Válečník, rozkošník, kokta. Jméno George má v královské rodině tradici

  17:28aktualizováno  17:28
Dva dny po narození britského královského potomka se svět dozvěděl jeho jméno: George Alexander Louis. Proč ho princ William a vévodkyně Kate pojmenovali právě takto? Všechna tři jména odkazují k historii královské dynastie i k velkým postavám světových dějin.

Princ William s manželkou Kate ukázali prvorozeného syna. (23. července 2013) | foto: Reuters

Královské miminko bude podle Buckinghamského paláce titulováno Jeho královská výsost princ George z Cambridge. George upomíná na svatého Jiřího, patrona Anglie. Na anglickém trůnu doposud usedlo šest Georgů. Královský syn by se jednou mohl stát králem Jiřím VII., čímž by se stal třetím Jiřím z windsorské dynastie. 

George čili Jiří

Jméno řeckého původu, znamená "rolník" či "zemědělec". Na Západě se rozšířilo v 11. století v důsledku křížových válek, oblíbené se stalo díky legendě o sv. Jiřím, který zabil draka. V Anglii se rozšířilo až v osmnáctém století, poté, co na trůnu vládl první král toho jména. Podle bulváru Daily Mail je to v Británii 12. nejoblíbenější jméno pro chlapce, v roce 2011 bylo takto v Anglii pojmenováno více než 4 300 novorozeňat.

Prvním Jiřím z dynastie Windsorů byl Jiří V., který Británii vládl v letech 1911 až 1936. V roce 1914 vyhlásil válku Německu, čímž se postavil proti svému vlastnímu bratranci, císaři Vilému II. Poté, co se mezi lidmi začaly šířit antipatie vůči Němcům, změnil jméno královské rodiny ze Sasko-Kobursko-Gothajské dynastie na lépe anglicky znějící Windsory.

Dalším Georgem na trůnu byl jeho syn Jiří VI., kterého si filmoví diváci pamatují jako koktavého Bertieho z filmu Králova řeč. William a Kate nicméně popřeli, že by byl jejich syn pojmenován po něm. Jiří VI. vládl na anglickém trůnu až do své smrti v roce 1952. Od té doby vládne jeho dcera Alžběta II.. 

Ještě před Windsory ale Británii vládli i jiní Georgeové. Například Jiří III., který kraloval téměř 60 let. Válčil proti americkým separatistům (neúspěšně) i Napoleonovi (s většími úspěchy) dnes je však známý spíše svou psychickou poruchou, která zastřela jeho mysl v pozdních letech života.

Fotogalerie

Také jeho syn nesl jméno anglického patrona. Jiří IV. se zapsal do historie jako milovník alkoholu, žen a dobrého jídla. The Times ho dokonce označili jako "notorického rozkošníka". Měl ale také spoustu nápadů na přestavbu Londýna a byl velkorysým mecenášem umění. V seriálu Černá zmije ho nicméně Hugh Laurie nezapomenutelně ztvárnil jako věčně opilého idiota.

První anglický Alexandr

Prostřední jméno čerstvě narozeného následníka zní Alexander a pokud se jednou ujme koruny a žezla, bude to první Alexandr na anglickém trůnu. Dosud se tak jmenovali jen tři skotští králové. Alexandra je také prostřední jméno vládnoucí královny Alžběty II..

BBC připomíná také postavu Alexandra Makedonského, kterému se často říká Veliký. Podle některých historiků to sice byl nejlepší vojevůdce všech dob, měl však i stinné stránky.

Šťastný sázkař

240 tisíc korun vyhrál sázkař, který si před koncem loňského roku dvakrát vsadil u Tipsportu, že se dítě bude jmenovat George. Dva desetitisícové vklady tak znásobil v kurzu 12:1.

Další kurzy byly:

  • 7:1  Diana
  • 8:1  William
  • 10:1 Charles
  • 11:1 John
  • 12:1 George

Choval nezřízenou lásku k alkoholickým nápojům a jednou prý  v opilosti probodl svého přítele oštěpem. Dožil se pouze 32 let a dodnes se spekuluje, že byl možná zavražděn. To se s jistotou ví o dalších dvou makedonských králích jménem Alexandr. I přesto, že toto jméno s sebou přináší svým nositelům smůlu, je stále velmi populární.

Louis je populární v rodině prince Filipa

Jméno Louis má nejspíš připomínat posledního indického místokrále Louise Mountbattena. Strýce současného vévody z Edinburghu zabila Irská republikánská armáda při bombovém útoku na jeho jachtu.

Jeho otec, princ Louis z Battenbergu byl prapradědečkem prince Williama. William sám má prostřední jméno Louis. Jméno také připomíná řadu Ludvíků, kteří usedli na francouzském trůnu.

Za jménem královského mimina by se jistě daly najít další historické postavy či dávní příbuzní Windsorů. Královský palác na otázku, proč William a Kate svého syna pojmenovali právě George Alexander Louis, odpověděl jednoduše: "Ta jména se jim prostě líbí. Nic víc, nic míň".

Než přišel George na svět. Kate a její těhotenství přehledně


  • Nejčtenější

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

  • Další z rubriky

Zdražení jízdného zažehlo v Chile oheň nenávisti a vrátilo výjimečný stav

V reakci na násilné protesty, které v posledních dnech ochromily Santiago de Chile, odvolal chilský prezident Sebastián...

Premium

Brexit: agonie trvá. Britové rozhodli, že nerozhodnou

Evropa o víkendu čekala od Britů jasné vyjádření. Bude brexit s­novou odchodovou dohodou, kterou britský premiér Boris...

Bouřetřesení. Čas, kdy vlnobití z hurikánu umí rozechvět celé skály

Vědci na Floridě se zabývají možnými souvislostmi mezi zemětřesením a hurikánem. Podle agentury AP pokládají za...

Nemáme přátele, pouze hory. Moderní dějiny Kurdů jsou plné zrady

Už zase nás Západ zradil, mohou si říkat Kurdové. Rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa stáhnout americké...

Najdete na iDNES.cz