Evropská unie podpořila dohodu o brexitu i podobu budoucích vztahů

  10:02aktualizováno  15:57
Prezidenti a premiéři 27 zemí Evropské unie v neděli potvrdili souhlas s tím, jak vyjednávači domluvili text smlouvy o vystoupení Británie z evropského bloku. Na mimořádném summitu v Bruselu podpořili i právně nezávaznou politickou deklaraci, v níž EU a Británie popisují, jaké smlouvy ohledně hospodářské a další spolupráce chtějí v příštích letech uzavřít.

Podle předsedy Evropské komise Jeana-Claudea Junckera je dojednaná dohoda jedinou možností pro všechny strany. „Toto je nejlepší možná dohoda. Vyzývám ty, kteří ji musí ratifikovat, aby to měli na paměti,“ prohlásil Juncker. Skeptickému britskému parlamentu, který má o textu hlasovat, Juncker vzkázal, že EU nebude své základní postoje měnit. 

Podle unijního vyjednavače Michela Barniera je dohoda o spořádaném britském odchodu z Evropské unie potřebná k budování důvěry pro budoucnost mezi evropským blokem a Británií.

Fotogalerie

„Zůstáváme spojenci, partnery a přáteli,“ podotkl Barnier, který v neděli ocenil i práci svých britských protějšků. Zdůraznil také, že nyní je čas, „aby se každý ujal své odpovědnosti“. Zatímco dohoda na evropské straně po nedělním summitu nejspíš už nenarazí na problémy, britská premiérka Theresa Mayová může mít v britské sněmovně potíže.

„Jednání bylo rychlé a věcné, a jasně tak potvrdilo, že Evropská unie je v případě brexitu silná a jednotná. Brexit není výhrou pro nikoho, nebojujeme, hledáme ten nejlepší možný kompromis. A jsem přesvědčený, že dnes se nám to podařilo,“ uvedl po jednání český premiér Andrej Babiš. 

Babiš předpokládá, že pokud britský parlament odmítne smlouvu o brexitu, svolá sedmadvacet zemí EU mimořádný summit a společně rozhodne, co dál.  „Já si myslím, že to dopadne dobře. Určitě je pro Británii výhodné, aby tuto dohodu britský parlament ratifikoval,“ prohlásil Babiš. 

Babiš probral dohodu o brexitu v sobotu večer s rakouským kancléřem Sebastianem Kurzem. Kromě toho také probírali rakouské předsednictví Unie a bilaterální vztahy.

Německá kancléřka Angela Merkelová označila nadcházející odchod Británie z Evropské unie za tragický, nicméně ocenila dosažení dohody. „Je to historický den, který vyvolává velmi nejednoznačné pocity. Je tragické, že Británie po 45 letech opouští Evropskou unii. Ale samozřejmě musíme respektovat hlas britských občanů,“ řekla Merkelová

Pro Čechy v Británii se nic nezmění, říká Petříček

Také ministr zahraničí Tomáš Petříček dohodu uvítal.  „Jsem rád, že dohoda je na stole a máme aspoň výchozí pozici, která je lepší než tvrdý brexit. Ten by znamenal jen chaos,“ řekl. Připravená dohoda je podle něj pro Česko výhodná, protože čeští občané dlouhodobě žijící v Británii mají zaručeno, že se pro ně po brexitu nic nezmění. 

Dohodnuté dvouleté přechodné období znamená, že české firmy budou moci do konce roku 2020 vyvážet do Británie za stejných podmínek jako nyní.  Petříček ocenil i to, že dohoda řeší finanční vyrovnání mezi Británií a zbývajícími státy unie.  

Premiérka Mayová po summitu řekla, že Británie bude mít s EU hospodářské partnerství bližší než jakákoli země a bude úzce spolupracovat v bezpečnosti.  Smlouva o brexitu podle ní znamená pro Británii návrat kontroly hranic, konec každoročních plateb do EU i kontrolu nad vlastními zákony. 

Také francouzský prezident Emmanuel Macron označil dohodu za dobrou, umožní podle něj vystavět v budoucnu těsné vztahy. Brexit je však podle něj také příležitostí k reformování samotné unie. Macron ovšem před novináři například ocenil i míru ochrany, jakou dohoda zaručuje francouzským rybářům. 

Šéfka severoirské Demokratické unionistické strany (DUP) Arlene Fosterová v reakci návrh dohody o brexitu uvedla, že neexistují okolnosti, za kterých by její strana dokument podpořila. Ujednání je podle ní pro unionisty nepřijatelné, protože by oddělilo Severní Irsko od Spojeného království. 

Nedělní jednomyslná podpora textu „rozvodové smlouvy“ ze strany šéfů států a vlád 27 zemí je pro EU završením příprav spořádaného britského vystoupení k 29. březnu příštího roku, tedy za přibližně čtyři měsíce.

Nejtěžší bude prosadit dohodu v britském parlamentu

Nešlo přitom o „hlasování“, nedělí daly členské země na nejvyšší politické úrovni najevo, že nemají problém s tím, jak oněch 585 stran dohody o brexitu vypadá. Na unijní straně musí dokument ještě podpořit europarlament a Rada EU. Členské země jej pak formálně schválí v souladu s článkem 50 unijní smlouvy, kterým se příprava brexitu řídí.

Brusel opustí poslední Brit až za čtyřicet let, brexit skončí v roce 2059

Tím bude kontinent připraven a míč se ocitne na britské straně kanálu La Manche. Smlouvu už - byť za cenu několika rezignací - potvrdil kabinet premiérky Theresy Mayové. Tu nyní čeká klíčový úkol, tedy prosadit v prosinci její přijetí ve velmi skeptickém britském parlamentu.

Pokud se to nepodaří, čeká Británii nejspíš „tvrdý brexit“ se všemi tvrdými dopady na obchodní a další vztahy. Na vyjednání a schválení nového textu není totiž podle unijních diplomatů dostatek času.

Smlouva definuje podobu samotného britského odchodu z unie. Týká se například práv občanů a vyrovnání finančních závazků. Předpokládá také přechodné období do konce roku 2020 s možností až dvouletého prodloužení. Právě v této době by se měly EU a Londýn dohodnout na textu smluv, podle nichž se bude po konci přechodného období řídit hospodářská spolupráce a oblasti, jako je bezpečnost či mezinárodní vztahy.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Čtyři z pěti kněží ve Vatikánu jsou gayové, šokuje nová kniha

Ilustrační snímek.

Někteří nejvýše postavení duchovní v římskokatolické církvi, kteří se na veřejnosti hlasitě vymezují proti...

Čínští dělníci se hlásí o svůj podíl, chtějí víc než jen drobky

Čínský dělník

Pro člověka, který se živí rukama, je život v Číně neobyčejně tvrdý. S tím, jak se v zemi dál rozevírají nůžky mezi...

Američané dopravili pomoc pro Venezuelu, Maduro humanitární krizi popírá

Do kolumbijského pohraničního města Cúcuta přiletěl americký vojenský dopravní...

Venezuelská opozice zintenzivňuje kampaň za vstup humanitární pomoci, která se už dva týdny shromažďuje u hranic této...

Najdete na iDNES.cz