Sicilští mafiáni vyměnili fraky za trička, chybí jim však silný vůdce

  20:18aktualizováno  20:18
Sicilská mafie jde s dobou. Staromódní košile a fraky, bez nichž se jednání vrcholných představitelů tamního podsvětí po staletí neobešlo, nahradila dnes trička s límečkem a sluneční brýle. Spolu s okázalým oblečením však vzala za své i značná část moci, jíž se Cosa nostra tradičně těšila.

Sicilské město Corleone pronásleduje celosvětová pověst mafiánského sídla. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Bohatě obloženého stolu a špičkového vína, které k vrcholným setkáním mafiánských bossů neodmyslitelně patří, se ovšem ani dnešní šéfové organizovaného zločinu nehodlají vzdát.

"Úroveň jídla je odjakživa měřítkem moci a slávy mafiánských klanů," vysvětluje v listu La Repubblica italský novinář Attilio Bolzoni. "Mezi jednotlivými chody se uzavírají obchodní dohody, vyhlašují se války a příměří, rozhoduje se o vraždách," líčí náplň tajných schůzek, které se konají v těch nejvyhlášenějších restauracích středomořského ostrova.

Tak úplně tajná ovšem setkání mafiánských bossů zase nejsou. V posledních dvou letech nasadily italské tajné služby do boje proti podsvětí moderní sledovací techniku.

Dnes se účastní slavnostní večeře, zítra budou mrtví

Aniž by to tušily, ústřice a humry si ve společnosti vůdců sicilského podsvětí mnohdy vychutnávají i jejich budoucí oběti.Skryté kamery a nastrčené štěnice poskytly vyšetřovatelům podrobný obrázek o dvou desítkách jednání, na nichž oslabené sicilské klany řešily svou další existenci. Kromě jmenného seznamu účastníků tak tajné služby vědí o řadě strategických rozhodnutí, která noví bossové přijímají.

Nový capo di tutti capi?

Jedním z kandidátů na post neformálního šéfa všech sicilských klanů je Matteo Messina Denaro. Podařilo se mu spojit dvacítku zločineckých klanů, v nichž na různých úrovních tradiční podsvětní hierarchie ovládl devět stovek mužů.

V devadesátých letech byl jedním z představitelů mafie, kteří se dohodli na uspořádání série bombových útoků v italských městech. Roku 1992 navíc výbuchy náloží zabily dva významné italské prokurátory, kteří s mafií bojovali.

Řadu mafiánských předáků kvůli tomu poslal soud na doživotí do vězení. Stejný rozsudek padl i v případě Denara. V soudní síni si jej však nevyslechl, neboť byl tou dobou již na útěku. Vyšetřovatelé a tajné služby po něm od té doby bezvýsledně pátrají.

Britský list The Independent připomíná třeba schůzku v nóbl restauraci Villa Pensabene, v jejímž salónku před dvěma lety povečeřel se svými kolegy i kriminálník Giuseppe Calascibetta. Možná byl jediným účastníkem večírku, který tou dobou nevěděl, že už za pár týdnů skončí s kulkou v hlavě.

Setkání nejvyšších představitelů rodin, které se na Sicílii dělí o moc nad jednotlivými městy a provinciemi, se v mafiánské hantýrce říká La Cupola. Policejní vyšetřovatelé se o existenci tohoto vrcholného orgánu italského podsvětí dozvěděli v šedesátých letech, když se pokoušeli odkrýt pozadí krvavého konfliktu. Znesvářené rody si tehdy navzájem povraždily 63 členů.

Klany hledají silného vůdce, dva poslední sedí ve vězení

Základem správného mafiánského klanu je (kromě již zmíněného dobrého jídla) dostatečná finanční základna. Technologický pokrok posledních let otevřel mafiánům řadu nových obchodních příležitostí. Vedle tradičního obchodu s potravinami, drogami nebo obzvlášť v Americe oblíbenými odpadky se v podsvětí podniká rovněž v oblasti obnovitelných zdrojů. Třeba téměř všichni poctiví provozovatelé solárních elektráren už ze středomořského ostrova utekli (více o solárním byznysu sicilské mafie zde).

Ještě více než peníze, o které koneckonců v podsvětí nouze nikdy nebyla, však dnešní italskou mafii trápí jistá personální vyprázdněnost. Koncem minulého století a počátkem toho současného začala italská policie šlapat mafii na paty.

Velikán sicilského zločinu Salvatore Riina je už dvacet let na doživotním pobytu za mřížemi, jeho nástupce Bernarda Provenzana policie zatkla v roce 2006. Schovával se na malé farmě nedaleko svého rodného městečka Carleone. Ani on se už na čerstvý vzduch, natož na schůzku mafiánských bossů, do konce života nepodívá. A žádný další muž, který by se těšil dostatečné moci a respektu všech sicilských klanů, se zatím na ostrově nenašel.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Archeologové našli v Pompejích sbírku rituálních amuletů, včetně penisů

Italští archeologové objevili v jednom z domů v Pompejích truhlu s více než...

Italští archeologové objevili v jednom z domů v Pompejích truhlu s více než stovkou drobných předmětů, které považují...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Ať se vrátí domů! Cizí lidé s ruským přízvukem volají rodinám vojáků NATO

Čeští letci s gripeny v Pobaltí (31. 8. 2012)

Partnerky vojáků, které Severoatlantická aliance nasadila v Pobaltí, se bojí zvedat telefon. Volají jim cizí lidé,...

OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu
OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu

Podle lékařky Markéty Kellner, která zkoumá lidský mozek, jsou těhotenství a první okamžiky po porodu zásadními v jeho fungování do budoucna. Co ovlivňují a jak?

Najdete na iDNES.cz