EU se stále neshodla na migraci, podle Babiše se musí řešit mimo Evropu

  • 85
Země Evropské unie se v pátek na summitu v Bruselu shodly, že v boji s migrací budou dál klást důraz zejména na ochranu vnějších hranic a na spolupráci s tranzitními státy. U několika témat však dál trvají rozpory, například členské země zatím nenašly společnou řeč ohledně reformy azylového systému.

Šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker po summitu zalitoval, že se komisi nepodařilo přesvědčit členské státy, aby z celkem sedmi legislativních návrhů souvisejících s migrací rychleji přijaly pět techničtějších norem, u nichž mezi nimi nepanují spory. „Nepodařilo se nám kolegy přesvědčit, aby schválili těch pět návrhů,“ připustil.

Část zemí, včetně Česka, tento postup odmítá především kvůli úzké vzájemné provázanosti právních textů. Jedním z těch sporných zůstává návrh komise z roku 2016 na reformu takzvaného dublinského systému, tedy pravidel určujících, která ze zemí řeší azylové žádosti.

„Zaměřme se na partnerství se zeměmi původu a tranzitu,“ uvedl premiér Andrej Babiš. „Plně podporuji komplexní strategický dialog mezi EU a aktuálně především africkými zeměmi. Naší prioritou by měla být spolupráce s Marokem,“ upřesnil předseda vlády.

„Na základě mých návštěv Frontexu či Maroka jsem kolegům vysvětloval, že jejich představy jsou pro nás nepřijatelné. Není možné, aby o tom, kdo přichází do Evropy, rozhodovali pašeráci,“ uvedl Babiš na tiskovém brífinku.

„To, že se migrace snížila o 90 procent, je sice fajn, ale dneska se to soustředí přes Maroko do Španělska. Španělský premiér podpořil Maroko, které je pro nás velmi důležité,“ doplnil.

„Takže v tomhle směru se nic nemění, k žádné dohodě nedošlo a my se budeme nadále snažit přesvědčovat kolegy, že řešení migrace je mimoevropské,“ uzavřel premiér.

Situace se zlepšuje, zní závěr jednání

Páteční závěry se v podstatě čekaly, protože ani končícímu rakouskému předsednictví se nepovedlo otázku reformy unijního azylového systému posunout směrem k řešení přijatelnému pro všechny členské státy.

Řecko navrhlo dočasnou solidaritu pro migraci

Řecký premiér Alexis Tsipras svým kolegům ze zemí Evropské unie navrhl, aby se unie do května příštího roku dohodla na dočasném "mechanismu solidarity" pro řešení vysokých počtů žadatelů o azyl.

Ani posílení reformované agentury Frontex, tedy pohraniční a pobřežní stráže zatím politici neodsouhlasili, a to poté, co navýšení počtu příslušníků na 10 tisíc neschválili unijní ministři vnitra.

„Evropská rada vzala na vědomí, že počet zaznamenaných ilegálních přechodů hranic klesl na předkrizovou úroveň a že obecný klesající trend pokračuje. Je to výsledek migrační politiky unie a jejích členských států založené zejména na kontrole vnějších hranic, boji proti pašerákům a spolupráci se zeměmi původu a tranzitními zeměmi... V této politice bychom proto měli pokračovat,“ stojí v oficiálních závěrech z jednání summitu.

Rakouský kancléř Sebastian Kurz už při příchodu na páteční jednání řekl, že naději nyní EU vkládá zejména do spolupráce se třetími zeměmi, přes které migranti do Evropy míří. Podle něj by právě tento přístup mohl znamenat snížení celkového počtu přistěhovalců poté, co selhaly snahy o rozdělování migrantů podle kvót.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video