Jak přežít brexit: co se pro Čechy změní, až Británie odejde

  0:01aktualizováno  0:01
Britští poslanci odmítli minulý týden „rozvodovou dohodu“ s Evropskou unií a její občané se probudí 30. března do dne, kdy s nimi bude mít Velká Británie asi takové smluvní vztahy jako se zeměmi na Balkáně. I české ministerstvo zahraničí už narychlo sestavuje „brexitový manuál“ a čeští poslanci ve středu přijali zákon o brexitu.

(ilustrační snímek) | foto: Reuters

Až budete 30. března nebo kdykoli potom stát na londýnském letišti před imigračním úředníkem cestou na dovolenou, budete mít s trochou nadsázky stejná práva jako turista z rozvojové země Na rozdíl od něj se budete moci prokázat občankou – nejen pasem. Ale ani tato výjimka nebude platit věčně.

Ve Velké Británii žije podle některých odhadů čtyřicet a podle jiných až sto tisíc Čechů. Nejvíc leteckých linek ze všech zemí míří z Prahy právě do Británie – jenom do Londýna devět. Britů žije v Česku osm tisíc. Cestování mezi oběma zeměmi se ale ztíží. 

Fotogalerie

„Hraniční kontrola bude přísnější. Imigrační úředníci budou mít větší pravomoci upřít vám vstup do země, i když to nebudou moci udělat bez důvodu. Dnes mohou návštěvníka odmítnout, jen pokud je hrozbou pro bezpečnost, veřejné zdraví či diplomatické vztahy,“ odhaduje Jan Kovář z Ústavu mezinárodních vztahů.

Kovář nepředpokládá, že by Británie zavedla občanům EU víza pro krátké návštěvy. Ale může je časem zavést u pobytů nad 90 dní. Politolog si také myslí, že výhledově nebude stačit k cestě do Londýna pouhá občanka.

Budeme se tvářit, jako že nic

Česká Sněmovna ve středu schválila zákon o brexitu. Zákon počítá s tím, že se s Brity v Česku bude přechodně do 31. prosince 2020 zacházet jako s občany EU, třeba pokud jde o přístup na pracovní trh. Česko se bude dočasně ve vztahu ke zdejším Britům tvářit, jako by brexit nebyl, a druhá strana si českého zákona velmi cení. Ostatně, zvyšuje šance, že i britská strana udělá podobné gesto. „Garancí současných podmínek Britů u nás chráníme také 40 tisíc našich občanů ve Spojeném království,“ okomentoval přijetí zákona ministr vnitra Jan Hamáček

Kromě turistiky bude mít brexit dopad i na kamionovou dopravu či studentské výměnné pobyty. Ovlivní i obchod a ceny. Británie bude asi s Českem jednat jako s kteroukoli „třetí“ zemí, jejíž zboží podléhá clu, přestože je pátým největším obchodním partnerem ČR. Opačně zavede i Unie clo Britům.

Co bude po brexitu?

  • 29. března 2019: Den, kdy odejde Velká Británie z Evropské unie. 
  • 1. ledna 2021: Do tohoto data by podle příslibu Velké Británie mohli ještě Češi jezdit do země jen na občanku. 
  • 8 tisíc: Tolik Britů žije v Česku.
  • 40 až 100 tisíc: Tolik Čechů žije ve Velké Británii. 
  • 600: Zhruba tolik studentů z Česka studuje každý rok v Británii v rámci programu Erasmus. Pro studenty je čtvrtou nejoblíbenější zemí. 

Mluvčí ministerstva zahraničí Hana Klučarová po dotazech MF DNES odkázala na webovou stránku velvyslanectví ČR v Londýně, které aktualizuje rady pro Čechy. Je tam i důležitá informace, že „k cestám do Spojeného království budou moci občané EU používat národní průkazy totožnosti (občanky) do 1 .ledna 2021“.

Složitější to budou mít Češi pracující v Británii. Pokud si tam chce někdo vydělávat, nejjednodušší bude, když do země odjede ještě před 29. březnem. Starý registrační systém pro občany EU, díky kterému získají snadno povolení k pobytu, bude v provozu do 30. března. „Jakýkoli občan EU žijící ve Spojeném království k 29. březnu 2019 bude moci žádat o povolení k pobytu v rámci tohoto režimu,“ píše se na stránkách českého ministerstva zahraničí.

Co bude potom? Každý cizinec bude muset nejspíš žádat v Británii o pracovní povolení. „Ale uvidíme, jak bude vypadat nový britský imigrační systém a zda vytvoří pro občany EU nějaké speciální podmínky,“ říká Jan Kovář z Ústavu mezinárodních vztahů.

Doprava: odmítání zakázek

Velká nejistota panuje v oblasti dopravy. Proclené či neproclené zboží se z ostrova na kontinent bude nejspíš dostávat pomaleji. „Setkáváme se s tím, že některé firmy odmítají zakázky na přepravu do Británie právě kvůli nejistotě, co bude,“ uvedl Martin Felix ze sdružení automobilových dopravců ČESMAD.

Jízda na britské ostrovy není mezi řidiči kamionů ani dnes nějak zvlášť v oblibě kvůli kontrolám zaměřeným na hledání imigrantů.

Nové referendum?

Podle průzkumů chce nyní 56 procent Britů brexit zrušit. Vláda tuto možnost má. A opakování referenda odmítá premiérka Theresa Mayová.

Bylo by podle ní „zradou“ na výsledku z roku 2016. Opakování podporují liberální demokraté, Skotská národní strana a velká část labouristů – ovšem bez předsedy Jeremyho Corbyna.

Řidiči se ale připravují na ještě větší zdržení. „Problematičtější by mohla být situace s celním odbavováním, pokud Spojené království nezůstane členem celní unie EU,“ míní Lenka Rezková z ministerstva dopravy.

Zároveň se projednává nařízení Evropského parlamentu, které upraví letecké spojení mezi Británií a EU. Ministři dopravy členských států Unie zase domlouvají dohodu pro dopravce, která jim do konce roku 2019 zajistí stejné zacházení jako dnes.

Britové Erasmus zadotují

Kromě turistů do Velké Británie každoročně cestují také čeští studenti. Jen v rámci programu Erasmus+, který z rozpočtu Evropské unie financuje výměnné studijní pobyty, jich do Británie odjíždí studovat každoročně kolem šesti set.

Zavinil brexit a zmizel. Expremiér Cameron cestuje, chalupaří a píše

Spojené království je – co se počtu žádostí týká – čtvrtým nejvyhledávanějším cílem českých studentů. „Pro rok 2019 mohou studenti žádat o vyslání na školy ve Velké Británii stejně jako v předcházejících letech. Britská vláda se zavázala, že náklady účastníků programu Erasmus+ případně uhradí,“ říká Lucie Durcová z Domu zahraniční spolupráce, který má organizaci výměnných pobytů na starosti.

Jak to bude dál, o tom se bude jednat. Britové ale podle Durcové mají zájem ve výměnách studentů pokračovat i poté, co EU opustí.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Ošetřovatel na videu krotí vzpurného koně. Týrání, zní na sociálních sítích

Ilustrační snímek

Video, na kterém se zaměstnanec Zemského hřebčince Písek snaží uklidnit mladého koně, vyvolalo poprask nejen na...

Podoba reformy penzí je ve hvězdách, ANO a ČSSD se zatím nedohodly

Ilustrační snímek

Shodu koalice našla na třech úpravách nynější soustavy a debatě o příjmech. Vyplývá to z vyjádření ministryně práce...

Tragédii dělilo 34 metrů. Expres vjel v Ejpovicích do cesty dalšímu vlaku

Vlaky, které zastavily v Ejpovicích jen kousek od sebe.

V pátek mohlo na české železnici dojít k velké vlakové tragédii. Večer v 19:20 hodin v Ejpovicích nedovoleně projel...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz