Návrhy Mayové jsou mrtvé, v Rakousku ji ponížili. Britové premiérku nešetří

  12:33aktualizováno  12:33
Britský tisk je v hodnocení výsledku jednání o brexitu na unijním summitu v Salcburku nekompromisní. Podle něj jsou návrhy premiérky Theresy Mayové mrtvé. Evropští politici premiérku na neformálním setkání ponížili, soudí mnozí komentátoři.

Britská premiérka Theresa Mayová se chystá na skupinové fotografování na neformálním setkání v rakouském Salcburku. (20. září 2018) | foto: Reuters

„Mayová byla ponížena,“ napsal v titulku komentáře The Guardian, podle kterého je premiérka rukojmím toho, že je její vlastní strana v názoru na brexit rozštěpená. „Premiérka byla zatlačena do defenzivy, a to jen zhruba týden před sjezdem Konzervativní strany,“ upozornil The Guardian.

Fotogalerie

Podobně zhodnotil jednání v Salcburku také The Times, který na titulní stránce napsal: „Ponížení pro Mayovou“. „Salcburské naděje Mayové zmařeny,“ komentovaly výsledek setkání v Mozartově rodišti Financial Times. Podle BBC se Mayové v Salcburku dostalo „trapného odmítnutí“.

Server listu The Independent upozornil na fotografii, kterou zveřejnil na Instagramu předseda Evropské rady Donald Tusk. Premiérce Mayové na ní nabízí zákusky.

Text pod fotografií říká: „Je libo kousek dortu? Promiňte, ale žádné třešně.“ Podle The Independent se jedná o jasnou narážku na opakované výroky unijních představitelů, že nedovolí, aby si Británie při jednáních o budoucích vztazích s EU „vyzobávala třešničky z dortu“.

„Předseda Evropské rady vetřel v Salcburku sůl do ran brexitového ponížení Theresy Mayové, když se na Instagramu vysmál její vyjednávací strategii,“ napsal The Independent.

20.září 2018 v 09:57, příspěvek archivován: 21.září 2018 v 12:03

Salcburská katastrofa

„Plán z Chequers vybuchnul: Salcburská katastrofa Theresy Mayové“, nadepsal svůj komentář The Spectator s odkazem na brexitový plán britské vlády dojednaný na venkovském sídle premiérů v Chequers. „Mayová bude v historických análech považována za unikát, pokud se jí jako premiérce podaří dál přežívat tváří v tvář porážkám takového rozměru,“ napsal komentátor týdeníku.

„Váš brexit se rozbil,“ zhodnotil úsilí premiérky Mayové The Daily Mirror, podle kterého je Británie blíže odchodu z EU bez dohody než kdy dřív. „Nein, nein, nein“, tedy třikrát ne v němčině zní titulek článku v listu Metro, který se věnuje odmítnutí, jež se Mayové v Salcburku dostalo.

Bulvární The Sun kritizoval především lídry evropské sedmadvacítky, které označil za „špinavé krysy“. 

„Eurogangsteři napadli Mayovou ze zálohy. Nemůžeme se dočkat, až se osvobodíme od ubohých mafiánů, kteří řídí Evropskou unii,“ dodal a zveřejnil fotomontáž, na které jsou Macron a Tusk zobrazeni coby stereotypní zločinci se samopaly. „Francouzský premiér Emmanuel Macron a unijní Donald Tusk jednali spíše jako gangsteři než politici,“ napsal list, který francouzskému prezidentovi přiřadil nesprávnou funkci.

Ještě před tím, než byla Mayová podrobena „vypočítaným pokusům ji ponížit“, ukázalo se podle The Sun, „jak odtržení od reality evropští lídři jsou“. Bulvární list přitom narážel na prohlášení českého premiéra Andreje Babiše a jeho maltského kolegy Josepha Muscata, kteří se v rozhovoru poskytnutém BBC v Salcburku vyslovili pro uspořádání nového referenda, v němž by se britští voliči znovu vyjádřili k členství Británie v EU.

Podle The Sun tak Babiš a Muscat používají stejnou taktiku, jakou EU dříve použila v Irsku či Dánsku. „Prostě chtějí, abychom dostali druhou šanci volit ‚správně‘,“ uvedl The Sun. V případě Irska měl list zřejmě na mysli skutečnost, že Irové v referendu v roce 2008 odmítli lisabonskou smlouvu a schválili ji až v opakovaném referendu o rok později. Dánové v roce 2005 poté, co Francie a Nizozemsko odmítli v lidových hlasováních evropskou ústavu, vlastní referendum raději zrušili.

Irský hlavolam

Britský tisk tak reaguje na postoj evropských politiků, kteří v Salcburku smetli ze stolu plán Mayové na odchod Spojeného království z EU. Šéf evropských summitů Donald Tusk výslovně řekl, že takzvaný plán z Chequers „nemůže fungovat.“

Aby bylo možné v říjnu dojednat a v listopadu z unijní strany potvrdit dohodu o rozluce, je podle Tuska nutná domluva na pojistce pro vyřešení situace na hranicích mezi Irskem a britským Severním Irskem. Řádný říjnový summit EU Tusk před novináři dokonce označil za „okamžik pravdy“. „Ale musí být jasné, že jsou body, kde pro nás kompromis není možný - to jsou naše základní svobody a jednotný trh,“ upozornil Tusk. 

Otázka režimu na hranici mezi Irskem a Severním Irskem je nejtěžším oříškem jednání. Obě strany se chtějí v Irsku vyhnout vzniku „standardní“ vnější hranice EU, není ale jasné, jak to přesně udělat v situaci, kdy Británie hodlá vystoupit z unijního jednotného trhu a trvá na vlastní celní a obchodní politice. S řešením, které by mělo být použito pro případ, že Londýn nenabídne jiný návrh, už přišla EU. Její plán „pojistky“, která by nakonec prakticky udržela Severní Irsko na evropském jednotném trhu, se ale britské straně líbí jen pramálo.

Mayová přislíbila, že její země v tomto kritickém bodě chystá nový návrh, který by měl být pro Brusel přijatelnější. „Uvidíte, v čem bude náš návrh spočívat...až s ním přijdeme,“ řekla po jednání. Zopakovala, že pro Londýn není přijatelná žádná varianta, která by vydělovala Severní Irsko z britského celního systému. Dodala, že pokud nebude smlouva respektovat jednotu Británie, může dojít na odchod z unie bez jakékoli dohody a britská strana na to bude připravena.

Evropská strana také mluví o potřebě přepracovat některé části návrhů na budoucí uspořádání vzájemných vztahů, se kterými Mayová nedávno přišla v Chequers. Kromě části týkající se právě vnitroirské hranice má EU výhrady k britským představám o budoucí hospodářské kooperaci. Unie naopak už nyní pozitivně hodnotí návrhy Británie související se spoluprací v zahraniční politice, obraně či bezpečnosti.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

Čech vyhrál v loterii Eurojackpot 1,4 miliardy, k výhře už se přihlásil

Ilustrační snímek

V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1 411 860 488 korun. Je to druhá nejvyšší...

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Další z rubriky

Dánský Dannebrog. Nejstarší stále používané státní vlajce je již 800 let

Dánská vlajka

Vlajky provázejí lidstvo od nepaměti. Vyvinuly se počátkem novověku na námořních lodích, přičemž původ jejich...

Notre-Dame na peníze od velkých firem stále čeká, žije z malých dárců v USA

Letecký pohled na pařížskou katedrálu Notre Dame po ničivém požáru.

I když některé velké francouzské firmy slíbily nemalé finanční dary na opravu požárem zasažené katedrály Notre-Dame v...

Britka drží v íránském vězení druhou hladovku, její muž bdí u ambasády

Richard Ratcliffe, manžel Britky Nazanin Zaghariové-Ratcliffeové vězněné v...

Britka s íránským pasem Nazanin Zaghariová-Ratcliffeová zahájila ve věznici v Íránu protestní hladovku. V roce 2016...

Najdete na iDNES.cz