Evropská unie podpořila dohodu o brexitu i podobu budoucích vztahů

  10:02aktualizováno  15:57
Prezidenti a premiéři 27 zemí Evropské unie v neděli potvrdili souhlas s tím, jak vyjednávači domluvili text smlouvy o vystoupení Británie z evropského bloku. Na mimořádném summitu v Bruselu podpořili i právně nezávaznou politickou deklaraci, v níž EU a Británie popisují, jaké smlouvy ohledně hospodářské a další spolupráce chtějí v příštích letech uzavřít.

Podle předsedy Evropské komise Jeana-Claudea Junckera je dojednaná dohoda jedinou možností pro všechny strany. „Toto je nejlepší možná dohoda. Vyzývám ty, kteří ji musí ratifikovat, aby to měli na paměti,“ prohlásil Juncker. Skeptickému britskému parlamentu, který má o textu hlasovat, Juncker vzkázal, že EU nebude své základní postoje měnit. 

Podle unijního vyjednavače Michela Barniera je dohoda o spořádaném britském odchodu z Evropské unie potřebná k budování důvěry pro budoucnost mezi evropským blokem a Británií.

Fotogalerie

„Zůstáváme spojenci, partnery a přáteli,“ podotkl Barnier, který v neděli ocenil i práci svých britských protějšků. Zdůraznil také, že nyní je čas, „aby se každý ujal své odpovědnosti“. Zatímco dohoda na evropské straně po nedělním summitu nejspíš už nenarazí na problémy, britská premiérka Theresa Mayová může mít v britské sněmovně potíže.

„Jednání bylo rychlé a věcné, a jasně tak potvrdilo, že Evropská unie je v případě brexitu silná a jednotná. Brexit není výhrou pro nikoho, nebojujeme, hledáme ten nejlepší možný kompromis. A jsem přesvědčený, že dnes se nám to podařilo,“ uvedl po jednání český premiér Andrej Babiš. 

Babiš předpokládá, že pokud britský parlament odmítne smlouvu o brexitu, svolá sedmadvacet zemí EU mimořádný summit a společně rozhodne, co dál.  „Já si myslím, že to dopadne dobře. Určitě je pro Británii výhodné, aby tuto dohodu britský parlament ratifikoval,“ prohlásil Babiš. 

Babiš probral dohodu o brexitu v sobotu večer s rakouským kancléřem Sebastianem Kurzem. Kromě toho také probírali rakouské předsednictví Unie a bilaterální vztahy.

Německá kancléřka Angela Merkelová označila nadcházející odchod Británie z Evropské unie za tragický, nicméně ocenila dosažení dohody. „Je to historický den, který vyvolává velmi nejednoznačné pocity. Je tragické, že Británie po 45 letech opouští Evropskou unii. Ale samozřejmě musíme respektovat hlas britských občanů,“ řekla Merkelová

Pro Čechy v Británii se nic nezmění, říká Petříček

Také ministr zahraničí Tomáš Petříček dohodu uvítal.  „Jsem rád, že dohoda je na stole a máme aspoň výchozí pozici, která je lepší než tvrdý brexit. Ten by znamenal jen chaos,“ řekl. Připravená dohoda je podle něj pro Česko výhodná, protože čeští občané dlouhodobě žijící v Británii mají zaručeno, že se pro ně po brexitu nic nezmění. 

Dohodnuté dvouleté přechodné období znamená, že české firmy budou moci do konce roku 2020 vyvážet do Británie za stejných podmínek jako nyní.  Petříček ocenil i to, že dohoda řeší finanční vyrovnání mezi Británií a zbývajícími státy unie.  

Premiérka Mayová po summitu řekla, že Británie bude mít s EU hospodářské partnerství bližší než jakákoli země a bude úzce spolupracovat v bezpečnosti.  Smlouva o brexitu podle ní znamená pro Británii návrat kontroly hranic, konec každoročních plateb do EU i kontrolu nad vlastními zákony. 

Také francouzský prezident Emmanuel Macron označil dohodu za dobrou, umožní podle něj vystavět v budoucnu těsné vztahy. Brexit je však podle něj také příležitostí k reformování samotné unie. Macron ovšem před novináři například ocenil i míru ochrany, jakou dohoda zaručuje francouzským rybářům. 

Šéfka severoirské Demokratické unionistické strany (DUP) Arlene Fosterová v reakci návrh dohody o brexitu uvedla, že neexistují okolnosti, za kterých by její strana dokument podpořila. Ujednání je podle ní pro unionisty nepřijatelné, protože by oddělilo Severní Irsko od Spojeného království. 

Nedělní jednomyslná podpora textu „rozvodové smlouvy“ ze strany šéfů států a vlád 27 zemí je pro EU završením příprav spořádaného britského vystoupení k 29. březnu příštího roku, tedy za přibližně čtyři měsíce.

Nejtěžší bude prosadit dohodu v britském parlamentu

Nešlo přitom o „hlasování“, nedělí daly členské země na nejvyšší politické úrovni najevo, že nemají problém s tím, jak oněch 585 stran dohody o brexitu vypadá. Na unijní straně musí dokument ještě podpořit europarlament a Rada EU. Členské země jej pak formálně schválí v souladu s článkem 50 unijní smlouvy, kterým se příprava brexitu řídí.

Brusel opustí poslední Brit až za čtyřicet let, brexit skončí v roce 2059

Tím bude kontinent připraven a míč se ocitne na britské straně kanálu La Manche. Smlouvu už - byť za cenu několika rezignací - potvrdil kabinet premiérky Theresy Mayové. Tu nyní čeká klíčový úkol, tedy prosadit v prosinci její přijetí ve velmi skeptickém britském parlamentu.

Pokud se to nepodaří, čeká Británii nejspíš „tvrdý brexit“ se všemi tvrdými dopady na obchodní a další vztahy. Na vyjednání a schválení nového textu není totiž podle unijních diplomatů dostatek času.

Smlouva definuje podobu samotného britského odchodu z unie. Týká se například práv občanů a vyrovnání finančních závazků. Předpokládá také přechodné období do konce roku 2020 s možností až dvouletého prodloužení. Právě v této době by se měly EU a Londýn dohodnout na textu smluv, podle nichž se bude po konci přechodného období řídit hospodářská spolupráce a oblasti, jako je bezpečnost či mezinárodní vztahy.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Drsná vražda čerpadlářky. Postřelili ji skrz dveře a nechali vykrvácet

Čerpací stanice u Nelahozevsi ve středních Čechách je po vraždě opět v provozu....

Čerpadlářka, kterou zabili v prosinci na benzince v Nelahozevsi dosud neznámí pachatelé, se podle zjištění MF DNES...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Británie na mučidlech EU. Parlament odmítl „brexit nebrexit“

Odpůrci brexitu před britským parlamentem (4. 12. 2018)

Ještě nikdy žádná vláda v Británii neprohrála parlamentní hlasování o klíčové záležitosti své politiky tak...

Zastupitelé obce s panovačnou starostkou složili mandát, zůstal jen „Ďoďo“

Starostka na Slovensku pobouřila svým chováním na zastupitelstvu

Čtyři z pěti zastupitelů slovenské obce Fekišovce, která se proslavila díky videozáznamu s panovačným chováním...

Brexit očima cizinců. Čech natočil film o názorech přistěhovalců v Británii

Tisíce Britů protestovalo proti brexitu v ulicích Londýna. (20. října 2018)

Nový krátký film českého fotografa a počítačového experta Petra Vopěnky ukazuje, jak cizinci žijící ve městě Lancaster...

Najdete na iDNES.cz