Britové to už vědí. Po brexitu určitě zchudnou, jen netuší jak moc

  20:26aktualizováno  20:26
Britská vláda si již spočítala, že ať dopadne brexit jakkoli, přinese ekonomické ztráty. Pokud uzavře s EU dohodu o spořádaném odchodu, měly by být menší. Divoký brexit bude představovat i podstatně větší finanční bolesti. Proto se i zvyšuje tlak na zopakování referenda, které by mohlo zvrátit původní rozhodnutí o odchodu.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker a britská premiérka Theresa Maayová na schůzce v Bruselu. (21. listopadu 2018) | foto: Reuters

Britský ministr financí Philip Hammond ve středu řekl, že pro Velkou Británii by z ekonomického hlediska bylo výhodnější zůstat členem Evropské unie než jakákoliv forma brexitu. Po odchodu z EU na základě plánu premiérky Theresy Mayové  by podle analýzy hrubý domácí produkt Velké Británie mohl v roce 2035 zaostávat až o 3,9 procent oproti stavu, kdyby v EU zůstala. Potvrdila to i vládní analýza, záleží však hlavně na podobě budoucí dohody Británie a Evropské unie. 

Fotogalerie

„Ano, vaše analýza je správná,“ odpověděl Hammond na otázku zpravodajské stanice BBC, zda bude po brexitu HDP Británie nižší, než při setrvání v EU. „Pokud by byla jediným kritériem ekonomika, pak analýza jasně ukazuje, že setrvání v Evropské unii by bylo pro ekonomiku lepším vyústěním, ale ne o moc,“ pokračoval.

Deník The Guardian v této souvislosti připomněl Hammondův výrok z října 2016: „Zdá se mi jasné, že Britové 23. června (v referendu o brexitu) nehlasovali pro to, aby se stali chudšími.“ Nyní ale ministr financí přiznává, že učinili právě to, napsal list. Podle Hammonda by nicméně negativní hospodářské dopady současného brexitového plánu v dlouhodobém horizontu měly být minimální.

Jakékoli odhady v tomto směru jsou nanejvýš ošemetné, neboť budoucí vztahy Británie s EU, nemluvě o třetích zemích, nejsou v tuto chvíli zdaleka jasné. Vládní analýza se proto nesnaží přesně předpovědět dopady stávajících dohod, píše zpravodajský web BBC. Dokument o 83 stránkách pouze porovnává pravděpodobné důsledky aktuálních vládních plánů s alternativami v podobě partnerství podle norského či kanadského modelu a brexitu bez dohody.

Evropská unie podpořila dohodu o brexitu i podobu budoucích vztahů

V britských médiích se v posledních objevují spekulace, jaký by mohl být vývoj na tamnější politické scéně po možném zamítnutí brexitové dohody v parlamentu. Objevují se spekulace, že opoziční labouristé by se následně mohli pasovat do role hlavních podporovatelů nového referenda. 

„Podle vysoce postavených zdrojů v Labouristické straně je (lídr Jeremy) Corbyn blízko k odsouhlasení toho, aby krátce po porážce Mayové v parlamentu formálně učinil svoji stranu zastáncem dalšího referenda. Krok by vycházel z toho, že pakliže se parlament nedokáže shodnout na cestě vpřed, musí se věc vrátit k posouzení občanům,“ napsal moderátor televize ITV Robert Peston. Jeden z lídrů strany řekl, že by lidé mohli v referndu volit mezi brexitem s dohodou nebo setrvání v EU.

Míra oslabení ekonomiky závisí na dohodě s EU

Za každého z těchto scénářů by v roce 2035 byl HDP Británie nižší než v případě pokračujícího členství v EU, uvádí analýza. Při neuspořádaném brexitu by údajně rozdíl v závislosti na dalších okolnostech činil kolem sedmi až devíti procent. Do dvou procent by se podle vládního odhadu vešel za předpokladu, že Londýn nebude nijak měnit migrační politiku. V opačném případě by mohla ztráta dosáhnout až 3.9 procent HDP, což by v daném období mohlo odpovídat 100 miliardám liber (téměř tři biliony korun).

„Předpovědi vládní ekonomické služby zveřejněné dnes (ve středu) jsou ve skutečnosti bezvýznamné, protože neexistuje žádná dohoda, podle níž by se dalo modelovat, pouze 26stránkový seznam přání,“ řekl v dolní komoře parlamentu lídr opozičních labouristů Jeremy Corbyn s odkazem na politickou deklaraci o budoucích vztazích Británie s EU. „Analýza ukazuje, že tato dohoda, kterou jsme dojednali, je nejlepší volbou pro náš pracovní trh a ekonomiku, která zároveň respektuje výsledek referenda (z roku 2016),“ reagovala premiérka Mayová.

Předchozí vyjádření ministra financí vyvolalo kritiku i od dalších britských poslanců. „Je to poprvé, co britský ministr financí otevřeně přiznal, že hodlá poškodit britskou ekonomiku?“ napsal na twitteru zástupce liberálních demokratů Tom Brake. Podle labouristického poslance Owena Smithe je Hammondovo „přiznání jistě první v našich dějinách, vyjma válečných časů, kdy britský ministr financí obhajoval politiku, která nevyhnutelně přinese škrty ve zdravotnictví, školství, obraně atd.“.

„Po brexitu budeme chudší. Jak moc, bude záležet na dohodě, kterou vyjednáme,“ shrnul vládní analýzu ekonomických dopadů zpravodaj televize Sky News. „Theresa Mayová se snaží prodat vizi Spojeného království, v níž je země až o 100 miliard liber chudší. Docela obtížný kšeft, pokud ovšem nevěříte, že alternativa je více než dvakrát tak špatná,“ komentuje BBC.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Mladík natočil z auta medvěda v Beskydech, ohlas na síti ho šokoval

Muž natočil medvěda v Beskydech. Byl plachý a utíkal

Mladík jedoucí v autě před třemi dny v Beskydech kousek od Visalají natočil na mobil medvěda. Záznam zveřejnil na...

Útočník zabil v novozélandských mešitách 50 lidí, přes čtyřicet je zraněno

Střelba v mešitách v novozélandském Christchurch měla několik obětí.

Při střelbě ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch zemřelo 50 lidí. Dalších 48 utrpělo zranění. Policie...

Nizozemská policie zadržela muže podezřelého ze střelby v Utrechtu

Sedmatřicetiletý Gokman Tanis, kterého nizozemská policie kvůli útoku v...

Sedmatřicetiletý Turek Gökmen Tanis podezřelý ze střelby v tramvaji v Utrechtu, při které v pondělí zahynuli tři lidé a...

Vodním skútrem zabil dívku, platit jejím rodičům ale mladík nechce

Vodní skútr, na kterém dva mladíci narazili do pramice.

Šárka Jarolímková každé ráno vstane a pošle totožnou SMS zprávu. Píše Christophovi Steinertovi, mladíkovi, který v...

Český lyžař v Alpách srazil Švéda. Muži praskla aorta, na místě zemřel

Horská záchranná služba ve francouzském horském středisku  Avoriaz (28.4.2016)

Ve francouzském zimním středisku Alpe d’Huez v neděli po kolizi s českým lyžařem zemřel 45letý Švéd. Informoval o tom...

Další z rubriky

Islámský stát vyzval ke krvavé pomstě za masakr muslimů na Novém Zélandu

Vlajka Islámského státu. Ilustrační foto.

Islámský stát (IS) vyzval svoje stoupence ke krvavé odvetě za páteční masakr muslimů na Novém Zélandu. Mluvčí...

Neřízený, nebo žádný brexit. Šéf britského parlamentu asi potopil kompromis

Předseda britské Dolní sněmovny John Bercow vyhlašuje výsledky hlasování...

Místo na titulních stránkách většiny britských celostátních deníků si pondělním nečekaným zásahem do brexitového...

Zmučená Paříž zažívá nové protesty. Po víkendovém vypálení Champs-Élysées

Příznivci hnutí žlutých vest znovu demolovali nejen třídu Champs-Élysées, ale i...

Paříž v úterý po devastujícím víkendu znovu ochromují protesty a stávky. Tentokrát to však nejsou žluté vesty, které...

Najdete na iDNES.cz