii.

Kolik stojí migrant?

Italský premiér Giuseppe Conte pokračoval v tlaku na přerozdělování migrantů. Řekl také, že některé státy, které migranty nepřijímají, jsou připraveny se vykoupit neupřesněnou platbou. Není jasné, zda ukazoval prstem na země Visegrádské čtyřky. Rakouský kancléř Sebastian Kurz, jehož země nyní EU předsedá, se k možným platbám vyjádřil vyhýbavě.

„Nejsme na trhu, mluvíme zde o lidech,“ odmítl lucemburský premiér Xavier Bettel diskusi o tom „kolik stojí migrant“.

Předseda Evropské rady Donald Tusk upozornil, že se členským státům stále nedaří domluvit na reformě unijního azylového systému. Francouzský prezident Emmanuel Macron prohlásil, že Paříž udělá maximum, aby se kompromis našel do voleb do europarlamentu v květnu 2019.

Macron: Potížisty v otázce migrace bychom měli vyhodit z Schengenu

Babiš zmírnil svou původní kritiku návrhu Evropské komise na posílení personálu a pravomocí unijní pohraniční stráže Frontex. Nyní hlavně chce, aby Frontex působil mimo Evropu a pomáhal především s návraty odmítnutých žadatelů o azyl. 

K lepšímu zvládání migrace by podle něj přispělo i rozšíření Schengenu o Chorvatsko, Bulharsko a Rumunsko.

Méně peněz pro Česko

V Salcburku se potvrdilo, že 17. až 18. listopadu proběhne v Bruselu mimořádný summit k odchodu Británie z EU, jehož březnový termín se povážlivě blíží. Jednání o podmínkách rozvodu se však protahují a to hlavně kvůli nevyjasněnému režimu na hranici Irska a britského Severního Irska. 

Respektujte nás, rozlítila se Mayová na EU po „ponížení“ v Salcburku

Britská premiérka Theresa Mayová mluvila v Salcburku o brexitu ve středu, ve čtvrtek se však již odporoučela. Maltský premiér Joseph Muscat řekl, zbývající členové EU se téměř jednomyslně přimlouvají za to, aby Británie vyhlásila druhé referendum o setrvání v unii. 

Zástupci sedmadvacítky se dotkli i návrhu rozpočtu EU na roky 2021 až 2027. Česku se mimo jiné nelíbí, že počítá se snížením výdajů na kohezní politiku, která přispívá ke zmenšování ekonomických rozdílů mezi regiony EU. Z politiky koheze těží kromě Česka i další země ze středu, východu a jihu Evropy. 

Politici probírali i zlepšení soudní a policejní spolupráce a potírání teroristických organizací na internetu.

Poslední šance pro Evropu

Podle listu Kurier se Salcburk ponořil do výjimečného stavu. Rakousko od pondělí obnovilo hraniční kontroly a do Mozartova rodiště odvelelo 1 800 policistů a 850 vojáků. Nad městem kroužily vrtulníky a vzdušný prostor střežily i stíhačky Eurofighter.

Evropští lídři se v Salcburku shodli na posílení ochrany vnějších hranic

List Kronen Zeitung váhá, jak setkání hodnotit, přikládá mu však fatální význam. „Summit rozhodnosti? Nebo bezradnosti? Každopádně: summit poslední šance pro Evropu,“ míní nejčtenější rakouský deník. Neformální schůzka v Salcburku však byla jen předehrou k řádnému summitu v říjnu. Teprve ten by měl přinést konkrétní závěry.

Místní list Salzburger Nachrichten na titulní straně napsal, že Visegrádská skupina dnes platí za synonymum vnitřní opozice v unii a rostoucí neliberálnosti.

Provinilý hostitel

Levicové skupiny uspořádaly ve čtvrtek v Salcburku mezinárodní demonstraci nazvanou Lepší budoucnost pro všechny: Proti summitu izolace a sociální kontroly. Protestní pochod vyšel ve 14:00 od hlavního nádraží a podle policie v něm kráčelo přibližně 250 lidí. 

Frontex nepotřebujeme, spolupráce V4 je perfektní, řekl v Košicích Babiš

Průvod vyjadřoval nesouhlas s deportacemi migrantů a snahou o vytváření „pevnosti Evropa“. Upozorňoval také na to, že mnohé vyhání z vlasti i nerovnost a nejistota rozsévaná globálním kapitalismem, jehož podobu významně určuje i Evropa. „Uprchlíci jsou součástí naší globální třídy (utlačovaných) a budeme bránit jejich práva spolu s našimi,“ hlásali organizátoři na internetu. 

Od 13. do 20. září také na různých místech města probíhal takzvaný alternativní summit, který pořádala iniciativa Solidární Salcburk. Její akce zahrnovaly přednášky a diskuse, zejména o lidských právech, sociální a zemědělské politice a o aktivistech zachraňujících migranty ve Středomoří. 

Salcburk je metropolí spolkové země Salcbursko, která několik let podobně jako Řecko falšovala údaje o svém zadlužení. Nyní se proto se zbytkem Rakouska skládá na pokutu od EU ve výši 26,8 milionu eur (přes 682 milionu korun).


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Na Václavském náměstí se zapálil muž, je ve vážném stavu v nemocnici

V Praze na Václavském náměstí u sochy svatého Václava polil hořlavinou a...

V Praze na Václavském náměstí u sochy svatého Václava se kolem 15. hodiny polil hořlavinou a zapálil čtyřiapadesátiletý...

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Další z rubriky

V Turecku odsoudili nositele ceny Václava Havla za údajný terorismus

V Turecku v noci zatkli při zátahu na kruhy spojené s duchovním Fethullahem...

Turecký soud poslal na deset let do vězení váženého soudce a nositele Ceny Václava Havla za lidská práva, kterou...

Premiér komunista. Po Mayové by mohl přijít Jeremy Corbyn

Jeremy Corbyn na tričku

Netají se sympatiemi ke komunismu a Rusku, relativizuje islámský extremismus a dlouhodobě útočí na vše „západní“....

Místopředseda EK Maroš Šefčovič bude kandidovat na slovenského prezidenta

Místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič

Místopředseda Evropské komise (EK) Maroš Šefčovič bude kandidovat na slovenského prezidenta v březnových přímých...

Najdete na iDNES.cz