Válečník, rozkošník, kokta. Jméno George má v královské rodině tradici

  17:28aktualizováno  17:28
Dva dny po narození britského královského potomka se svět dozvěděl jeho jméno: George Alexander Louis. Proč ho princ William a vévodkyně Kate pojmenovali právě takto? Všechna tři jména odkazují k historii královské dynastie i k velkým postavám světových dějin.

Princ William s manželkou Kate ukázali prvorozeného syna. (23. července 2013) | foto: Reuters

Královské miminko bude podle Buckinghamského paláce titulováno Jeho královská výsost princ George z Cambridge. George upomíná na svatého Jiřího, patrona Anglie. Na anglickém trůnu doposud usedlo šest Georgů. Královský syn by se jednou mohl stát králem Jiřím VII., čímž by se stal třetím Jiřím z windsorské dynastie. 

George čili Jiří

Jméno řeckého původu, znamená "rolník" či "zemědělec". Na Západě se rozšířilo v 11. století v důsledku křížových válek, oblíbené se stalo díky legendě o sv. Jiřím, který zabil draka. V Anglii se rozšířilo až v osmnáctém století, poté, co na trůnu vládl první král toho jména. Podle bulváru Daily Mail je to v Británii 12. nejoblíbenější jméno pro chlapce, v roce 2011 bylo takto v Anglii pojmenováno více než 4 300 novorozeňat.

Prvním Jiřím z dynastie Windsorů byl Jiří V., který Británii vládl v letech 1911 až 1936. V roce 1914 vyhlásil válku Německu, čímž se postavil proti svému vlastnímu bratranci, císaři Vilému II. Poté, co se mezi lidmi začaly šířit antipatie vůči Němcům, změnil jméno královské rodiny ze Sasko-Kobursko-Gothajské dynastie na lépe anglicky znějící Windsory.

Dalším Georgem na trůnu byl jeho syn Jiří VI., kterého si filmoví diváci pamatují jako koktavého Bertieho z filmu Králova řeč. William a Kate nicméně popřeli, že by byl jejich syn pojmenován po něm. Jiří VI. vládl na anglickém trůnu až do své smrti v roce 1952. Od té doby vládne jeho dcera Alžběta II.. 

Ještě před Windsory ale Británii vládli i jiní Georgeové. Například Jiří III., který kraloval téměř 60 let. Válčil proti americkým separatistům (neúspěšně) i Napoleonovi (s většími úspěchy) dnes je však známý spíše svou psychickou poruchou, která zastřela jeho mysl v pozdních letech života.

Fotogalerie

Také jeho syn nesl jméno anglického patrona. Jiří IV. se zapsal do historie jako milovník alkoholu, žen a dobrého jídla. The Times ho dokonce označili jako "notorického rozkošníka". Měl ale také spoustu nápadů na přestavbu Londýna a byl velkorysým mecenášem umění. V seriálu Černá zmije ho nicméně Hugh Laurie nezapomenutelně ztvárnil jako věčně opilého idiota.

První anglický Alexandr

Prostřední jméno čerstvě narozeného následníka zní Alexander a pokud se jednou ujme koruny a žezla, bude to první Alexandr na anglickém trůnu. Dosud se tak jmenovali jen tři skotští králové. Alexandra je také prostřední jméno vládnoucí královny Alžběty II..

BBC připomíná také postavu Alexandra Makedonského, kterému se často říká Veliký. Podle některých historiků to sice byl nejlepší vojevůdce všech dob, měl však i stinné stránky.

Šťastný sázkař

240 tisíc korun vyhrál sázkař, který si před koncem loňského roku dvakrát vsadil u Tipsportu, že se dítě bude jmenovat George. Dva desetitisícové vklady tak znásobil v kurzu 12:1.

Další kurzy byly:

  • 7:1  Diana
  • 8:1  William
  • 10:1 Charles
  • 11:1 John
  • 12:1 George

Choval nezřízenou lásku k alkoholickým nápojům a jednou prý  v opilosti probodl svého přítele oštěpem. Dožil se pouze 32 let a dodnes se spekuluje, že byl možná zavražděn. To se s jistotou ví o dalších dvou makedonských králích jménem Alexandr. I přesto, že toto jméno s sebou přináší svým nositelům smůlu, je stále velmi populární.

Louis je populární v rodině prince Filipa

Jméno Louis má nejspíš připomínat posledního indického místokrále Louise Mountbattena. Strýce současného vévody z Edinburghu zabila Irská republikánská armáda při bombovém útoku na jeho jachtu.

Jeho otec, princ Louis z Battenbergu byl prapradědečkem prince Williama. William sám má prostřední jméno Louis. Jméno také připomíná řadu Ludvíků, kteří usedli na francouzském trůnu.

Za jménem královského mimina by se jistě daly najít další historické postavy či dávní příbuzní Windsorů. Královský palác na otázku, proč William a Kate svého syna pojmenovali právě George Alexander Louis, odpověděl jednoduše: "Ta jména se jim prostě líbí. Nic víc, nic míň".

Než přišel George na svět. Kate a její těhotenství přehledně


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Další z rubriky

Černobyl na prodej. Lidé ve velkém nakupují předměty ze sovětské éry

Na internetu je možné zakoupit stejné plynové masky, které používaly vojáci v...

Seriál Černobyl přitáhl celosvětovou pozornost. Na místo jaderné katastrofy proudí davy turistů, uživatelé sociálních...

Konzervativci vybírají nástupce Mayové. Zůstávají čtyři kandidáti

Boris Johnson zahájil kampaň za zvolení do čela konzervativců. (12. června 2019)

Poslanci Konzervativní strany pokračovali ve volbě kandidátů na pozici lídra strany. Do dalšího kola postoupili čtyři -...

Nucený odsun. Ruská obec nechala kvůli potyčkám vystěhovat stovky Romů

Obec Čemodanovka na západě Ruska. Po hromadné rvačce se odtamtud musely...

Více než 600 Romů minulý týden spěšně opustilo své domovy v ruské vesnici Čemodanovka poté, co se dostali do sporu se...

Najdete na iDNES.cz