Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Člověk se po návratu ze zajetí znovu učí žít, říká bývalý vězeň Kremlu

  18:14
Ukrajinský historik a religionista Ihor Kozlovskij byl dva roky vězněn v samozvané Doněcké lidové republice. V roce 2017 ho proruští separatisté s přičiněním bývalého českého prezidenta Miloše Zemana, který se za doněckého profesora přimluvil u ruského prezidenta Vladimira Putina, v rámci výměny zajatců propustili. „Musíme si pamatovat každého z vězňů a jsou jich tisíce,“ říká v rozhovoru.

Doněcký historik a religionista Ihor Kozlovskij na besedě Bezpečnostního centra Evropských hodnot v Praze (25. dubna 2023) | foto: Klára Pukovcová, iDNES.cz

Kde nyní Rusové vězní ukrajinské zajatce? Spíš v Rusku, nebo v okupovaných ukrajinských oblastech?
Od ruské anexe Krymu v roce 2014 se političtí vězni nacházeli jak na Krymu, v Rusku, tak na území okupované Luhanské a Doněcké oblasti. V současnosti Rusové vytváří speciální tábory jak na okupovaných územích Ukrajiny, tak i v Rusku.

Na východě Ukrajiny se uskutečnila výměna zajatců, týkala se tří stovek lidí

Sám jste byl dva roky vězněn v Doněcku. Liší se nějak přístup k zajatcům v okupovaných oblastech a Rusku?
Liší se to hlavně v tom, že na okupovaných územích Doněcké a Luhanské oblasti nejsou žádné právní normy. Je to takový kvazistát, kde není možnost se na někoho právně obrátit. Jsou tam sklepy, garáže, které jsou používány jako vězení a mučírny. Tam probíhá mnohem horší mučení než na území Ruska.

V Rusku alespoň fungují nějaké právní normy a můžete se na někoho obrátit. Například vím od svých kolegů, kteří byli vězněni v Rusku, že mohli psát dopisy nebo telefonovat. Měli alespoň nějaký kontakt se světem.

Kolega Oleh Sencov, známý ukrajinský režisér, který byl vězněn v Rusku, mohl na dálku jakž takž koordinovat natáčení svého filmu. Zatímco já jsem byl v izolaci, v místnosti, kde jsem byl úplně sám a neměl jsem možnost se s někým spojit.

Co nastane poté, co ruská armáda civilistu nebo vojáka zadrží?
Systematické ruské represe mají několik úrovní. Může vás zadržet armáda, policie nebo FSB. Všechno probíhá na několika úrovních. Mohou vás zadržet bez jakéhokoli vysvětlení. Buď se jim nelíbíte, nebo vás někdo udal. Většina zadržení je přitom nelegální. Následně zajatce uvrhnou do míst, která nejsou určena k žití. Často to jsou výtahové šachty, malé stísněné prostory. Není tam žádný nábytek, nic. Když se vám poštěstí, tak vás dvakrát za den vyvedou, abyste si mohli zajít na záchod.

Potom probíhají nezákonné výslechy a mučení. Následně vás převedou do „cely smrti“, což je malý prostor, který se nachází v podzemí a slouží pro zadržování vězňů „odsouzených“ k smrti. Tam jsem strávil půl roku. Postupně se tam zvedala voda z kanalizace a začínaly se tam objevovat krysy. Měl jsem jich tam několik a abych se udržel při rozumu a ve cviku, tak jsem jim přednášel, protože jsem neměl žádné jiné posluchače.

Jak byste svou zkušenost s vězněním popsal?
Těžko říct, jak se to dá vůbec popsat. Vždycky říkám, že to má tři fáze. První fáze je šok, kdy člověk vůbec neví, co ho čeká. Druhá fáze je očekávání, jestli se odsud dostanu, nebo ne, co se bude dít dál. Třetí fáze je, když se člověk vrátí a nemá minulost ani budoucnost, protože mu vzali veškerý majetek, zkrátka všechno, co měl. Člověk se znova učí žít. Je mi skoro sedmdesát a nevím, jak si mám od znova naplánovat budoucnost.

Existují na Ukrajině programy nebo organizace, které pomáhají bývalým vězňům Kremlu se zotavit a znovu začlenit?
Bohužel v současnosti na Ukrajině takové organizace nejsou, ale to je pochopitelné, vzhledem k tomu, že už deset let jsme ve válce. I právě proto jsme vytvořili Platformu pro propuštění politických vězňů, která má za cíl pomáhat politickým vězňům a lidem, kteří se vrátí z ruského zajetí. Chceme v tom pokračovat, protože těch lidí ještě bude přibývat.

Představte si to množství, kdy se do začátku invaze minulý rok jednalo o stovky lidí a nyní jde o tisíce a tisíce. Třeba víme o koncentračních táborech, jež zřizuje Rusko, a nachází se tam tisíce lidí. O spoustě dalších ani nevíme, takže tady bude velké množství lidí, kteří budou potřebovat pomoc.

Mučírny v Chersonu zřídila a financovala přímo Moskva, zjistili vyšetřovatelé

Dokážete pomoci všem?
Myslím si, že na to žádná nezisková organizace nebo podobná skupina stačit nebude. To už bude potřeba řešit na mezinárodní úrovni. Tahle válka je traumatem pro všechny Ukrajince, je to obří národní trauma. Lidé byli svědky vraždění, znásilňování a vězni, kteří se vrátí ze zajetí, si k tomuto traumatu přináší ještě to svoje, takže se s tím musí pracovat a spousta lidí bude potřebovat pomoc. Jak děti, tak dospělí a i ti, co se vrátili ze zajetí.

Podobně jako ostatní členové platformy jste se domů vrátil díky výměně zajatců. Jaké jsou další způsoby, kterými se ze zajetí lze dostat?
V rámci mezinárodního práva by se civilní zajatci měli vracet bez jakýchkoli výměn, ale to Rusko nedodržuje. Je velice těžké mluvit o nějaké výměně civilních zajatců. Probíhají výměny těch vojenských, ale o civilních zajatcích toho moc nevíme a je velice těžké je dostat zpátky.

Když jsem pobýval ve vězení, tak vedle mě věznili mladého kluka, kterému bylo tehdy v roce 2017 osmnáct let. Zadrželi ho v roce 2016 a letos v lednu mu umožnili si zatelefonovat. Ozval se mi a jeho otázka byla: „Pamatují si mě ještě?“. To je ta nejhorší otázka, co může člověk položit. Proto si musíme pamatovat každého z nich a jsou jich tisíce.

Platforma pro propuštění politických vězňů

je charitativní nezisková organizace založená v roce 2017 s cílem prosazovat charitativní a lidskoprávní aktivity v zájmu kremelských politických vězňů, civilních rukojmích, válečných zajatců a jejich rodin.

Organizace šíří povědomí o neutěšené situaci ruských politických vězňů a civilních rukojmích mezi klíčovými činiteli s rozhodovací pravomocí, a to jak na domácí, tak mezinárodní úrovni, prostřednictvím médií, aktivismu zdola, kampaní na podporu obhajoby práv, schůzek s příslušnými orgán.

Zdroj: ČTK

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Pláže vylodění v Normandii by se mohly stát památkou UNESCO

  • Nejčtenější

Brutální útok nožem v Mannheimu, policista po něm bojuje o život

31. května 2024  13:12,  aktualizováno  18:49

Šest lidí v pátek utrpělo zranění při útoku nožem na náměstí v centru německého Mannheimu, uvedla...

Ženě se do ruky zakousl pes. Muž, který jí přispěchal na pomoc, zvíře zabil

29. května 2024  15:12

Ženu v Žihli na Plzeňsku vážně pokousal volně pobíhající pes. Na pomoc jí přiběhl příbuzný, který...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Nemocnému synovi vstříkla do krve vodu. Chtěla jsem, aby to skončilo, řekla

29. května 2024  13:51

Mimořádně nešťastný případ matky samoživitelky a jejího vážně nemocného dítěte řeší Městský soud v...

Velký podfuk s výsluhou, nemocenská i v civilu. Policisté obírají stát o miliony

31. května 2024

Premium Státu rapidně rostou výplaty výsluh pro policisty, hasiče, celníky či dozorce. Loni Česká republika...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Povodně zpustošily západní Čechy. Zasahovaly vrtulníky, sesuv zastavil trať

2. června 2024  12:06,  aktualizováno  21:58

Části Česka o víkendu zasáhly bouřky provázené místy silným deštěm. Zejména na jihozápadě Čech...

Odpouštím mu! Fico poprvé od atentátu promluvil, kritizoval opozici i média

5. června 2024  17:37,  aktualizováno  19:19

Slovenský premiér Robert Fico poprvé od květnového atentátu veřejně promluvil. Uvedl, že vůči...

Von der Leyenová v úzkých. Povolební čísla půjdou proti ní, větří i osobní mstu

5. června 2024  19:05

Po víkendových volbách do Evropského parlamentu se naplno rozhoří boj o post šéfa Evropské komise....

Europoslanci mohou být často ve střetu zájmů. Obcházejí pravidla, míní analytici

5. června 2024  18:19

Bruselská kancelář Transparency International EU (TI EU) po pěti letech zveřejnila novou analýzu...

Bystroňova role v kauze Voice of Europe je možná větší, než se zdá

5. června 2024  17:44

Německý poslanec za Alternativu pro Německo (AfD) Petr Bystroň je více zapleten v kauze proruského...

Imunita v 1 kapsli: Soutěžíme o roční balení přípravku ImuBerin
Imunita v 1 kapsli: Soutěžíme o roční balení přípravku ImuBerin

Chcete podpořit svou imunitu? Zapojte se do soutěže a vyhrajte roční balení komplexního doplňku stravy ImuBerin. Přípravek obsahuje superkombinaci...

Vznikající nádor v těle signalizuje celá plejáda příznaků, říká neurochirurg

Premium Narodil se v USA, zkušenosti sbíral i ve světě, ale doma je v Praze. Specialista na operace mozku Jan Šroubek si nyní...

Hledal jsem manželku v Africe, sbalit ženskou tam zabere sekundu, říká dobrodruh

Premium Byl na šesti kontinentech, projel 135 států a během své cesty kolem světa ujel 230 tisíc kilometrů. Parťákem mu po...

Posedlost sexem, tíže lásky, nekrofilie. Gejšin příběh zmátl Japonsko

Vine se jím sex, mocná záliba v sexu. Rovněž láska. Neukojitelná, doslova vražedná. Onen příběh se odehrál v kulisách...

Brankář Dostál zklamal fanynky. Randí s finskou volejbalistkou, bývalkou Nečase

Neprůstřelný gólman Lukáš Dostál (23) byl hvězdou letošního mistrovství světa v hokeji. Nadšení z něj byli nejen mužští...

Hejt není názor, říká Arichteva. Žena herce Blažka jí doporučila plastiku prsou

Herečka Veronika Arichteva (38) se stala terčem kritiky manželky herce Filipa Blažka (50). Jolana Blažková (44) se...