„Nebojujte, když jste bity. Neodmlouvejte, když vás plísní. A ať se děje cokoliv, nerozvádějte se,“ říká podle agentury AP učitelka studentkám i studentům ve škole „tradiční kultury“ Fushun.
Vypíchnuté oči, uříznutý nos. V Číně bují domácí násilí, s vědomím úřadů |
Záběry ze skryté kamery se objevily na pekinském serveru pro krátké snímky Pear Video a mimo jiné ukazují, že by se správná manželka měla vzdát svých profesních cílů a snů. Slovy jednoho z instruktorů by ženy nejlépe měly „zavřít ústa a dělat víc domácích prací“.
Studentky se na třítýdenním bezplatném kurzu kromě mytí podlahy a příjímání ran také naučily, jak se manželovi správně omluvně uklonit. „Ženy by měly zůstat na dně společnosti a nesnažit se o něco víc,“ dodává na videu další z učitelů.
Školu Fushun založil před sedmi lety muž odsouzený pro vraždu a úřady tehdy její vznik povolily. Provoz s více než dvěma sty dobrovolníky fungoval z příspěvků studentů. Těch bylo na každém kurzu zhruba čtyřicet, žen i mužů. Poté, co se záběry dostaly na veřejnost, musela škola zavřít. Podle závěrů tamního školského úřadu porušila „socialistické hodnoty“. Podobné kurzy jsou však v Číně podle AP na vzestupu.
Sliby o rovnoprávnosti zůstaly v 80. letech
Poptávka po úslužných manželkách totiž stále je i přesto, že kvůli dlouholeté politice jednoho dítěte dnes mají muži problém vůbec nějakou manželku najít.
Široký úsměv a příjemný vzhled. Nezkušení Číňané se učí, jak svést ženu |
Jedenadvacetiletá zdravotní sestra Deng Xichanová školu morálky navštívila se svou matkou ve městě Čchang-ša na jihu země. Zaujala je bezplatná výuka, ubytování i vegetariánská strava. Dozvěděly se, že ženy by měly na slovo poslouchat muže, protože je to dobré pro děti. Neštěstí na člověka naopak snese předmanželský sex.
Každý večer se zdravotnice musela poklonit soše Konfucia a vyzpovídat se na skupinové terapii. „Spousta studentů opravdu věřila, že je jejich život těžký, protože měli předmanželský sex nebo protože někoho podvedli. Proto se klaněli a zpovídali,“ líčí Xichanová. Studentky z dalších kurzů zase popsaly, že je na hodinách zamkli zvenku, že se nesměly s nikým bavit a že jim instruktoři sebrali telefony.
Obskurní kurzy v Číně znovu vyvolaly debatu, že se komunistickému vedení nepodařilo naplnit sliby o rovném postavení žen ve společnosti. Server ABC připomíná, že po nástupu komunistů v roce 1949 se to dařilo - ženy začaly chodit do práce a studovat. Zlom přišel v 80. letech, kdy se politici zaměřili na ekonomické reformy a rovnoprávnost zůstala stranou.
Čína tak nyní sklízí to, co tehdy zasela. „Archaické přemýšlení o genderové rovnosti ve společnosti stále má své kupce,“ říká čínská bojovnice za ženská práva Feng Yuanová. V zemi, kde bují brutální domácí násilí na ženách a každou čtvrtou Číňanku někdy v jejím životě zbil její partner, tak nejsou kurzy navádějící ke slepému poslouchání manželů jen neškodnou zábavou.