Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Ebola zabila přes 1 900 lidí. Vyvíjejí se vakcíny, Obama školí videem

  10:55aktualizováno  14:14
Počet lidí, kteří zemřeli na krvácivou horečku ebola, se rychle blíží k hranici dvou tisíc. Mrtvých je v současnosti už více než 1 900, počet nakažených přesáhl 3 500. Vědci mezi tím usilovně pracují na vyvinutí účinné vakcíny. Spuštění jejích klinických testů oznámila na příští rok společnost Johnson & Johnson.

Mikroskopický pohled na virus eboly | foto: AP

O novém počtu mrtvých a nakažených informovala ve čtvrtek Světová zdravotnická organizace (WHO). Případy nakažených ebolou jsou evidovány v Libérii, Nigérii, Demokratické republice Kongo, Guineji a Sieře Leone, připomíná server BBC. Vůbec nejhorší je situace v Libérii, kde už na krvácivou horečku zemřelo přes 700 lidí.

Obama proti ebole

Do vlastního boje proti ebole vytáhl také americký prezident Barack Obama. Prostřednictvím videa vyzval obyvatele západní Afriky, aby nosili ochranné rukavice a masky při péči o lidi nakažené ebolou nebo při pohřbívání obětí infekce. Rovněž Afričany odrazoval od tradičního způsobu pohřbívání, kdy se pohřbívající přímo dotýkají těla zesnulého, což je jeden ze způsobů šíření nákazy. "Můžete ctít své tradice a uctívat své blízké, aniž byste riskovali životy těch, kteří žijí," řekl Obama v krátkém poselství.

Obama Západoafričany poučil, že ebola se nešíří vzduchem, jako chřipka, ale kontaktem s tělesnými tekutinami nemocného včetně potu, slin nebo krve, či přímým kontaktem s nemocným nebo zesnulým. Další možností přenosu je podle šéfa Bílého domu kontakt s kontaminovaným předmětem, například s jehlou. Každý, kdo se cítí být nemocen, by měl okamžitě vyhledat lékařskou pomoc, nabádá Obama (na celé video a anglickými titulky se můžete podívat zde).

Podle WHO dosahuje v západní Africe úmrtnost na ebolu 57 procent, z toho 41 procent v Sieře Leone a v Guineji 66 procent. Nejvíce se podle zdravotníků nakazí lidé, kteří se už starají o své nemocné příbuzné, jež není pro nedostatek zdravotnických zařízení kde hospitalizovat.

V Ženevě se kvůli šíření Eboly v západní Africe ve čtvrtek sešlo na 200 zdravotnických expertů. Upozornili mimo jiné na možnost dalšího rychlého rozšíření eboly v Nigérii. V milionovém přístavním městě Port Harcourt na jihovýchodě země úřady zatím potvrdily tři případy nakažení.

Rozšíření zákeřné krvácivé horečky způsobil v Port Harcourt lékař, který údajně po nakažení nevědomky dál operoval pacienty a přišel do kontaktu prý až s dvěma stovkami lidí v nemocnici i ve městě. Potvrzená byla ebola zatím u něj, jeho manželky a spolupracovníka z kliniky. U dalších 60 lidí, mimo jiné hostů jeho narozeninové oslavy a později i pohřbu, je prý velká pravděpodobnost, že se rovněž nakazili. Epidemie by se v rušném přístavním městě mohla údajně rozšířit mnohem rychleji než v Lagosu, kde se objevil virus v Nigérii vůbec poprvé.

Ve vývoji je několik vakcín

Rostoucí počet nakažených donutil k urychlení vývoje vakcíny několik farmaceutických společností. V praxi už byl nasazen, i přes kritiku některých odborníků, experimentální lék Zmapp. Ten vyvinula kalifornská biotechnologická společnost Mapp Biopharmaceutical. Funguje na principu toho, že brání viru v narušení a infikování nových buněk.

Zmapp byl poprvé aplikován dvojici Američanů, kteří se ebolou nakazili v Libérii. Ti souhlasili s jeho aplikací navzdory tomu, že lék neprošel ještě ani klinickými testy a vědci jeho účinky zkoušeli pouze na malé skupině opic. Lék však zafungoval takřka zázračně a nejvýraznější symptomy eboly vymizely u obou pacientů během několika dní (více o podání experimentálního léku se dočtete zde).

Stejný účinek měl tento lék u 39letého Brita Williama Pooleyho, který se ebolou nakazil v Sieře Leone, kde pracoval jako dobrovolník ve středisku pro pacienty infikované touto chorobou. Po desetidenním úspěšném léčení byl ve středu propuštěn z londýnské nemocnice.

Nové vakcíny na obzoru

Svou vakcínu v současnosti chystá také farmaceutická společnost Johnson & Johnson. „Kvůli krizové situaci jsme se rozhodli soustředit na kmen ebola zaire, který je jedním z kmenů vyskytujících se v západní Africe. Z tohoto důvodu se pokusíme urychlit náš program,“ uvedl vedoucí výzkumu Paul Stoffels pro agenturu Reuters. Johnson & Johnson, podobně jako další společnosti pracující na vývoji vakcíny, spolupracuje s americkým Národním institutem pro alergie a infekční choroby.

Vídeň má první případ podezření na ebolu, žena je v izolaci

Klinické testy vakcíny Johnson & Johnson, která je mimo jiné založena i na objevech dánské biotechnické společnosti Bavarian Nordic, by měly začít na počátku roku 2015. Dlouhodobým cílem společnosti je podle Stoffelse vyvinutí účinné vakcíny, která by chránila před oběma nejvýznamnějšími kmeny eboly i souvisejícím virem Marbug, jenž stejně jako ebola způsobuje krvácivé horečky.

První testy na lidech od září podstoupí vakcína vyvinutá společností GlaxoSmithKline. Na podzim ke stejnému kroku přistoupí kanadští vědci, kteří budou testovat vakcínu navrženou firmou NewLink Genetics.

Nejhorší epidemie od objevení viru

Nynější epidemie eboly v západní Africe je vůbec nejhorší od objevu viru v roce 1976. Bezprecedentní je nejen tím, že překročila hranice hned několika států a udeřila i mimo odlehlé oblasti, ale také počtem nakažených mezi zdravotnickým personálem. Těch je téměř 250, mezi nimi i lékaři a zdravotní sestry ze západních zemí, dobře obeznámení s nutností dodržovat přísná bezpečnostní opatření.

Co způsobuje virus ebola

Ebola patří mezi nejagresivnější viry, s jakými se kdy lidstvo setkalo. Přenáší se stykem s tělními tekutinami infikovaného. Inkubační doba se pohybuje od dvou dní do tří týdnů. Mezi prvotní příznaky patří vysoká teplota, nevolnost, zvracení nebo průjem. V pozdějším stádiu nemoci nastoupí krvácivé projevy.

Při nynějším tempu postupu nákazy WHO odhaduje, že může trvat šest až devět měsíců, než se nemoc podaří dostat pod kontrolu. Za tuto dobu může být nemocí postiženo více než 20 tisíc lidí a odhadované náklady dosáhnou nejméně 490 milionů dolarů (více o možné rozšíření eboly se dočtete zde).

Na zhoršující se situaci reagovala v úterý také předsedkyně mezinárodní humanitární organizace Lékaři bez hranic Joanne Liuová. „Po šesti měsících nejhorší epidemie eboly v dějinách svět nyní bitvu o její zastavení prohrává. Vedoucí představitelé nejsou s to zablokovat tuto nadnárodní hrozbu. Po oznámení WHO z 8. srpna, že epidemie je naléhavou záležitostí pro světové veřejné zdraví, nenásledovaly žádné rozhodující kroky a státy se zpravidla spokojily s účastí ve světové koalici nečinnosti,“ prohlásila Liuová.

Hladového muže s ebolou honili v Libérii po tržnici:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Herečky ze Zlaté labutě vydražily rekvizity ze seriálu pro děti z dětských domovů

23. dubna 2024

Seriál Zlatá labuť se blíží do finále, a proto TV Nova uspořádala v sobotu charitativní akci v Art...

Británie uvede zbrojní průmysl do válečného režimu, oznámil premiér

23. dubna 2024  16:56

Britská vláda uvede zbrojní průmysl do válečného režimu, uvedl v úterý britský premiér Rishi Sunak...

Hrozí nový Černobyl. Centrum Střední Asie mohou zamořit radioaktivní kaly

23. dubna 2024  16:52

Nestabilní odkaliště vzniklá v Kyrgyzstánu po těžbě uranové rudy v dobách Sovětského svazu hrozí...

Policie pátrá po dezinformátorovi Zítkovi. Nedorazil k soudu

23. dubna 2024  15:54,  aktualizováno  16:34

Policie pátrá po dezinformátorovi Pavlu Zítkovi. V úterý odpoledne o tom informovala na svém webu....

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...