Jde o další vývoj v Trumpově kauze zveličování majetku ve snaze získat výhodnější pozici v očích bank a pojišťoven. Soudce Arthur Engoron v dotyčném občanskoprávním procesu uznal téměř všechna tvrzení prokurátorů a v únoru nařídil Trumpovi zaplatit přes 350 milionů dolarů a k tomu dalších 100 milionů dolarů na úrocích.
Trump se proti rozhodnutí odvolal a během odvolacího procesu neměl povinnost 454 milionů dolarů zaplatit, do pondělí však měl soudu prokázat, že stát peníze v případě potvrzení verdiktu dostane, tedy buď částku složit, nebo si zajistit ručitele.
Newyorský soudní systém se však podle rozhodnutí odvolacího soudu na Manhattanu spokojí se zárukami ve výši 175 milionu dolarů v příštích deseti dnech.
Podle listu The New York Times (NYT) jde o významné dílčí vítězství pro Trumpa, jehož advokáti se v uplynulých týdnech pokoušeli neúspěšně sehnat podporu u 30 zajišťovacích společností.
Kolem Trumpa krouží hrozba bankrotu. Na úrocích tratí miliony za den |
Podle nedávné analýzy NYT disponuje Trump několika sty miliony dolarů v hotovosti nebo snadno likvidních aktivech, například dluhopisech – tedy ne dost na to, aby původních 454 milionů pokryl vzhledem k tomu, že za dalších 91,6 milionu (asi 2,1 miliardy korun) musel ručit začátkem března v jiném občanskoprávním procesu, který nedávno prohrál s bývalou novinářkou Jean Carrollovou. Kolik peněz v hotovosti Trump skutečně má, ví patrně jen několik málo lidí v jeho okolí, píše NYT. Značnou část Trumpa jmění tvoří nemovitosti.
Trump se o úspěchu u odvolacího soudu patrně dozvěděl, když se nacházel v jiné soudní síni. Jeho advokát Todd Blanche se tam pokoušel neúspěšně vyjednat další odložení začátku trestněprávního řízení v kauze Trumpova údajného falšování finančních záznamů v souvislosti s platbou pornoherečce Stephanie Cliffordové za mlčení o údajném románku před volbami roku 2016.