Další drama na Slovensku. Kiska odmítl jmenovat vládu, vadí mu mladý Ráž

  • 1044
Andrej Kiska odmítl jmenovat vládu navrženou designovaným premiérem Peterem Pellegrinim. Podle slovenského prezidenta není zárukou nezávislého vyšetření vraždy novináře Jána Kuciaka. Naznačil, že problém představuje Jozef Ráž mladší, který byl kandidátem na ministra vnitra. Prezident se rovněž setkal s vůdci masových demonstrací.

„Dnes jsem se setkal s Petrem Pellegrinim, kterého jsem minulý týden pověřil sestavením nové vlády. Oznámil jsem mu, že ve složení, které mi včera navrhl, vládu nejmenuji,“ oznámil chvíli před polednem prezident před novináři. Pellegriniho podle svých slov požádal, aby do pátku přišel s novým návrhem.

„Chci panu Pellegrinimu poděkovat za věcný přístup k úkolu, před kterým stojí. Je to vítaná změna,“ rýpl si Kiska do končícího premiéra Roberta Fica, s nímž má dlouhodobě napjaté vztahy.

Pellegrini má podle Kisky velmi náročný úkol. „Musí přesvědčit, že nová vláda přinese změny, které všichni očekáváme. Musí vytvořit stabilní vládu, jejíž obsazení - především osoba ministra vnitra či ministryně vnitra - dokáže uspokojit napjatou atmosféru ve společnosti. Vládu, která by měla být schopná přesvědčit veřejnost, že zabezpečí nezávislé a nestranné vyšetřování vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové, ale také podezření na působení organizovaného zločinu, o kterém psal zavražděný investigativní novinář,“ dodal podle hnonline.sk Kiska.

Kamarádi z motorek

Návrh nové vlády v pondělí představil Robert Fico. V patnáctičlenném kabinetu se změny měly dotknout pěti postů, nejvíce změn se týkalo ministrů za Ficovu stranu stranu Směr-SD. Místo Roberta Kaliňáka měl ve funkci ministra vnitra usednout Jozef Ráž mladší, syn zpěváka skupiny Elán (podrobnosti v článku Slováci sestavují novou vládu).

Slovenská média v pondělí informovala, že Jozef Ráž mladší je sice nestraník, se zkompromitovaným ministrem Kaliňákem se však zná - před sedmi lety se například zúčastnil oslav jeho 40. narozenin. Ráž uvedl, že Kaliňáka zná z motorkářských kruhů. „Známe se z motorek, s Robertem Kaliňákem jsem nikdy nepracoval ani nepodnikal,“ řekl Ráž Denníku N.

„Poslední, co dnes potřebujeme, jsou další nekonečné diskuse a podezření, kdo s kým byl na motorkách a oslavách narozenin nebo další spekulace o personálních propojeních,“ prohlásil v úterý Kiska na adresu osmatřicetiletého Ráže, který působí na ministerstvu zdravotnictví a s manželkou provozuje v Bratislavě hotel či rockový klub.

Vražda novináře Jána Kuciaka

Ráž mladší v první reakci uvedl, že rozhodnutí prezidenta respektuje. Opozice vystoupení prezidenta přivítala. „Mohl sklonit hlavu, ale rozhodl se nadále stát na straně lidí toužících po slušném Slovensku,“ uvedl šéf strany OĽaNO Igor Matovič. „Chápeme to tak, že odmítl jmenovat vládu, v které se měl stát nástupcem Roberta Kaliňáka jeho kamarád,“ uvedl předseda strany Svoboda a Spravedlnost Richard Sulík.

List Pravda uvedl, že Kiskovi kromě Ráže vadí také jméno košického primátora Richarda Rašiho, který se měl stát vicepremiérem pro investice a Jána Richtera, který by měl dál vést ministerstvo práce.

Směr-SD: Ze Slovenska je prezidentská republika

Z nejsilnější vládní strany se ozývá, že Kiska rozhodnutím nejmenovat vládu překročil své ústavní pravomoci. „Až doteď jsem si myslel, že důvěru vládě vyjadřuje parlament. Slovensko se tímto změnilo na prezidentskou republiku,“ uvedl poslanec Směru-SD Miroslav Číž. „Veřejnost to tak trochu čekala. Nejsem z toho smutná, akceptuji to,“ vyjádřila se Ľubica Laššáková, která se v Pellegriniho vládě měla stát ministryní kultury.

Denník N uvádí, že Kiska by Pellegrinimu mohl pověření k sestavení vlády odebrat. Novou vládu předběžně podpořilo 79 poslanců, tedy o tři více, než je v 150členném parlamentu potřeba. Současná koalice původně plánovala hlasování o nové vládě na středu, nyní se ale musí čekat na nový Pellegriniho návrh. Slovensku tak dál vládne Ficova vláda v demisi.

Místopředseda druhé nejsilnější koaliční strany SNS Jaroslav Paška po Kiskově projevu uvedl, že Směr-SD by se nyní mohl rozhodnout pro předčasné volby. Třetí koaliční partner Most-Híd takovou představu odmítl. „Pokud má vláda většinu v parlamentu, není důvod pořádat předčasné volby. Pokud prezidentovi něco vadí, tak to musíme projednat a jeho pochybnosti odstranit,“ uvedl šéf strany reprezentující maďarskou menšinu Béla Bugár.

Kiska se v úterý sešel se zástupci iniciativy Za slušné Slovensko, která v minulých týdnech uspořádala mohutné protesty. Desetitisícům lidí v ulicích změna premiéra a několika ministrů nestačí, požadují předčasné volby. Iniciativa proto v úterý oznámila, že v pátek se budou konat další protesty. „Klobouk dolů, zorganizovat tak obrovské protesty a přitom klidné a slušné,“ řekl prezident organizátorům demonstrací.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video