Analýza: Izrael i Hamas mluví o vítězství, mají k němu ale daleko

  5:37aktualizováno  5:37
Dosáhli jsme svých cílů, oznámila při ukončení bojů v pásmu Gazy izraelská armáda. Radikálové z palestinského Hamasu, který Gazu ovládá, zase hovoří o "historickém a strategickém vítězství nad Izraelem". Bitva o Gazu ale pokračuje navzdory tomu, že zbraně utichly.

Izraelští vojáci se vracejí z pásma Gazy do Izraele (18. leden 2009) | foto: Reuters

Izraelské děti o svátku chanuka (vlevo drejdly)Dlouhá léta Izraelci používali lité olovo hlavně při tradiční výrobě drejdlů - hraček, se kterými se baví jejich děti při svátku světel chanuka. Loňského 27. prosince však slovní spojení dostalo zcela jiný význam: izraelská armáda tak nazvala útok proti radikálnímu hnutí Hamas, které ovládá palestinské pásmo Gazy.

Po 22 dnech bojů, při kterých zemřelo přes 1 300 Palestinců a 13 Izraelců, se v Gaze přestalo střílet. A obě strany se prohlásily za vítěze.

Izraelská kampaň byla působivá...

Operaci Lité olovo připravoval Izrael podle ministra obrany Ehuda Baraka půl roku - tedy po celou dobu příměří s Hamasem; izraelský deník Haarec dokonce psal o dvouleté přípravě.

Když tedy radikálové začali po jeho konci pálit rakety na židovská města s odůvodněním, že Izrael nezmírnil blokádu strádajícího pásma, byla izraelská armáda na útok nachystána. Ukázala to už první půlhodina bojů, v níž izraelské letectvo zasáhlo na stovku cílů radikálů - policejních stanic, skladů zbraní či munice i jiných budov infrastruktury. - o začátku leteckých útoků čtěte zde

Izraelská bomba dopadla na město Rafáh na jihu pásma Gazy.

Spolu s hlavním cílem operace - zničením schopnosti Hamasu střílet rakety do Izraele - se také židovští vojáci pustili do likvidace stovek pašeráckých tunelů pod gazansko-egyptskou hranicí. I to bylo účinné. "Přes 90 procent tunelů bylo zničeno. Ostatní jsme kvůli bombardování přestali používat (...) Vykopat nové může trvat čtyři měsíce," citovala AP během bojů jednoho z egyptských pašeráků.

Skrz tunely do Gazy proudily nejrůznější komodity - jídlo, cigarety, zbraně, ale i dobytek.

RAKETY HAMASU

Podívejte se na arzenál radikálního palestinského hnutí Hamas

Izraelské útoky zaplatila životem řada velitelů Hamasu včetně ministra vnitra Saída Sijáma a raketového experta Ámira Mansího. Ten podle izraelské armády zemřel, když vlastnoručně odpaloval rakety, protože mu jeho podřízení vypověděli poslušnost.

...Hamas ale nezlomila

Jestliže ale Hamas nakonec - jakkoliv otřesen a zasažen - přistoupil na příměří, neznamená to, že by vyklízel pole a jeho vláda v pásmu Gazy skončila.

Izraelské tajné služby před začátkem útoků odhadovaly, že Hamas může postavit do zbraně patnáct tisíc mužů a disponuje třemi tisíci raketami. S ohledem na ztráty ozbrojenců, které se počítají ve stovkách, tedy živá síla radikálů příliš neoslábla.

Policista Hamasu během prohamasovské demonstrace v městě Gaza (20. leden 2009)

"Přijmeme-li odhady izraelské armády, že zničila polovinu raketového arzenálu Hamasu a že dalších 600 raket dopadlo na Izrael, Hamas stále disponuje raketami nejméně v řádu stovek," konstatoval ve středu server IsraelNationalNews.com.

Hnutí islámského odporu, jak zní oficiální jméno Hamasu, má nadále ve své chartě úmysl zničit Izrael. A kdesi v Gaze - snad - je už dva a půl roku vězněn voják Gilad Šalit. Jeho propuštění nebo záchrana, která by izraelské vládě přinesla politické body, je také v nedohlednu.

Stejně tak nic nenasvědčuje svržení Hamasu, což výhledově slibují oba hlavní kandidáti únorových izraelských voleb - ministryně zahraničí Cipi Livniová i šéf pravicového Likudu Benjamin Netanjahu. Vicepremiér Chaim Ramon dokonce mluvil o svržení Hamasu jako o přímém cíli útoků.

Řada obyvatel Gazy ale vidí v Hamasu někoho, kdo pro ně po letech vlády zkorumpovaného palestinského hnutí Fatah dělá aspoň něco. Součástí rozpočtu Hamasu je totiž i financování sociální sítě v Gaze. - více o Hamasu čtěte zde

Izrael se obává raket, které doletí do Tel Avivu

Palestinec opravuje pašerácký tunelPro Izrael nyní bude klíčové, zda se mu podaří zamezit obnovení pašeráckých tunelů pod hraničním městem Rafah.

Spleť chodeb je ale mimořádně složitá, často mají více maskovaných vchodů a neexistuje jejich centrální evidence.

"Co koupím za jednu egyptskou libru (asi čtyři Kč), prodám za pět," přiblížil velkou výhodnost podzemního "obchodu" server BBC News slovy jednoho z pašeráků Tárika.

"Válka 'obchod' jen přeruší, ale nezastaví," potvrzuje ambici tunely znovu prokopat.

Pod hranicí s Egyptem jde o hodně: Izraelci se obávají, že Írán vyzbrojí Hamas raketami Fadžr, jejichž dosah 70 kilometrů by stačil k zasažení aglomerace Tel Avivu. Manipulace s velkými desetimetrovými Fadžry je ale složitější než s raketami Kásam a Grad.

Druhými jmenovanými už Hamas dokázal zasáhnout největší jihoizraelské město Beerševu, ačkoliv zatím šlo spíše o psychologický efekt.

Rozpolcené muslimské země

Arabský svět nemá na Hamas jednotný názor. Vzhledem k tomu, že hlavním spojencem radikálů - a podle Izraelců též výcvikovou základnou - je šíitský Írán, zdráhají se sunnitské země jako Egypt či Saúdská Arábie hnutí jednoznačně podpořit.

Nejvyšší íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chomejní například kritizoval, že země, které "se označují za arabské", k počínání Izraele "povzbudivě mlčí". Právě Egypťané totiž nijak neskrývali, že Hamas nese za konflikt značnou část odpovědnosti. Egyptský ministr zahraničí Ahmed Abu el-Gheit také obvinil Hamas, že neumožňuje zraněným Palestincům opustit Gazu a vyhledat lékařskou pomoc.

Izrael nicméně nejednotu muslimů nedokázal proměnit v jasnou výhodu na diplomatické frontě.

"Vojensky trvale vyhrát nelze, je třeba k tomu přistoupit politicky. To byla strategie Izraele: posílit Abbáse (šéfa palestinské samosprávy na Západním břehu Jordánu Mahmúda), aby se Hamas nakonec rozplynul. Ale nepodařilo se nám to," soudí Dahlia Golanová, profesorka politiky z univerzity ve městě Herzlija.

PÁSMO GAZY

Gazu obývá asi 1,5 milionu lidí, kteří žijí na prostoru pouhých 360 čtverečních kilometrů. Téměř polovina populace je mladší 14 let.

Podle plánu OSN na rozdělení Palestiny z roku 1947 měla Gaza připadnout budoucímu palestinskému státu. Za izraelské války o nezávislost (1948) ji obsadil Egypt, v roce 1967 egyptské jednotky vyhnali Izraelci v rámci Šestidenní války.

Do roku 2005 Izrael pásmo kompletně vyklidil a vystěhoval židovské osadníky. Po krátkých střetech v létě 2007 Gazu ovládla radikální palestinská frakce Hamas.

Během ledna až listopadu 2008 vystřelili Palestinci na jižní Izrael z Gazy přes 1 400 raket.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Další z rubriky

Mexiko viní návrhářku z kulturní krádeže, použila v kolekci tradiční vzory

Nejnovější kolekce návrhářky Caroliny Herrerové, která je inspirována Latinskou...

Věhlasná newyorská návrhářka venezuelského původu Carolina Herrerová sotva stihla představit svou hravou módní kolekci...

Neposlušnou ženu můžete uhodit, ale ne moc, kázal imám z mešity v Detroitu

Šíitský imám z Iráku Basim Širá, který vede kázání v americkém Detroitu.

Žena je jako dítě a občas je nezbytné ji uhodit, pokud předchozí slovní domluva nepomůže. Nemělo by se ale s tím...

Vyšetřovatelé obvinili čtyři separatisty z útoku na malajsijské letadlo MH17

Malajský vyšetřovatel u trosek sestřeleného letu MH17 na Ukrajině (22. července...

Z odpovědnosti za sestřelení malajsijského letounu na lince MH17 na východě Ukrajiny budou souzeni Rusové Igor Girkin,...

Najdete na iDNES.cz