Birmingham má nálepku líhně džihádistů, radikálové cílí na mládež

  18:08aktualizováno  18:08
Birmingham si v uplynulých letech vybudoval pověst líhně džihádistů. Z milionového města pocházel první britský sebevražedný atentátník, žil zde také sponzor teroru z 11. září 2001. Domov tu měl i strůjce nedávných útoků v Londýně. Kvůli činům fanatiků se hněv snáší na celou komunitu. A na mladé muslimy zatím číhají verbíři džihádu.

Modlitby v hlavní birminghamské mešitě. | foto: Profimedia.cz

„Proč se všichni džihádisté stahují do Birminghamu?“ ptá se reportéra serveru The New York Times Mohamed Husajn. Sám ve druhém největším britském městě žije mnoho let. Na vlastní oči sledoval budování špatné pověsti města i nenávistné projevy namířené proti zdejší početné muslimské komunitě. Nálepku „líheň džihádistů“ si však Birmingham nevysloužil bezdůvodně.

Radikály vytváří okolí, umírnit se musí chtít sami, říká bývalý islamista

Stačí se podívat na seznam teroristů, kteří v uplynulých letech páchali útoky napříč Evropou. Velká část z nich měla vazby na Birmingham. Pochází odsud první britský sebevražedný atentátník, bydlel zde hlavní sponzor útoků na Světové obchodní centrum. Když v roce 2013 přímo na ulici zavraždili stoupenci aš-Šabábu vojáka Lee Rigbiho, přímo před zraky svědků zmiňovali Birmingham jako hlavní centrum islámských bojovníků.

Pochází odsud také muž, který k Islámskému státu zlákal Džihádistu Johna, někdejšího protagonistu propagandistických videí islamistů, jehož rukou zemřela řada rukojmích ze Západu (více o něm zde). Radikalizací a výcvikem mezi birminghamskými extremisty prošel také Abdelhamid Abaaoud, strůjce útoků v Paříži v roce 2015, či Mohamed Abrini, který pomáhal plánovat loňské útoky v Bruselu.

Převážně muslimské čtvrti jsou cílem náborářů extremistů.
Hlavní mešita v Birminghamu hostí každý den tisíce muslimů.

Birmingham se měl v roce 2014 stát také dějištěm plánu Trojský kůň, jehož cílem byla infiltrace dvaceti státních škol a následné propašování ultrakonzervativní islamistické ideologie do výuky. Nedávná zpráva organizace Henry Jackson Society uvádí, že jeden z deseti obviněných britských islamistů pochází z pěti předměstí Birminghamu.

Nelichotivý obrázek metropole v očích Britů završil minulý týden čin 52letého Khalida Masooda, který nejprve na Westminsterském mostě ve vysoké rychlosti najel do lidí a posléze před budovou parlamentu ubodal policistu. Zanechal za sebou desítky zraněných a čtyři mrtvé (vše o útoku zde). Vyšetřovatelé dosud nevyloučili, že měl komplice v Birminghamu. Po útoku zde zadrželi několik lidí (více zde).

Islám bude do konce století nejrozšířenějším náboženstvím, tvrdí studie

Muslimové z Birminghamu vědí, že je jejich komunita spojována s extremisty. Mnozí z nich z toho vinní chudobu i závislost mladých muslimů na drogách. Zejména omladina se stává snadným cílem pro náboráře džihádistů, kteří ve městě fungují podobně jako mafie. Muslimové však část vinny za svůj negativní obrázek svalují také na protiislámské nálady ve společnosti.

Muslimská předměstí

Pohled do statistik ukazuje, že Birmingham produkuje ve srovnání se zbytkem Británie výrazně více islámských radikálů. Ve městě se bezmála 22 procent z 1,1 milionu obyvatel hlásí k islámu (na rozložení jednotlivých náboženství v Birminghamu se podívejte zde). „Extremistické školy jsou, zdá se, mnohem více navázané na Birmingham, než na zbytek Británie,“ potvrzuje Nazir Afzal, někdejší státní zástupce pro severozápadní Británii, který z Birminghamu sám pochází.

Hlavní mešita v Birminghamu hostí každý den tisíce muslimů.
Tisíce muslimů se v Birminghamu schází  v hlavní mešitě v centru města.

„Je to skvělé místo pro to, aby tudy člověk prošel nebo se připravil na akci a zároveň zůstal stranou zájmu,“ popisuje Mohammed Ashfaq, ředitel organizace Kikit, který pomáhá mladým lidem bojovat s drogami a lákadlem extremistů. Pokud se tady bude chtít ozbrojenec ukrýt, zamíří například do muslimského předměstí Sparkbrook. „Tam už po něm nikdo pátrat nebude,“ myslí si Ashfaq.

Zrádcům víry stínejte hlavy. Islámský radikál vyslal vzkaz z vězení

Předměstí Sparkbrook, Washwood Heath a Alum Rock platí za převážně muslimské oblasti Birminghamu. Tyčí se zde několik mešit, některé z nich nabízejí v citlivých rodinných případech i konzultace podle práva šaría. Malé muslimy zdejší duchovní po škole vyučují základy Koránu. V otázkách výuky už ustupují i místní státní školy. Studentům nabízejí čas na modlitbu, kratší výuku v období ramadánu i možnost nosit tradiční šátky.

Sparkbrook (červeně), Washwood Heath (modře) a Alum Rock (zeleně), platí za převážně muslimská předměstí Birminghamu

Sparkbrook (červeně), Washwood Heath (modře) a Alum Rock (zeleně), platí za převážně muslimská předměstí Birminghamu

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Podle obyvatel těchto čtvrtí se nejedná o takzvané no-go zóny, kam se nedoporučuje chodit občanům nemuslimského vyznání. Segregace je zde však přeci jen patrná. Pro muslimské ženy se však v mnoha případech jedná o výhodu. „Cítím se tady v bezpečí, protože se spousta žen obléká stejně, jako já,“ popisuje dvacetiletá Sara Begumová, která se do ulic vydává v tradičním nikábu.

Bezmála 22 procent obyvatel Birminghamu se hlásí k muslimské víře.

Radikální mafie

Do muslimských čtvrtí v posledních letech přichází somálští přistěhovalci, žije zde také početná komunita třetí generace Bangladéšanů a Evropané, kteří konvertovali k islámu. Podobnou cestu si prošla i Alicia Fierensová. Do Birminghamu se nastěhovala s čínským manželem, taktéž konvertitou, před šesti lety. Předtím žili v Bruselu, ale kvůli protimuslimským náladám se tam necítili bezpečně.

Británie pošle do škol muslimské vojáky, budou bořit mýty o islámu

Odcizování muslimské komunity podle Nicoly Benyahiaové z organizace Families for Life napomáhá vzájemná nedůvěra s úřady. Zdejší obyvatele v roce 2008 rozohnil krok radnice, při kterém v muslimských čtvrtí umístila stovky bezpečnostních kamer. „Cítili jsme, že to nedělají pro naši bezpečnost,“ popisuje Benyahiaová. Sama má s radikalizací osobní zkušenost. Její 19letý syn odjel v květnu 2015 do Sýrie, kde zemřel v řadách islamistů.

Expert na extremismus David Videcette popisuje, že síť extremistů, kteří lákají mladé muslimy do svých řad, funguje podobně jako mafie. Nalomené omladině nabízí knihy i osobní konzultace. Některé skupiny jsou tajně financovány z peněz birminghamských mešit. Většina z nich se však od extremismu veřejně distancuje.

Videcette tvrdí, že pro extremisty je terorismus výnosným byznysem. „Když řekneme slovo terorismus, lidé si ho spojují s náboženstvím. O tom to však není. Vždy to bylo o penězích,“ myslí si.

Autor:

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Greta nedostala Nobelovu cenu za mír, její příznivci tomu nechtějí uvěřit

Nobelovu cenu za mír získal etiopský premiér Abiy Ahmed. Porazil favorizovanou švédskou ekologickou aktivistku Gretu...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Čtyři stateční. Tolik údajně zbývá sehnat poslanců ke schválení brexitu

Britský premiér Boris Johnson bude muset v parlamentu bojovat doslova o každý hlas, aby prosadil dohodu o brexitu, na...

Šárka Havránková z Policejního prezidia je viceprezidentkou Interpolu

Novou viceprezidentkou pro Evropu mezinárodní policejní organizace Interpol se na příští tři roky stane plukovnice...

Německo udělilo Halíkovi vyznamenání, ocenilo jeho boj za spravedlnost

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier udělil českému katolickému knězi a teologovi Tomáši Halíkovi státní...

Naše generace je odpovědná za klimatickou krizi. V Anglii se bouří senioři

Klimatické protesty bývají často spojovány s mladými lidmi. Jejich globální tváří je ostatně šestnáctiletá studentka...

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.

Najdete na iDNES.cz