Mayová varovala před ignorováním postoje občanů, kteří podpořili brexit

  21:31aktualizováno  21:31
Těžké chvíle přinesl britské vládě úterní den, kdy v dolní komoře britského parlamentu odstartovala debata o dojednané podobě odchodu země z Evropské unie. Kabinet premiérky Theresy Mayové byl ještě před jejím začátkem po dvojici hlasovacích porážek v bezprecedentním kroku shledán „vinným“ z pohrdání parlamentem.

Britská premiérka Theresa Mayová na konferenci Konzervativní strany (30. září 2018) | foto: Reuters

Poté poslanci poměrem 321 ku 299 hlasům schválili pozměňovací návrh, který jim přisuzuje právo dávat vládě pokyny ohledně dalšího postupu po případném neúspěchu kabinetu při rozhodujícím hlasování příští týden.

Následně se ujala slova Mayová, která poslance poprosila, aby za týden podpořili „rozvodovou dohodu“, kterou dojednala s Bruselem.

„Tato debata už trvá dostatečně dlouho. Rozleptává naši politiku. A životy závisí na kompromisu,“ řekla o sporech kolem brexitu Mayová, která hájila dohodu uzavřenou s Bruselem jakožto nástroj pro dobrou bezpečnostní spolupráci a ochranu pracovních míst. Na otázku, co by následovalo, pokud by Dolní sněmovnou neprošla, odpověděla, že se k tomu vyjádří později.

Premiérka se nechala slyšet, že respektuje názory obou táborů v národní debatě o podobě britského odchodu z EU, varovala však před „ignorováním“ postoje občanů, kteří v červnu 2016 v referendu brexit podpořili. Nový plebiscit by podle ní jen zhoršil rozkol v britské společnosti. Dále mimo jiné hájila problematickou pasáž v „rozvodové dohodě“ věnovanou hranici mezi Irskem a Severním Irskem. Bez ní by podle ní dohodu s Bruselem nebylo možno uzavřít.

„Neměli bychom dopustit, aby hledání dokonalého brexitu zabránilo dobrému brexitu, který Britům přinese výsledky,“ řekla předsedkyně vlády. Uznala, že předložená dohoda o odchodu z EU není dokonalá a představuje kompromis. Nadcházející rozhodování opět prezentovala jako volbu mezi předloženou dohodou, neřízeným brexitem a možným krachem odchodu Británie z EU.

Pohrdání parlamentem

Ještě předtím, než přišel na řadu hlavní bod programu, přijali poslanci opoziční usnesení, podle kterého se vláda dopustila pohrdání parlamentem, když nezveřejnila plné znění právního stanoviska k „rozvodové dohodě“. Vláda reagovala prohlášením, že se nyní vůli zákonodárců podřídí.

Krátce na to byl schválen pozměňovací návrh pro klíčové hlasování o tomto dokumentu, který umožňuje poslancům promlouvat do hledání brexitového „plánu B“ po případném odmítnutí vládního návrhu 11. prosince.

Přijetí opatření předloženého 16 konzervativními poslanci podle britských médií výrazně snižuje pravděpodobnost brexitu bez dohody a nahrává „mírnější“ podobě vystoupení z EU. Mezi politiky nicméně nepanuje shoda ohledně toho, zda by instrukce parlamentu na základě pozměňovacího návrhu byly pro vládu právně závazné.

Hlavní politická reportérka BBC Laura Kuenssbergová zároveň varuje, že by bylo naivní myslet si, že by se proces odchodu z EU stal rázem jednodušší, pokud by převzal otěže parlament. „Nezapomínejte, že, jak to dnes ráno formuloval jeden vládní zasvěcenec, není zde žádná většina PRO cokoli,“ napsala.

Nejděsivější legislativní hodina

„Tohle je asi nejděsivější legislativní hodina úřadující britské vlády za poslední dekády: bezprecedentní porážka o pohrdání a významná procedurální porážka v souvislosti s jejím nejdůležitějším úkolem,“ komentoval na twitteru dění ve sněmovně politický zpravodaj televize Sky News Faisal Islam.

Média si všímají, že zatím poslední porážku vládě nepřinesla neposlušnost severoirské Demokratické unionistické strany, která svými deseti hlasy umožnila její vznik, nýbrž vysoký počet „rebelů“ v řadách Konzervativní strany.

„Dvě dnešní porážky ve sněmovně v součtu naznačují, že paní Mayová nad sněmovnou ztrácí kontrolu, jakož i nad brexitem,“ napsal zpravodaj BBC Norman Smith. Gordon Rayner z listu The Daily Telegraph zase na twitteru podotkl, že Mayová dnes prohrála tolik hlasování jako někdejší předseda vlády Gordon Brown za celý svůj tříletý pobyt v úřadu premiéra.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Na Václavském náměstí se zapálil muž, je ve vážném stavu v nemocnici

V Praze na Václavském náměstí u sochy svatého Václava polil hořlavinou a...

V Praze na Václavském náměstí u sochy svatého Václava se kolem 15. hodiny polil hořlavinou a zapálil čtyřiapadesátiletý...

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Další z rubriky

Česko roste v oblibě. Jako průtoková trasa pro uprchlíky do Německa

Německá policie doprovází k registraci uprchlíky, kteří překročili...

Počet běženců, kteří nelegálně překročili hranice z Česka do Německa, se loni zvýšil. Zatímco mezi lednem a listopadem...

Při útocích islamistů v Nigérii údajně zemřelo více než 100 vojáků

Zničené vojenské vozidlo z bojové operace v Nigérii. (Foto je z 11. září 2018)

Ozbrojené islamistické skupiny na severovýchodě Nigérie zabily od 26. prosince více než 100 vládních vojáků. Bezmála 30...

AfD má sponzora z Bangkoku, možná obchodníka se zbraněmi s vazbou na špiony

Stoupenci AfD bouří na mítinku Angely Merkelové v saském Torgau (6. září 2017)

Protiimigrační strana Alternativa pro Německo (AfD) dostala 50 000 eur (téměř 1,3 milionu Kč) od německého šlechtice z...

Najdete na iDNES.cz