Bývalý slovenský ministr Krajči bude stíhán

- Bývalý slovenský ministr vnitra a nyní poslanec opozičního Hnutí za demokratické Slovensko (HZDS) Gustáv Krajči se bude zodpovídat před vyšetřovateli kvůli podílu na zmařeném referendu o NATO a o přímé volbě prezidenta v květnu 1997. Vládní většina premiéra Mikuláše Dzurindy totiž souhlasila s trestním stíháním tohoto svého parlamentního kolegy z řad opozice.

Pro vydání Krajčiho trestnímu stíhání se vyslovilo 83 vládních poslanců, proti bylo 52 poslanců opozice. Jde vůbec o první případ v historii slovenského parlamentu, kdy byl poslanec vydán vyšetřovatelům a zbaven imunity.
"Odstraňování Krajčiho a Lexy je pouze cestou, jak se dostat k Mečiarovi, charismatické osobnosti HZDS," soudí exministr o údajně skutečném záměru vládní většiny diskreditovat předsedu HZDS jako jediného relevantního oponenta.
Krajči, jak řekl, si přál, aby kauza referenda byla vyřešena "odpuštěním", protože část občanů se cítila poškozena rozhodnutím vynechat čtvrtou otázku referenda o přímé volbě prezidenta, ale jiná část byla spokojena. "Já své jméno očistím, ale vy s tím zůstanete do konce života," varoval vládní poslance Krajči.
Sněmovna však nevyhověla druhému návrhu, aby dala souhlas s Krajčiho trestním stíháním v souvislosti s podvodem, při němž neoprávněně vyplatil odměnu svému někdejšímu zástupci, státnímu tajemníkovi Ladislavu Polkovi. Většina vládních poslanců se zdržela hlasování.
Krajčiho kolegové z HZDS považují nynější postup za přípravu "politických procesů" jako při vyloučení poslanců demokratické opozice z parlamentu po únorovém komunistickém převratu v roce 1948. Někdejší šéf tajné služby Ivan Lexa (žádostí o jeho trestní stíhání za únos Michala Kováče mladšího by se měla sněmovna zabývat v březnu), opakovaně v úterý žádal, aby den zbavení poslanecké imunity svého stranického kolegy byl zařazen mezi památné dny jako "Vítězný únor" na znamení nastupující diktatury. HZDS se hodlá obrátit na mezinárodní organizace zabývající se obranou lidských práv.
Opozice bez úspěchu požadovala, aby vládní většina vyčkala se souhlasem na trestní stíhání exministra vnitra do rozhodnutí ústavního soudu, který má na návrh opozice vyřešit otázku, zda zastupující prezident a premiér Mikuláš Dzurinda měl právo zrušit amnestii svého předchůdce Vladimíra Mečiara za zmařené referendum a únos syna bývalého prezidenta. Tento krok pak umožnil policii zahájit šetření únosu Kováče mladšího, zmařeného referenda a dalších citlivých případů z období minulé Mečiarovy vlády.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video