Padlo další tabu v soutěžích krásy. Miss Universe ruší horní věkový limit

  • 32
Poté, co Miss Universe koupila thajská transgender podnikatelka Čakrapong „Anne“ Čakradžutatchipová, oznámili nyní pořadatelé, že v podmínkách ruší horní věkové omezení. Prestižní soutěže krásy se dosud mohly účastnit ženy ve věku do osmadvaceti let. Nové pravidlo vstoupí v platnost příští rok.

„Oznamujeme zrušení horního věkového limitu pro všechny světové soutěže organizace Miss Universe a další s nimi související akce. Tato změna bude platit od roku 2024 pro všechny pořádané eventy. Soutěžit o titul Miss Universe bude teď moci každá dospělá žena na světě,“ uvedla organizace na Instagramu.

Současná držitelka titulu Miss Universe, Američanka R’Bonney Gabrielová, poprvé oznámila změnu pravidel na akci New York Fashion Week.

„Jsem hrdá na to, že mohu reprezentovat a být součástí organizace, která jde s dobou a stále hledá způsoby, jak být více inkluzivní. Tato odvážná skupina žen je inspirací a motivací pro mnoho lidí. Nejen na rozhodnutí, týkající se zrušení věkového omezení, které jsem loni sama navrhla, jsem velmi hrdá,“ řekla v rozhovoru pro magazín Women’s Wear Daily.

Gabrielová se stala Miss Universe 2022. V průběhu finálového večera, který se konal v New Orleans, jí byla položena otázka, jaké změny by udělala v pravidlech organizace, kdyby k tomu dostala příležitost.

„Stála jsem na pódiu a bylo mi zrovna osmadvacet let, což byl dosud nejvyšší možný věk pro přihlášení. Řekla jsem tedy, že by se měl zrušit věkový limit. Myslím, že možnost a šance žen, soutěžit o titul Miss Universe, nebo o cokoli jiného v životě, by neměla být rozhodně definována věkem. Věk je jen číslo,“ dodala modelka.

Už nadcházející soutěž Miss Universe, jejíž vítězka bude korunována 18. listopadu 2023, bude v mnoha ohledech přelomová. Poprvé mohou totiž soutěžit i vdané ženy a matky, vítězkami mohly být doposud jen svobodné bezdětné ženy ve věku 18–28 let.

Transgender podnikatelka a aktivistka Čakrapong „Anne“ Čakradžutatchipová koupila soutěž Miss Universe za půl milardy korun (2022).

Soutěž Miss Universe koupila loni na podzim za dvacet milionů dolarů (přibližně půl miliardy korun) thajská transgender aktivistka a podnikatelka Čakrapong „Anne“ Čakradžutatchipová a její firma JKN Global Group.

Čakradžutatchipová je v Thajsku celebritou, účinkovala v tamních reality show a otevřeně se hlásí k menšinové sexuální orientaci. Založila mimo jiné neziskové organizace, které podporují boj za práva transsexuálů.

Koupi společnosti Miss Universe Organization označila za strategický přínos do svého portfolia. Mimo jiné firmě JKN pomůže propagovat zboží, které prodává, což jsou například potravinové doplňky, nápoje či kosmetika.

Miss Universe v Indonésii končí, porotci nutili soutěžící svléknout se

Společnost JKN získala práva na mezinárodní soutěž královny krásy od firmy IMG Worldwide, která je vlastnila od roku 2015. Předtím byl spoluvlastníkem těchto práv od roku 1996 Donald Trump, pozdější americký prezident.

Soutěž královny krásy Miss Universe se vysílá asi ve 160 zemích. Poprvé se konala v roce 1952 a první Miss Universe byla tehdy korunována sedmnáctiletá Finka Armi Kuuselová.

Prestižní soutěž světových krasavic vznikla z podnětu kalifornské společnosti Pacific Mills, která tak chtěla propagovat své plavky značky Catalina. Nejvíce, tedy osm titulů v této soutěži získaly ženy ze Spojených států, následované sedmi Venezuelkami.

ANKETA: Jak vnímáte zrušení horní věkové hranice v soutěži Miss Universe?

celkem hlasů: 413
Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 úterý 31. října 2023. Anketa je uzavřena.