Sobota 2. července 2022, svátek má Patricie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 2. července 2022 Patricie

Batulková: Už nemám tolik ideálů

  21:04
"Novinařina by pro mě nebyla," říká herečka Dana Batulková, kterou každý čtvrtek vidíme jako redaktorku Annu v seriálu Redakce. "Tolik stresu bych nesnesla!" Štíhlá blondýnka se v posledních letech musela vyrovnat s požárem rodinného domu i s rozvodem s hercem Davidem Prachařem, s nímž má syna Jakuba a dceru Marianu.
* Nedávno jste dokončila práci na dvou seriálech. Kromě toho hrajete v Divadle Rokoko a staráte se o desetiletou dceru. Jak to všechno stíháte?
Věřte mi, že některé dny jsou šílené. V poledne běžím pro dceru do školy, abych ji odvezla domů. Když s ní udělám úkoly, jedu do divadla na zkoušku. A před večerní představení se mi čas od času vloudí i nějaká ta výdělečná činnost.

* Jaká?
Někdy namluvím reklamu nebo nadabuji film.

* To vypadá dost zběsile. Vyhovuje vám tohle tempo?
Občas, když si v neděli přejedu očima program na příští týden, není mi z toho úplně dobře. Na druhou stranu mi vyhovuje, že se všechno pořád mění. Nemám ráda stereotyp. Někdy mám celé dva dny v týdnu volno, jindy si lehnu do postele jen na pár hodin.

* Kde berete energii?
Naštěstí bydlím na venkově. To mi dodává do duše klid. Dojíždět do Prahy je sice při mém povolání náročné, ale už jsem si zvykla. V Kolodějích jsem strávila dětství a to, že tam zase žiju, beru jako výhru. Neměnila bych.

* Ani za pohodlí bytu v centru Prahy?
No, možná na pár měsíců v zimě ano. Ale venku zas mám svoji zahradu.

* Jste zahradnice?
I když je zahrada veliká, jsem spíš zastáncem teorie, že zahrada musí žít sama. A tak všude rostou keře a na jaře sázím kytky do truhlíků, aby byl domeček hezčí. Ale zeleninu nepěstuju.

Redakce byla náročnější

* V seriálu Náměstíčko hrajete starostlivou maminku, v Redakci samostatnou novinářku Annu. Která role je vám bližší?
Vzhledem k tomu, že maminka jsem už jedenadvacet let a tři roky také naprosto samostatná žena, jsou mi blízké obě. Ale práce na obou rolích byla rozdílná. Zatímco v Náměstíčku hraju jenom v jednom díle, v Redakci patřím k základním postavám. Natáčení Redakce bylo náročnější.

* Časově?
To také. Ale nikdy jsem na tak velkém projektu nepracovala. Neuměla jsem si třeba představit, jak se budu dopředu učit text. To víte, měla jsem zpočátku trochu trému.

* Jak jste ji překonávala?
Prostě jsem se pustila do práce. A šlo to. Mám zkušenost, že tak je to se vším. Dokud máte jen spoustu plánů a snů, ale nic neuskutečníte, strach a nesmělost ve vás jen narůstá. A to jsem nechtěla dopustit.

* Sebevědomá Anna, kterou hrajete, je redaktorkou přílohy Denních listů. Bavila by vás novinařina?
Možná i bavila. Je to pestré povolání. Ale nejsem moc průbojná. Jsem spíš introvertní typ. S mojí povahou stačí, že jsem se stala herečkou. Kdepak, novinařina by nebyla pro mě.

* Jak to? Myslela jsem, že herci bývají exhibicionisté...
Jak kteří. Pro mě by bylo ideální, kdybych uměla psát nebo malovat a někde stranou se zabývala svými pocity.

* Jak jste se připravovala na roli novinářky?
Jako na každou jinou roli. Nepřemýšlela jsem ani tolik o profesi, ale o Anně jako o člověku. O jejím charakteru, o situacích, do kterých se dostává a jak v nich reaguje. Štáb se byl ještě před natáčením podívat ve skutečné redakci. A nám, hercům, promítali americký dokument o novinářích.

* Jaký jste si udělala o novinařině úsudek?
Že je stresující. V tom dokumentu neustále drnčely telefony, pípaly faxy a vůbec všude vládl strašlivý shon a zmatek. Na to bych asi opravdu nervy neměla.

* Od listopadu se bude natáčet nová řada seriálu Redakce. Těšíte se?
Docela ano. Ale divadelní sezona už bude v plném proudu, školní rok jakbysmet... Jsem sama zvědavá, jak to všechno zvládnu. Ze základního týmu Redakce jsem jediná se školou povinným dítkem. Musím se s tím poprat. Ale to jsou problémy každé ženy. Když má práci, která ji baví, musí ji nějak skloubit s rodinou.

* A co musí jít stranou častěji?
Snažím se, aby to nebyla rodina. Ale je fakt, že tam, kde se nemohu podřídit já, se rodina o sebe musí postarat sama. I moje děti musí být trochu samostatnější než jiné. Hodně mi také pomáhají rodiče.

Už nemám tolik ideálů

* V seriálu Náměstíčko zase hrajete maminku, která prožívá bouřlivou pubertu své dcery. Jaká byla puberta vašich dětí?
U syna Jakuba jsem si ani nevšimla, že je v pubertě, i když kouření a různé partičky se mu nevyhnuly. Ale vážnější problémy nebo neshody jsme naštěstí neměli. Což je spíš štěstí, protože si nemyslím, že by to byla jen moje zásluha. Jsem zvědavá na Marijánku, protože u holek je puberta horší.

* Máte připravenou nějakou strategii?
Hlavní je děti v pubertě moc neprudit.

* Vzpomínáte si na svoje dospívání?
Já jsem byla v tom věku strašná. Myslím, že jsem oba rodiče připravila o pár let života.

* Co jste vyváděla?
Byla jsem naprosto neovladatelná. Když mi něco zakázali, tak jsem to stejně udělala. Vůbec jsem nechápala, že se mi může něco stát. Jako rodič ale pak člověk mnohé pochopí.

* Vychováváte děti jinak než rodiče vás?
V něčem ano. Snažím se být hodně otevřená, o všem s dětmi mluvit. Moji rodiče totiž byli spíš přísnější. Maminka mi někdy vytýká, že jsem příliš demokratická a nedůsledná. Má pravdu, ale já to jinak neumím.

* Herci většinou zrazují svoje děti od toho, aby šly v jejich šlépějích. Probíhalo to tak i u vás?
Na rozdíl třeba od právníků nebo lékařů herci většinou nejsou nadšení, když si děti vyberou stejné povolání.

* Proč?
Protože už znají všechna úskalí své profese. Ani já už nemám tolik ideálů. Začínajícím hercům vůbec nezávidím.

* Řekla jste to i svému jedenadvacetiletému synovi Jakubovi, který studuje alternativní větev DAMU a hraje v novém filmu Milenci a vrazi?
Jistě. A řekla jsem mu spoustu dalších věcí. Třeba že vedle talentu potřebuje i štěstí. Třeba takové, že potká ty správné lidi. Ale víte, co je nejhorší? Nejistota. Herec je pořád závislý na tom, jestli ho někdo obsadí.

* Synovi se nepodařilo herectví rozmluvit, jak to vypadá u dcerky?
To si zatím netroufám odhadnout. Marijánka je velmi trpělivý divák. Musím ji někdy vzít s sebou do divadla, a tak viděla spoustu představení. Občas dabuje a to ji baví. Letos v létě natočila pohádku s panem režisérem Zelenkou. Tam hrála i se svým bratrem Jakubem. Takže co bude dál, uvidíme...

* Zmínila jste, že tři roky žijete sama. V čem se vám po rozvodu nejvíc změnil život?
Když žijete ve dvou, zodpovědnost a starosti se rozloží. Zůstane-li člověk sám, je všechno jen na něm. Ale na druhou stranu: když se to podaří zvládnout, je to úžasný pocit.

* Mnoho žen přiznává, že je emancipovaných spíš z donucení než dobrovolně. Je to i váš případ?
Ne. Já jsem emancipovaná byla vždycky.

* Mnoho dlouhodobých vztahů zaniká na jed stereotypu. Sehrálo to roli i ve vašem manželství?
Každý dlouhodobý vztah je zatížen určitým stereotypem. I když v herecké rodině, jako byla ta naše, ho zase tolik nebylo.

* Tohle téma se objevilo i v komedii Vrať se do hrobu, kde jste si zahrála manželku sociologa, spořádaného manžela a povinnostmi unavené otce, který provádí pozorování středoškolské mládeže. Díky tomu začne unikat z povinností každodennosti. Jak na tu roli vzpomínáte?
Když jsem ji hrála, ještě jsem ji neměla tak podloženou prožitky. Byla jsem vdaná teprve krátce. Je přirozené, že v dlouhodobém vztahu zájem třetí osoby, ať ženy nebo muže, pozvedne sebevědomí tomu, komu je určen. Ve filmu to dopadlo dobře. Snad. V životě to kolikrát happy endem nekončí.

* Milan Šteindler, váš manžel v tomhle filmu, vám vytýkal, že nikdy bezdůvodně nevylezete na strom. Skutečně nevylezete?
Vybrala jsem si takový život, že nudou opravdu netrpím. Ale jinak myslím, že ženy ubíjí všednost stejně tak jako muže. Občas je dobré třeba na strom jen tak vylézt. A je jedno, jestli muže od televizních bačkor vytáhne žena, nebo je to naopak.

DANA BATULKOVÁ
Po gymnáziu uvažovala o studiu angličtiny na filozofické fakultě, ale nakonec se rozhodla studovat herectví na DAMU. Působila v Divadle Komedie, v současné době je v angažmá v Divadle Rokoko, kde ji můžeme vidět v roli Dympie ve hře After dinner. Starší syn Jakub (21) studuje DAMU - obor alternativního divadla - a desetiletá Mariana chodí do 4. třídy. Dana Batulková kromě účinkování v televizi a ve filmu také často pracuje v dabingových studiích. Její bývalý manžel a otec jejích dětí je herec David Prachař.

Dana Batulková jako zkušená redaktorka Anna v seriálu Redakce.

Herečka Dana Batulková

Herečka Dana Batulková

Autoři:

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2022

56. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary bude od 1. do 9. července. Nová znělka bude věnována Ivě Janžurové. Cenu prezidenta festivalu za přínos filmu obdrží Bolek Polívka.  V obou mezinárodních soutěžích má Česko dva zástupce. Hostem festivalu bude herec Liev Schreiber, hvězdami závěru festivalu budou Geoffrey Rush a Benicio Del Toro

Festival letos uctí nedávno zesnulou filmovou historičku Evu Zaoralovou

  • Nejčtenější

Herec a režisér Vojtěch Kotek se oženil. S partnerkou chodili více než rok

Herec Vojtěch Kotek (34) se ve čtvrtek oženil. Podle webu Expres.cz si vzal přítelkyni Radanu, se kterou chodí více než...

Pavla Tomicová výrazně zhubla a s kolegy oslavila šedesátiny

Pavla Tomicová měla s Dášou Zázvůrkovou v květnu nehodu, když do kolegyniny Vespy před Národním divadlem nabouralo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Herečka Eva Josefíková se o víkendu tajně vdala

Herečka Eva Josefíková (32) se na Instagramu pochlubila šťastnou novinkou. Během romantického obřadu řekla své ano...

Mám žízeň jak Dáda, napsala Bubílková. Patrasová zareagovala

Moderátorka Zuzana Bubílková (70) informovala o víkendu své sledující na Instagramu, že se věnovala sportovní aktivitě....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Móda z Varů: Luxus i lacinost. Sexy Ramba a Plodková. Třeštíková přestřelila

Na červeném koberci zazářily v den slavnostního zahájení 56. ročníku karlovarského filmového festivalu v luxusních...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

  • Další z rubriky

Prsatý sexidol z plakátů i seriálová plavčice. Pamela Andersonová slaví 55

V devadesátých letech nebylo snad většího televizního sexsymbolu, než jakým byla vnadná, na blond odbarvená herečka...

Dyka dojaly vzkazy od rodičů, sestry i ženy. Nerad ukazuji soukromí, říká

Dojemné vzkazy od příbuzných a přátel, ale také bláznivé úkoly. To všechno čeká na zpěváka Vojtěcha Dyka v nové zábavní...

Eva Perkausová se pochlubila těhotenským bříškem. Je v pátém měsíci

Primácká moderátorka Eva Perkausová (28) se pochlubila šťastnou novinou. S manželem Ivanem Heckem (40) čekají přírůstek...

Celebrity ve Varech: Bohdalová na červeném koberci vtipkuje, Eben přemítá

Na červeném koberci filmového festivalu ve Varech odchytli reportéři iDNES.cz herečky Jiřinu Bohdalovou, Alenu...

Ani závěť už není zárukou hladkého dědictví. Nejvyšší soud změnil pravidla

Premium Nedávný rozsudek Nejvyššího soudu změnil zažitá pravidla prokazování platnosti závětí, které nejsou sepsány notářem....

Herec a režisér Vojtěch Kotek se oženil. S partnerkou chodili více než rok

Herec Vojtěch Kotek (34) se ve čtvrtek oženil. Podle webu Expres.cz si vzal přítelkyni Radanu, se kterou chodí více než...

Pavla Tomicová výrazně zhubla a s kolegy oslavila šedesátiny

Pavla Tomicová měla s Dášou Zázvůrkovou v květnu nehodu, když do kolegyniny Vespy před Národním divadlem nabouralo...

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...

Herečka Eva Josefíková se o víkendu tajně vdala

Herečka Eva Josefíková (32) se na Instagramu pochlubila šťastnou novinkou. Během romantického obřadu řekla své ano...