Možného premiéra Johnsona čeká soud kvůli údajné lži z kampaně za brexit

  15:05aktualizováno  15:24
Možný nový britský premiér a hlasitý stoupenec brexitu Boris Johnson musí na předběžné soudní stání kvůli kontroverznímu tvrzení z kampaně za odchod z Evropské unie. Exministr zahraničí čelí obvinění ze zneužití pravomoci veřejného činitele kvůli údajné lži, že Británie posílá unii 350 milionů liber týdně.

Londýnská soudkyně Margot Colemanová rozhodla, že vyhoví žádosti na předvolání Johnsona, který je bývalým londýnským starostou. Neznamená to ale, že soud v této chvíli považuje obvinění za prokázané. 

Fotogalerie

Jádrem kauzy je proslulé tvrzení kampaně Vote Leave, která byla před referendem o členství v EU v roce 2016 hlavní iniciativou probrexitového tábora. Na autobus, ve kterém její představitelé objížděli Británii, si nechala napsat sdělení: „posíláme EU 350 milionů liber týdně, dejme je radši na NHS (zkratka britského státního zdravotnictví)“. 

Johnson, který byl hlavní tváří Vote Leave, čelí obvinění, že veřejnosti lhal a zneužil tudíž svého postavení. Stížnost na něj na začátku roku podal 29letý podnikatel Marcus Ball, který na soudní spor shromáždil více než 200 000 liber (skoro šest milionů Kč) prostřednictvím internetové kampaně. 

Od tvrzení o 350 milionech se v červnu 2016 distancovala vlivná konzervativní poslankyně Sarah Wollastonová, která před tím patřila k Johnsonovým spojencům. 

„Pro někoho, kdo dlouhodobě bojuje za poskytování reálných dat veřejnosti, není možné, aby vstoupil do bitevního autobusu kampaně, která se zakládá na nepravdivých informacích,“ vysvětlila tehdy, proč přešla na stranu odpůrců brexitu.

Obvinění vůči Johnsonovi označila soudkyně za aktuálně neprokázaná a podotkla, že její rozhodnutí neznamená jakýkoli soud o jejich faktickém základu. Hovořila však o „neobvyklé a mimořádné stížnosti se značným veřejným zájmem“, o níž by se mělo rozhodnout cestou soudního jednání.

Jak přežít brexit: co se pro Čechy změní, až Británie odejde

Johnson v reakci uvedl, že stížnost byla k soudu podána z politických důvodů. Iniciátoři procesu podle něj chtějí podkopat výsledek brexitového referenda z 23. června 2016, v němž se 51,9 procent hlasujících vyslovilo pro odchod z EU. . Johnsonův právník minulý týden u soudu záležitost popsal jako „politické divadlo“.

Kolik platí Británie do rozpočtu Evropské unie

Televize Sky News uvedla, že hrubý příspěvek Britů do unijního rozpočtu se rok od roku liší. Za rok 2016 činil 13,9 miliard liber, tedy přibližně 267 milionů liber na týden. Nad uváděných 350 milionů by se tento údaj dostal, pokud by se neprováděla „vratka“ dojednaná s EU britskou vládou v 80. letech. „Sleva se uplatňuje před tím, než je britský příspěvek ‚odeslán‘ Evropské unii,“ podotýká Sky News.

Vratka či rabat znamená návrat části finančního příspěvku, kterým Londýn přispívá do eurounijního rozpočtu. V době ekonomicky krušných 80. letech Británii toto privilegium vyjednala někdejší premiérka Margaret Thatcherová.

Podle iniciátorů stížnosti existuje řada důkazů o tom, že Johnson si byl vědom nepřesnosti tvrzení Vote Leave. Zmiňují mimo jiné jeho vystoupení ve vysílání BBC z května 2016, kde uvedl, že „EU posíláme deset miliard liber ročně“. Tvrzení o 350 milionech týdně používal konzervativní politik i po brexitovém referendu, a to během kampaně před parlamentními volbami roku 2017. Podle agentury Reuters si za to vysloužil kritiku vládních statistiků, kteří uváděli, že ignoruje „vratku“ poskytovanou Británii.

Termín Johnsonova předběžného státní u westminsterského soudu zatím není známý. Soudkyně Colemanová uvedla, že po něm bude případ předán soudu vyšší instance, neboť pouze ten o něm může rozhodovat.

Brexit už měl být v březnu

Podle původní dohody s Bruselem měla Británie EU opustit 29. března 2019. Britská premiérka Theresa Mayová ale opakovaně neprotlačila parlamentem rozvodovou dohodu s EU a na poslední chvíli proto vyjednala odklad brexitu do konce října. 

V pátek Mayová oznámila rezignaci na post předsedkyně vládní Konzervativní strany. V čele vlády zůstane, dokud konzervativci nezvolí jejího nástupce. Hlasování se očekává po 7. červnu. Johnson dal najevo, že chce Mayovou nahradit a podle pozorovatelů patří k hlavním favoritům

Johnson a Lavrov se pohádali kvůli vměšování do voleb (prosinec 2017):

Autoři: ,

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Nemocnice si kvůli rekondičnímu pobytu „šťouchla“ do Zemana, Ovčáček se zlobí

Nařčení z neetického chování, kterým by se měl zabývat ministr zdravotnictví, si od mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Premium

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson přijede s nehudební show. Získejte vstupenky zdarma

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson se předvede v poněkud netradiční roli. V rámci večera mluveného slova představí svou...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

V Rusku se ztratil kocour pašující drogy, měl být korunním svědkem

Hlavní důkaz v případu pašování drog do jedné z ruských věznic zmizel. Řeč je o kocourovi, který podle obžaloby donášel...

Premium

KOMENTÁŘ: Autonomní Katalánsko, bolavý vřed Španělska

Jihoevropská země se bojí rozdrolení. Madrid bude muset začít jednat, hrozí totiž i teroristické útoky. Devět z...

V Mexiku zadrželi, a vzápětí propustili, syna drogového krále Guzmána

V Mexiku tamní policie krátce zadržela Ovidia Guzmána, jednoho ze synů vězněného drogového krále Juaquína Guzmána....

Používá Turecko špinavé zbraně? Popálené oběti budí podezření na fosfor

Turecká armáda se svými syrskými spojenci po těžkých středečních bojích dobývají syrské pohraniční město Rás al-Ajn....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz