Jak přežít brexit: co se pro Čechy změní, až Británie odejde

  0:01aktualizováno  0:01
Britští poslanci odmítli minulý týden „rozvodovou dohodu“ s Evropskou unií a její občané se probudí 30. března do dne, kdy s nimi bude mít Velká Británie asi takové smluvní vztahy jako se zeměmi na Balkáně. I české ministerstvo zahraničí už narychlo sestavuje „brexitový manuál“ a čeští poslanci ve středu přijali zákon o brexitu.

(ilustrační snímek) | foto: Reuters

Až budete 30. března nebo kdykoli potom stát na londýnském letišti před imigračním úředníkem cestou na dovolenou, budete mít s trochou nadsázky stejná práva jako turista z rozvojové země Na rozdíl od něj se budete moci prokázat občankou – nejen pasem. Ale ani tato výjimka nebude platit věčně.

Ve Velké Británii žije podle některých odhadů čtyřicet a podle jiných až sto tisíc Čechů. Nejvíc leteckých linek ze všech zemí míří z Prahy právě do Británie – jenom do Londýna devět. Britů žije v Česku osm tisíc. Cestování mezi oběma zeměmi se ale ztíží. 

Fotogalerie

„Hraniční kontrola bude přísnější. Imigrační úředníci budou mít větší pravomoci upřít vám vstup do země, i když to nebudou moci udělat bez důvodu. Dnes mohou návštěvníka odmítnout, jen pokud je hrozbou pro bezpečnost, veřejné zdraví či diplomatické vztahy,“ odhaduje Jan Kovář z Ústavu mezinárodních vztahů.

Kovář nepředpokládá, že by Británie zavedla občanům EU víza pro krátké návštěvy. Ale může je časem zavést u pobytů nad 90 dní. Politolog si také myslí, že výhledově nebude stačit k cestě do Londýna pouhá občanka.

Budeme se tvářit, jako že nic

Česká Sněmovna ve středu schválila zákon o brexitu. Zákon počítá s tím, že se s Brity v Česku bude přechodně do 31. prosince 2020 zacházet jako s občany EU, třeba pokud jde o přístup na pracovní trh. Česko se bude dočasně ve vztahu ke zdejším Britům tvářit, jako by brexit nebyl, a druhá strana si českého zákona velmi cení. Ostatně, zvyšuje šance, že i britská strana udělá podobné gesto. „Garancí současných podmínek Britů u nás chráníme také 40 tisíc našich občanů ve Spojeném království,“ okomentoval přijetí zákona ministr vnitra Jan Hamáček

Kromě turistiky bude mít brexit dopad i na kamionovou dopravu či studentské výměnné pobyty. Ovlivní i obchod a ceny. Británie bude asi s Českem jednat jako s kteroukoli „třetí“ zemí, jejíž zboží podléhá clu, přestože je pátým největším obchodním partnerem ČR. Opačně zavede i Unie clo Britům.

Co bude po brexitu?

  • 29. března 2019: Den, kdy odejde Velká Británie z Evropské unie. 
  • 1. ledna 2021: Do tohoto data by podle příslibu Velké Británie mohli ještě Češi jezdit do země jen na občanku. 
  • 8 tisíc: Tolik Britů žije v Česku.
  • 40 až 100 tisíc: Tolik Čechů žije ve Velké Británii. 
  • 600: Zhruba tolik studentů z Česka studuje každý rok v Británii v rámci programu Erasmus. Pro studenty je čtvrtou nejoblíbenější zemí. 

Mluvčí ministerstva zahraničí Hana Klučarová po dotazech MF DNES odkázala na webovou stránku velvyslanectví ČR v Londýně, které aktualizuje rady pro Čechy. Je tam i důležitá informace, že „k cestám do Spojeného království budou moci občané EU používat národní průkazy totožnosti (občanky) do 1 .ledna 2021“.

Složitější to budou mít Češi pracující v Británii. Pokud si tam chce někdo vydělávat, nejjednodušší bude, když do země odjede ještě před 29. březnem. Starý registrační systém pro občany EU, díky kterému získají snadno povolení k pobytu, bude v provozu do 30. března. „Jakýkoli občan EU žijící ve Spojeném království k 29. březnu 2019 bude moci žádat o povolení k pobytu v rámci tohoto režimu,“ píše se na stránkách českého ministerstva zahraničí.

Co bude potom? Každý cizinec bude muset nejspíš žádat v Británii o pracovní povolení. „Ale uvidíme, jak bude vypadat nový britský imigrační systém a zda vytvoří pro občany EU nějaké speciální podmínky,“ říká Jan Kovář z Ústavu mezinárodních vztahů.

Doprava: odmítání zakázek

Velká nejistota panuje v oblasti dopravy. Proclené či neproclené zboží se z ostrova na kontinent bude nejspíš dostávat pomaleji. „Setkáváme se s tím, že některé firmy odmítají zakázky na přepravu do Británie právě kvůli nejistotě, co bude,“ uvedl Martin Felix ze sdružení automobilových dopravců ČESMAD.

Jízda na britské ostrovy není mezi řidiči kamionů ani dnes nějak zvlášť v oblibě kvůli kontrolám zaměřeným na hledání imigrantů.

Nové referendum?

Podle průzkumů chce nyní 56 procent Britů brexit zrušit. Vláda tuto možnost má. A opakování referenda odmítá premiérka Theresa Mayová.

Bylo by podle ní „zradou“ na výsledku z roku 2016. Opakování podporují liberální demokraté, Skotská národní strana a velká část labouristů – ovšem bez předsedy Jeremyho Corbyna.

Řidiči se ale připravují na ještě větší zdržení. „Problematičtější by mohla být situace s celním odbavováním, pokud Spojené království nezůstane členem celní unie EU,“ míní Lenka Rezková z ministerstva dopravy.

Zároveň se projednává nařízení Evropského parlamentu, které upraví letecké spojení mezi Británií a EU. Ministři dopravy členských států Unie zase domlouvají dohodu pro dopravce, která jim do konce roku 2019 zajistí stejné zacházení jako dnes.

Britové Erasmus zadotují

Kromě turistů do Velké Británie každoročně cestují také čeští studenti. Jen v rámci programu Erasmus+, který z rozpočtu Evropské unie financuje výměnné studijní pobyty, jich do Británie odjíždí studovat každoročně kolem šesti set.

Zavinil brexit a zmizel. Expremiér Cameron cestuje, chalupaří a píše

Spojené království je – co se počtu žádostí týká – čtvrtým nejvyhledávanějším cílem českých studentů. „Pro rok 2019 mohou studenti žádat o vyslání na školy ve Velké Británii stejně jako v předcházejících letech. Britská vláda se zavázala, že náklady účastníků programu Erasmus+ případně uhradí,“ říká Lucie Durcová z Domu zahraniční spolupráce, který má organizaci výměnných pobytů na starosti.

Jak to bude dál, o tom se bude jednat. Britové ale podle Durcové mají zájem ve výměnách studentů pokračovat i poté, co EU opustí.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hasiči zachránili Notre-Dame. Chrám ztratil dvě třetiny střechy, skelet drží

Požár katedrály Notre-Dame v Paříži (15. 4. 2019)

Pařížskou katedrálu Notre-Dame vážně poškodil rozsáhlý požár. Slavná stavba přišla o dvě třetiny střechy, zřítila se...

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Hotely a kostely na Srí Lance zasáhly výbuchy. Vyžádaly si přes 200 obětí

Srílanští vojáci hlídají kostel svatého Antonína v Kolombu poté, co na něj...

Nedělní útoky na Srí Lance si podle nové policejní bilance vyžádaly 207 obětí, dalších 450 lidí utrpělo zranění....

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Další z rubriky

Videa týdne: Hořící katedrála, slávisté v Londýně a Assange na skejtu

Rozsáhlý požár v pařížské katedrále Notre-Dame. (15. dubna 2019)

V uplynulém týdnu diváky webu iDNES.tv nejvíce zaujala videa hořící pařížské katedrály Notre-Dame. Aby ale videa týdne...

Naslouchat lidem je činnost, která mi jde fakt dobře, říká spisovatel Formánek

Spisovatel Josef Formánek

Spisovatel Josef Formánek je jeden z posledních bohémů. Založil magazín Koktejl, a prošel i protialkoholní léčebnou....

Čeští politici už čelili napadení pěstmi, zápalnými lahvemi i pistolemi

Polonahá žena s nápisem v angličtině, že Zeman je Putinova děvka, běžela ve...

Funkce veřejného činitele s sebou nese i negativa. Své o tom vědí i čeští politici, které někdo v minulosti napadl či...

Najdete na iDNES.cz