Indie se obává, že Čínou vybudovaný a pronajatý přístav Hambantota na Srí Lance bude využíván jako vojenská základna. Přístav za 1,5 miliardy dolarů (36 miliard korun) se nachází v blízkosti hlavní námořní trasy z Asie do Evropy.
Podle údajů o lodní dopravě společnosti Refinitiv Eikon je čínská loď Juan Wang 5 již na cestě do Hambantoty a měla by k ostrovnímu státu, který sužuje nejhorší hospodářské krize za posledních sedm desetiletí, připlout 11. srpna.
Mluvčí indického ministerstva zahraničí ve čtvrtek pozdě večer uvedl, že vláda plánovanou návštěvu čínské lodi sleduje, a dodal, že Dillí bude chránit své bezpečnostní a hospodářské zájmy. Indie již ve čtvrtek vyjádřila srílanské vládě nesouhlas s návštěvou lodi.
Zahraniční bezpečnostní analytici popisují plavidlo Juan Wang 5 jako jednu z lodí nejnovější generace, která slouží nejen ke sledování vesmíru, ale používá se i k monitorování startů satelitů, raket a mezikontinentálních balistických raket. Výroční zpráva Pentagonu o modernizaci čínské armády uvádí, že lodě Juan Wang provozuje Čínská lidové osvobozenecká armáda (PLA).
Juan Wang 5 má v Hambantotě kotvit týden a během srpna a září bude provádět sledování vesmíru, kontrolu družic a výzkumné sledování v severozápadní části oblasti Indického oceánu, uvedla na svém webu srílanská poradenská společnost Belt & Road Initiative Sri Lanka.
Zadlužený stát pronajal přístav na 99 let Číně
Srí Lanka formálně předala komerční aktivity ve svém hlavním jižním přístavu a pronajala jej na 99 let čínské společnosti v roce 2017, protože měla problémy se splácením svého dluhu Číně. Ta je jedním z největších věřitelů Srí Lanky, připadá na ni asi deset procent zahraničního dluhu ostrova, a financovala také letiště, silnice a železnice.
Srí Lanka si Indii rozhněvala již v roce 2014, kdy umožnila čínské ponorce a válečné lodi zakotvit v Kolombu. Indie poskytla Srí Lance jen v letošním roce podporu ve výši téměř čtyř miliard dolarů (94 miliard korun).
Vztahy mezi Indií a Čínou jsou napjaté od doby, kdy před dvěma lety na jejich hranici došlo k ozbrojeným střetům, při nichž zahynulo nejméně 20 indických vojáků a čtyři čínští vojáci. Události vedly k masivnímu posílení vojenských jednotek na obou stranách.