Li Chung-sia bylo 24 let. Snila o spokojeném životě se svým manželem. Jejich vztah se však po počáteční zamilovanosti změnil pro křehkou dívku v noční můru. Každý den musela snášet ze strany manžela ponižování a týrání. Opakovaně skončila v péči lékařů. Snažila se volat o pomoc, narážela však na nepochopení okolí, které jakoby se řídilo čínským rčením „Lepší, než zničit jedno manželství, je srovnat se zemí deset chrámů“. Li se pomoci nedočkala, po jednom z mnoha napadení zemřela.
Případ Li není v Číně výjimkou. Domácí násilí se v nejlidnatějších zemí světa stává plíživou epidemií. Úřady miliony případů považují za osobní selhání jedinců, trestní stíhání jsou zametána pod koberec. Podle průzkumů má jedna ze čtyř dotázaných Číňanek zkušenosti s bitím ze strany partnera. Experti na danou problematiku navíc tvrdí, že číslo je ve skutečnosti mnohem vyšší, protože průzkumy nepočítají s jinými formami domácího násilí, jako je například psychický teror, připomíná server Washington Post.
Čínské bojovnice za ženská práva se mnoho desetiletí snaží apelovat na vládu, aby provedla rázná opatření a změnila legislativu v otázkách domácího násilí. Řešení však dlouho nepřicházelo. Vláda zareagovala až po dvojici mediálně propíraných případů. V roce 2009 umlátil manžel k smrti mladou Tung Šan-šan. Ta si přitom na agresivní chování manžela předtím osmkrát stěžovala na policii.
Zákon na půli cesty
V roce 2011 pak Kim Leeová, manželka jedné ze známých čínských celebrit, zveřejnila fotografie, na nich ukazuje zranění, které si odnesla z domácího násilí. Popsala také, jak se nedočkala pomoci u policie ani svého okolí. Právě na tomto případu aktivistky ilustrovaly, jak velkým problém se domácí násilí v Číně stalo.
Změna měla přijít v roce 2012, kdy do prezidentského úřadu usedl Si Ťin-pching. Ten z problematiky domácího násilí udělal jeden z pilířů svého programu. Loni Čína představila vůbec první komplexní zákon, který domácí násilí postihuje. Zákon je považován za krok správným směrem, byť k problematice přistupuje poněkud vágně a celou řadu forem domácího násilí opomíjí. Zcela pak vynechává tuto problematiku u homosexuálních párů.
Zákon paradoxně vešel v platnost až letos pouhý den po tom, co Li zemřela právě na následky domácího násilí. Doplatila na to, že policejní a soudní oddělení, která se mají zabývat domácím násilí, až na výjimky vždy prosazují udržení manželství. Týraným ženám tak místo pomoci radí, jak získat zpět přízeň svého manžela.
Podobné rady si mnohokrát vyslechla i Li. Nikdo z úředníků jí však neporadil, aby od tyranského manžela odešla. Čínská společnost je totiž stále vázána konzervativními tradicemi, kde je manželství považováno za základní smysl života pro ženu. Tradiční roli žen ve společnosti propaguje také Čínská ženská federace, pro kterou by přitom na prvním místě měla být ochrana ženských práv.
Prosba o pomoc a rady na sociálních sítích
Ředitelka místní kanceláře ženské federace Kuo Jen-fang tvrdí, že se aktuálně snaží mezi ženami propagovat nové zákony zaměřené na potírání domácího násilí. Radí jim prý také, aby v případě agrese ze strany partnera vyhledaly pomoc. Kuo tvrdí, že Li jejich pomoc nikdy nevyhledala.
„Žena by se nejprve měla chovat jako příkladná manželka. Pokud jí však manžel dělá problémy, měla by mu to říct,“ myslí si Kuo a dodává, že úřady v případech domácího násilí vždy raději přistoupí na dohodu obou partnerů. „Pokud si muž přizná své chyby, všechno je v pořádku,“ myslí si.
V mnoha případech však omluvná slova ze strany manžela nestačí a vše se po několika týdnech vrátí k zaběhnutým pořádkům. V případě Li bití nepřestalo ani v době, kdy otěhotněla. V červnu loňského roku na sociálních sítích zveřejnila fotografie po napadení manželem. Skončila v péči lékařů s pochroumanými zády. V prosinci se pak svěřila, že má strach z dalšího napadení. Bála se, že ji chce manžel uškrtit.
Příspěvky si přečetly desítky jejích přátel. Jeden z nich zmínil i v té době nově vznikající zákon, který měl týrané ženy ochránit. Většina však Li radila, aby se snažila rozpory se svým manželem urovnat. „Nepřemýšlej o jednoduchém řešení, kterým je rozvod. Pomysli, co se pak stane s tvým dítětem,“ napsala jedna ze známých Li. „Mysli pozitivně a dostaneš se z toho,“ dodala další.
Rady však byly k ničemu. Při jednom z dalších střetů s manželem Li zemřela. Manžel skončil ve vazbě. V rozhovoru pro televizní stanici Henan se přiznal k týrání své ženy. Vražda však podle něj byla „impulzivní chybou“. „Prali jsme se a já jsem ji náhodou zabil,“ vysvětloval.