Evropská unie podpořila dohodu o brexitu i podobu budoucích vztahů

  10:02aktualizováno  15:57
Prezidenti a premiéři 27 zemí Evropské unie v neděli potvrdili souhlas s tím, jak vyjednávači domluvili text smlouvy o vystoupení Británie z evropského bloku. Na mimořádném summitu v Bruselu podpořili i právně nezávaznou politickou deklaraci, v níž EU a Británie popisují, jaké smlouvy ohledně hospodářské a další spolupráce chtějí v příštích letech uzavřít.

Podle předsedy Evropské komise Jeana-Claudea Junckera je dojednaná dohoda jedinou možností pro všechny strany. „Toto je nejlepší možná dohoda. Vyzývám ty, kteří ji musí ratifikovat, aby to měli na paměti,“ prohlásil Juncker. Skeptickému britskému parlamentu, který má o textu hlasovat, Juncker vzkázal, že EU nebude své základní postoje měnit. 

Podle unijního vyjednavače Michela Barniera je dohoda o spořádaném britském odchodu z Evropské unie potřebná k budování důvěry pro budoucnost mezi evropským blokem a Británií.

Fotogalerie

„Zůstáváme spojenci, partnery a přáteli,“ podotkl Barnier, který v neděli ocenil i práci svých britských protějšků. Zdůraznil také, že nyní je čas, „aby se každý ujal své odpovědnosti“. Zatímco dohoda na evropské straně po nedělním summitu nejspíš už nenarazí na problémy, britská premiérka Theresa Mayová může mít v britské sněmovně potíže.

„Jednání bylo rychlé a věcné, a jasně tak potvrdilo, že Evropská unie je v případě brexitu silná a jednotná. Brexit není výhrou pro nikoho, nebojujeme, hledáme ten nejlepší možný kompromis. A jsem přesvědčený, že dnes se nám to podařilo,“ uvedl po jednání český premiér Andrej Babiš. 

Babiš předpokládá, že pokud britský parlament odmítne smlouvu o brexitu, svolá sedmadvacet zemí EU mimořádný summit a společně rozhodne, co dál.  „Já si myslím, že to dopadne dobře. Určitě je pro Británii výhodné, aby tuto dohodu britský parlament ratifikoval,“ prohlásil Babiš. 

Babiš probral dohodu o brexitu v sobotu večer s rakouským kancléřem Sebastianem Kurzem. Kromě toho také probírali rakouské předsednictví Unie a bilaterální vztahy.

Německá kancléřka Angela Merkelová označila nadcházející odchod Británie z Evropské unie za tragický, nicméně ocenila dosažení dohody. „Je to historický den, který vyvolává velmi nejednoznačné pocity. Je tragické, že Británie po 45 letech opouští Evropskou unii. Ale samozřejmě musíme respektovat hlas britských občanů,“ řekla Merkelová

Pro Čechy v Británii se nic nezmění, říká Petříček

Také ministr zahraničí Tomáš Petříček dohodu uvítal.  „Jsem rád, že dohoda je na stole a máme aspoň výchozí pozici, která je lepší než tvrdý brexit. Ten by znamenal jen chaos,“ řekl. Připravená dohoda je podle něj pro Česko výhodná, protože čeští občané dlouhodobě žijící v Británii mají zaručeno, že se pro ně po brexitu nic nezmění. 

Dohodnuté dvouleté přechodné období znamená, že české firmy budou moci do konce roku 2020 vyvážet do Británie za stejných podmínek jako nyní.  Petříček ocenil i to, že dohoda řeší finanční vyrovnání mezi Británií a zbývajícími státy unie.  

Premiérka Mayová po summitu řekla, že Británie bude mít s EU hospodářské partnerství bližší než jakákoli země a bude úzce spolupracovat v bezpečnosti.  Smlouva o brexitu podle ní znamená pro Británii návrat kontroly hranic, konec každoročních plateb do EU i kontrolu nad vlastními zákony. 

Také francouzský prezident Emmanuel Macron označil dohodu za dobrou, umožní podle něj vystavět v budoucnu těsné vztahy. Brexit je však podle něj také příležitostí k reformování samotné unie. Macron ovšem před novináři například ocenil i míru ochrany, jakou dohoda zaručuje francouzským rybářům. 

Šéfka severoirské Demokratické unionistické strany (DUP) Arlene Fosterová v reakci návrh dohody o brexitu uvedla, že neexistují okolnosti, za kterých by její strana dokument podpořila. Ujednání je podle ní pro unionisty nepřijatelné, protože by oddělilo Severní Irsko od Spojeného království. 

Nedělní jednomyslná podpora textu „rozvodové smlouvy“ ze strany šéfů států a vlád 27 zemí je pro EU završením příprav spořádaného britského vystoupení k 29. březnu příštího roku, tedy za přibližně čtyři měsíce.

Nejtěžší bude prosadit dohodu v britském parlamentu

Nešlo přitom o „hlasování“, nedělí daly členské země na nejvyšší politické úrovni najevo, že nemají problém s tím, jak oněch 585 stran dohody o brexitu vypadá. Na unijní straně musí dokument ještě podpořit europarlament a Rada EU. Členské země jej pak formálně schválí v souladu s článkem 50 unijní smlouvy, kterým se příprava brexitu řídí.

Brusel opustí poslední Brit až za čtyřicet let, brexit skončí v roce 2059

Tím bude kontinent připraven a míč se ocitne na britské straně kanálu La Manche. Smlouvu už - byť za cenu několika rezignací - potvrdil kabinet premiérky Theresy Mayové. Tu nyní čeká klíčový úkol, tedy prosadit v prosinci její přijetí ve velmi skeptickém britském parlamentu.

Pokud se to nepodaří, čeká Británii nejspíš „tvrdý brexit“ se všemi tvrdými dopady na obchodní a další vztahy. Na vyjednání a schválení nového textu není totiž podle unijních diplomatů dostatek času.

Smlouva definuje podobu samotného britského odchodu z unie. Týká se například práv občanů a vyrovnání finančních závazků. Předpokládá také přechodné období do konce roku 2020 s možností až dvouletého prodloužení. Právě v této době by se měly EU a Londýn dohodnout na textu smluv, podle nichž se bude po konci přechodného období řídit hospodářská spolupráce a oblasti, jako je bezpečnost či mezinárodní vztahy.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Hotely a kostely na Srí Lance zasáhly výbuchy. Vyžádaly si přes 200 obětí

Srílanští vojáci hlídají kostel svatého Antonína v Kolombu poté, co na něj...

Nedělní útoky na Srí Lance si podle nové policejní bilance vyžádaly 207 obětí, dalších 450 lidí utrpělo zranění....

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Poslance Feriho na vinařské slavnosti napadli dva muži, skončil v nemocnici

Dominik Feri na konferenci k 20 letům Česka v NATO. (12. března 2019)

Poslance TOP 09 Dominika Feriho napadla na koštu vín v obci Boršice na Uherskohradišťsku dvojice mužů. Zraněný Feri byl...

Další z rubriky

Útočníci ze Srí Lanky jsou děti z bohatých rodin, komunita k nim vzhlížela

Bezpečnostní kamera zachytila sebevražedného atentátníka, jak vstupuje do...

Jeden z útočníků, kteří v neděli spáchali sérii teroristických útoků na kostely a hotely na Srí Lance, vystudoval...

Z Macrona si vystřelili ruští komici. Telefonoval mu falešný Zelenskyj

Ruští komici Alexej Stoljarov a Vladimir Kuzněcov vystupující pod pseudonymy...

Dvojice ruských komiků, kteří si říkají Vovan a Lexus tvrdí, že se jim podařilo nachytat francouzského prezidenta...

KLDR potřebuje při denuklearizaci záruky, řekl Putin po jednání s Kimem

Ruský prezident Vladimir Putin se ve Vladivostoku poprvé sešel s vůdcem Severní...

Ruský prezident Vladimir Putin se ve čtvrtek ve Vladivostoku poprvé sešel s vůdcem Severní Koreje Kim Čong-unem. Na...

Najdete na iDNES.cz