Švédská královská rodina na snímku z léta 2021

Švédská královská rodina na snímku z léta 2021 | foto: Jonas Ekströmer / The Royal Court of Sweden

Zlaté jubileum. Švédský král už půl století vládne své zemi tak trochu jinak

  • 3
Švédsko slaví zlaté jubileum krále. Úctyhodné půlstoletí vlády, které Carl XVI. Gustaf (77) dovrší 15. září, jej řadí na čtvrté místo v žebříčku nejdéle vládnoucích monarchů světa aktuálně u moci. Díky své neformálnosti a vstřícnosti je švédský král vladařem oblíbeným a populárním.

Švédský král je také moderní – sám řídí auto, platí daně a jeho majetek se víceméně omezuje na apanáž, kterou dostává od státu. Tohoto skromného a sportovně založeného monarchu zná svět z ceremoniálů předávání Nobelových cen, které osobně konferuje. A za svou popularitu podle médií nepochybně do velké míry vděčí faktu, že zvolil manželku z prostého lidu, půvabnou hostesku Sylvii.

Přesto by si podle průzkumů veřejného mínění část Švédů přála, aby král časem abdikoval ve prospěch své nejstarší dcery, korunní princezny Victorie, která je podle zákona o nástupnictví z roku 1980 následnicí trůnu a v červnu 2010 se provdala za neurozeného Daniela Westlinga.

„Švédská panovnická rodina je mnohem otevřenější než například britská. Krále a jeho lid nedělí žádná opona,“ tvrdí švédský tisk. Nikdo se tu tudíž nepohoršuje, když král, trpící dyslexií, napíše špatně své jméno do vlhkého betonu, nebo zapomene, ve kterém městě právě je.

S prostým lidem pojí krále i typicky švédské záliby – životní prostředí, lyžování, rychlá auta, plachtění a lov. Je čestným předsedou Světové skautské organizace a jeho sportovního ducha dokazuje dvakrát absolvovaný lyžařský Vasův běh, jenž měří 90 kilometrů.

Jí málo masa a šetří elektřinu

Také je výrazně ekologicky zaměřen – často jezdí automobilem na hybridní pohon, jí málo masa a snaží se šetřit energií v královském paláci. V listopadu 2015 před pařížskou klimatickou konferencí vyzval, prý „v lehkém žertu“, k zákazu van a k ochraně životního prostředí prostřednictvím sprchování.

Korunovaci švédského krále zrušil už předek současného vladaře Gustaf V. v roce 1907. Při zvlášť slavnostních chvílích má současný král korunu na stole před sebou. Navzdory ceremoniální funkci svého úřadu občas překvapí nečekanými zásahy, jako byla svého času kritika norské premiérky Gro Harlemové Bruntlandové za nedostatečnou ochranu tuleňů před vybíjením.

Jak šel čas – švédský král Carl XVI. Gustaf

Carl XVI. Gustaf pochází z dynastie potomků Napoleonova maršála Jeana-Baptista Bernadotteho. Nikdy nepoznal svého otce Gustava Adolfa, jenž přišel o život při leteckém neštěstí, když bylo dnešnímu králi devět měsíců, od útlého věku jej proto vychovávali pro trůn. O malého prince, narozeného 30. dubna 1946, pečovala matka Sybilla, princezna sasko-kobursko-gothajská, s jeho čtyřmi sestrami, byl nejmladším a jediným synem v rodině.

Po smrti svého otce se stal druhým v následnické linii, po svém dědečkovi, tehdy korunním princi Gustavu Adolfovi. Po smrti pradědečka, krále Gustava V., v roce 1950, nastoupil na trůn jeho dědeček a Carl Gustaf se stal ve čtyřech letech následníkem trůnu.

Ve stínu manželky i dcery

Usedl na něj 19. září 1973. Předtím ovšem mladý kralevic studoval na univerzitě historii, sociologii, politologii a ekonomii, a proslul jako ctitel žen, rychlých aut a diskoték. Pak na radu svého děda začal sbírat i praktické zkušenosti v různých úřadech včetně newyorského sídla OSN.

Krátce po jeho nástupu na trůn přijala švédská vláda nový zákon, který mu odebral zbytky výkonné moci a učinil z něj výhradně ceremoniální hlavu státu, kterou mimo jiné premiér pravidelně informuje o aktuálním dění. Za léta své vlády tento rezervovaný, obrýlený muž v očích národa stoupl, záměrně se však drží ve stínu své velice populární manželky královny Silvie a nejstarší dcery, korunní princezny Victorie.

Švédská královna Silvia

„Za své štěstí děkuji Silvii,“ prohlásil jednou. Krásných žen prošlo životem vcelku nesmělého budoucího vladaře několik, až v roce 1972 na olympijských hrách v Mnichově padl jeho zrak na hostesku Silvii a bylo rozhodnuto: „Tahle a žádná jiná.“ Silvie Sommerlathová, okouzlující dcera německého podnikatele a Brazilky, nijak neprotestovala.

Po svatbě v roce 1976 se jim narodily tři děti – korunní princezna Victoria (1977), Carl Philipp (1979) a Madeleine (1982). Posílali je do běžných švédských škol. Madeleine se v červnu 2013 provdala za amerického bankéře Christophera O’Neilla, Carl Philipp se v červnu 2015 oženil se Sofií Hellqvistovou.

Vnoučatům odebral tituly

Carl XVI. Gustaf v roce 2019 odebral královské statusy všem vnoučatům, kromě dětí korunní princezny. Dětem princezny Madeleine a prince Carla Philipa sice ponechal tituly prince nebo princezny, ale staly se tituly osobními, což znamená, že na ně nebudou mít právo jejich budoucí manželé a děti.

V Česku byl švédský královský pár oficiálně v květnu 1995 a po pěti letech v srpnu v Českém Krumlově. A v květnu 2012 přijel panovník do Prahy spolu s misí švédské Královské inženýrské akademie (IVA), které je patronem.

Švédská královská rodina na portrétu k 50. výročí na trůnu krále Carla XVI. Gustafa (2023)

Letos v květnu navštívil král v doprovodu své dcery, korunní princezny Victorie, korunovaci nového britského krále Karla III. v Londýně. A v červnu se společně s královnou Silvií účastnil oslav 500. výročí existence samostatného švédského státu, a to v historickém městě Strängnäs západně od Stockholmu.

Z námořnictva si Carl XVI. Gustaf odnesl slabost pro rychlé vojenské čluny. Na jednom z nich dodnes brázdí stockholmské kanály. A kdyby nebyl králem, stal by se podle svých slov nejspíš farmářem.

,