Čech jako jediný natočil oba útoky na WTC, na záběrech vydělal statisíce

  18:32aktualizováno  18:32
Před deseti lety natočil, jak do dvojčat v New Yorku naráží první letadlo. A potom i druhé. Brněnský rodák Pavel Hlava pořídil jedinou videonahrávku na světě, která zachycuje nárazy obou boeingů. Byla to světová senzace.

Pavel Hlava | foto: Petra Mášová, MF DNES

Unikátní nahrávka vznikla neskutečnou souhrou náhod, při služební cestě do Pensylvánie. Pavel Hlava v New Yorku pracoval jako údržbář. Projděme si tehdejší náhody:

1) Mělo se jet den před útokem. "Už jsem měl sbaleno, ale šéf řekl, že musíme něco opravit a vyjedeme až zítra."

2) Večer ho napadlo, aby si do tašky přibalil novou videokameru, kterou si pořídil před několika dny.

3) Protože chtěl kameru vyzkoušet, nechal ho šéf sedět vpředu. "To normálně nedělal, na sedadle vedle sebe měl papíry a za jízdy se v nich hrabal."

4) Nejprve se zastavili na opravy v chatkovém táboře. "Jet rovnou do továrny, tak bychom kolem mrakodrapů na Manhattanu vůbec neprojížděli," diví se Hlava ještě dnes, jak všechny náhody do sebe zapadly.

Pavel Hlava, vybavený novou kamerou, natáčel při cestě New York. Když se auta řadila na sjezd do Battery tunelu, spojujícího Brooklyn a Manhattan, zabral panorama dvojčat.

"Byla parádní viditelnost, na nahrávce je ještě slyšet, jak říkám, že jsou dvojičky pěkně vidět," popisuje. Přesto si ani on na malém displeji nevšiml, že do věže naboural první boeing.

Náraz prvního letadla natočil jen Hlava a Francouzi

Za chvíli Hlava, jeho bratr a šéf Mike Cohen slyší z rádia, že do věže vrazilo "nějaké letadlo". Vůz proto zastavil co nejblíž mrakodrapům. "Točil jsem doutnající budovu. Za pár minut za našimi zády přiletělo další letadlo, a než jsme se vzpamatovali, napálilo to do jižní věže." Vzápětí už hasiči a policisté auto z místa vyhnali. Poslední, co Hlava stihl natočit, už opět z jedoucího auta, byl pád první věže.

Nahrávka je senzační. První srážku letadla se severní věží natočil pouze on a francouzští filmaři Jules a Gédéon Naudetovi, kteří zde pracovali na dokumentu o hasičích. Druhý náraz už spolu s Hlavou zachytily televizní kamery. Bratři Naudetovi tuto srážku nemají.

Na Hlavově pásku jsou tedy zachyceny oba nárazy, nikdo jiný takový poklad nemá.

Svatbu naplánoval na 11. září

Dnes, deset let po tragédii, žije Pavel Hlava v rodinném domku v Otnicích nedaleko Brna. Jedenácté září je "jeho" datum, 11. září 2009 se podruhé oženil. Termín si vybral schválně.

Vraťme se však znovu do roku 2001. Když dodávka dojela do Pensylvánie, už všichni věděli, co se stalo. "Do té doby mě nic takového nenapadlo," vzpomíná Hlava. "Říkal jsem si, že nějaký machrující akrobat zkoušel proletět mezi mrakodrapy."

Po delší době, už zase v New Yorku, vytáhl z batohu kameru. Když si na velkém monitoru prohlížel nahrávku spolubydlící, konečně si všiml, že je zachycen i náraz prvního letadla. Hlavovi došlo, co má v rukou. Rozhodl se nabídnout kazetu médiím. V Americe kvůli neznalosti prostředí nepochodil, zavolal proto do Novy. "Tam mi řekli, že už jsou záběry z jedenáctého září unaveni."

Nahrávka tedy zapadla. Nechybělo moc a zmizela by úplně. "Málem ji vymazal můj malý syn. Naštěstí jsem si všiml, že si s ní hraje," vypravuje Hlava. Ztratila se jen asi minuta a půl ze začátku, nepříliš zajímavé záběry, jak Hlavovi kolegové nakládají dodávku.

Pavel Hlava
Pavel Hlava
Pavel Hlava

Kopie kazety se poté začaly šířit mezi newyorskými Čechy. Od jednoho se téměř dva roky po svém vzniku dostala k americkému fotografovi Walteru Karlingovi. Ten také Hlavu sehnal. Dohodli se, že znovu zkusí nahrávku prodat televizím. Karling využil svých kontaktů a dohodil Hlavovi a jeho šéfu Cohenovi rozhovor v prestižním deníku New York Times.

Vydělal tisíce dolarů

Prodeji však bránil Cohen, který nechtěl na videu s útokem na jeho vlast vydělávat a poskytl ji zdarma televizi ABC. Když záznam odvysílala, byl z toho poprask, zájem projevily další americké i světové televize.

Hlava s Karlingem začali po ABC vymáhat podíl na autorských právech. "Pak jsme se dohodli, že kazetu pronajmeme ještě na pár repríz, a televize nás navíc mimosoudně odškodní za předchozí porušení práv," popisuje.

Kolik mu záběry vynesly, nikdy neprozradil. Prý kvůli české závisti. Ale nepopírá, že šlo o desítky tisíc dolarů. Stejně jako to, že mu peníze výrazně pomohly naplnit účel americké mise: mohl se vrátit domů a pořídit si vysněný byt v Brně. K tomu si zde otevřel klub Twins neboli Dvojčata. Před třemi lety mu pronajímatel vypověděl smlouvu, od té doby pracuje jako řidič poštovního auta. "Z toho je myslím jasné, že jsem se nezabezpečil do konce života, jak někteří tvrdili." Po čase prodal byt a přestěhoval se do Otnic.

Jako slavná osobnost se Pavel Hlava necítí, i když před lety jeho fotografii otiskly desítky světových novin. "Jen asi dvakrát se mi stalo, že jsem přivezl zásilku do firmy a tam se mě ptali, jestli náhodou nejsem ten, co natočil jedenácté září."

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Spalničky se šíří raketovým tempem. Staré očkování už nemusí fungovat

Případů spalniček je stále více.

Po desítkách let jsou spalničky zpátky. V Evropě se epidemie šíří hlavně v Itálii, Francii či Řecku, na Ukrajině bylo...

Další z rubriky

Afghánec chce zaplatit pokutu za Švédku. Bránila deportaci jeho krajana

Švédská aktivistka Elin Erssonová bránila vyhoštění afghánského žadatele o azyl...

Mladá Švédka Elin Erssonová, která loni v letadle bránila deportaci afghánského běžence, možná uloženou pokutu nebude...

Americký Breivik chtěl povraždit politiky a soudce, vyvolat občanskou válku

Zbraně nalezené u poručíka americké pobřežní stráže Christophera Paula Hassona,...

Poručík americké pobřežní stráže Christopher Paul Hasson plánoval vraždu řady členů Demokratické strany, novinářů,...

Botswana povolí omezený odstřel slonů, z jejich masa bude krmivo

Botswaně patří s odhadovaným počtem 130 000 slonů světové prvenství ve výskytu...

Vláda v jihoafrickém státě Botswana doporučila, aby byl zrušen dosavadní zákaz lovu slonů. Povolí jejich omezený...

Najdete na iDNES.cz