Do Zálivu míří další letadlová loď. Příprava k válce to není, říkají USA

  9:22aktualizováno  9:22
Spojené státy vyšlou na Blízký východ další letadlovou loď, už třetí. Ministr obrany Leon Panetta povolal urychleně do služby přes pět tisíc námořníků z letadlové lodi USS John C. Stennis. A to dokonce o čtyři měsíce dříve, než se původně plánovalo.

Americká letadlová loď John C. Stennis | foto: US Navy

Pentagon ale odmítl, že by posiloval svou vojenskou přítomnost kvůli rostoucímu napětí s Íránem a jeho výhrůžkám o blokádě Hormuzské úžiny.

Letadlová loď John C. Stennis z Perského zálivu odplula teprve letos na jaře po sedmiměsíčním nasazení v rámci operace Trvalá Svoboda. Plavidlo čekala v domovském přístavu v Bremertonu údržba. Teď se narychlo i s celou svou operační skupinou dalších plavidel v srpnu vrátí.

Analýza natoaktual.cz

Letadlové lodě: Evropa škrtá, Asie posiluje, USA dominují

Dokonce o čtyři měsíce dříve, než bylo původně naplánováno v rámci pravidelného střídání. Nečekané povolání do služby se týká celkem 5 500 námořníků z letadlové lodi a z raketového křižníku systému Aegis USS Mobile Bay, který do oblasti zamíří také, oznámilo americké ministerstvo obrany.

Podle mluvčího Pentagonu Johna Littla má další letadlová loď v Zálivu "podpořit stávající síly" a zaplnit místo po další letadlové lodi USS Enterprise, která se jakožto služebně nejstarší má koncem léta vrátit zpět do USA, aby byla na konci roku slavnostně vyřazena. "Je to v souladu s našimi dlouhodobými závazky v regionu," konstatoval Little.

Není to kvůli Íránu, ale...

Mluvčí odmítl, že by vyslání dalších válečných plavidel bylo odpovědí na nějakou konkrétní hrozbu nebo přípravou na případný vojenský střet například s Íránem. "Byli jsme v tomto regionu po celá desetiletí a máme zde celou řadu zájmů, které posílení našich schopností podpoří," řekl Little. Spojené státy ale podle něj "mají vždy na paměti výzvy, které Írán představuje".

Enterprise, nejstarší letadlová loď USA s jaderným pohonem

Enterprise, nejstarší letadlová loď USA s jaderným pohonem

Americké letadlové lodě USS John C. Stennis (vlevo) a USS Abraham Lincoln ve...

Americké letadlové lodě USS John C. Stennis (vlevo) a USS Abraham Lincoln ve vodách Arabského moře (19. ledna 2012)

Americká letadlová loď USS Abraham Lincoln ve vodách Indického oceánu (18.

Americká letadlová loď USS Abraham Lincoln ve vodách Indického oceánu (18. ledna 2012)

Napětí mezi západním světem a Íránem roste. Írán tento týden opět pohrozil, že uzavře Hormuzský průliv, strategickou námořní trasu pro mezinárodní přepravu ropy a plynu. Teherán požaduje stažení protiíránských sankcí, které svět na zemi uvalil kvůli jeho jadernému programu.

Hormuzským průlivem denně proplují tankery se 17 miliony barely ropy vytěžené v Saúdské Arábii, Spojených arabských emirátech, Kuvajtu a Iráku. Představuje to zhruba pětinu celosvětové produkce. Dále se jím přepravuje téměř všechen plyn exportovaný z Kataru.

V Zálivu hlídkují už dvě letadlové lodě

Írán blokádou pohrozil už několikrát a Spojené státy začaly posilovat svou vojenskou přítomnost v oblasti. "Pokud Spojené státy posílají do Zálivu něco navíc, nad rámec obvyklého kolotoče, není to jen tak. Řekl bych, že tu sílu asi budou potřebovat," řekl pro natoaktual.cz bezpečnostní expert Lukáš Visingr. Jak podotkl, už nyní mají Američané v oblasti větší počet válečných lodí, než je obvyklé.

Americká loď střílela na člun u dubajského přístavu, zabila rybáře

Na Blízkém východě v současnosti hlídkují dvě letadlové lodě - Enteprise a Abraham Lincoln. Ve Středomoří navíc operuje další skupina s letadlovou lodí Dwight D. Eisenhower. Kolem každé je navíc až tucet dalších plavidel, od torpédoborců, přes raketové křižníky až po jaderné ponorky.

"Další posily na cestě a incident se střelbou na rybářskou loď jen dokládají nervozitu, která tam panuje," připomíná Visingr čerstvý incident u Dubaje.

Američané mají k dispozici celkem 11 letadlových lodí. K okamžitému nasazení v řádu dní však nejsou připraveny všechny. V hlídkování po celém světě se střídají. "Pokud by někdo teď mávnul, tak do boje může vyplout asi šest z nich," dodal Visingr.

Autor: natoaktual.cz
  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Elitní pilot gripenu a král akrobatů Šonka zopakují své unikátní vystoupení

Elitní předváděcí pilot armádního gripenu Ivo Kardoš a akrobatický král a vítěz prestižního Red Bull Air Race Martin...

Armádní nákupy zdržuje špinavý konkurenční boj, říká bývalý šéf vyzbrojování

Kvůli odkládanému a nakonec zrušenému nákupu izraelských radarů MADR pro armádu ho několikrát prošetřovala policie....

Stíhačky, akrobaté i tanky. Na Dny NATO dorazilo v sobotu 125 tisíc lidí

Dny NATO a Dny Vzdušných sil Armády ČR v Mošnově na Novojičínsku navštívilo v sobotu 125 000 lidí. ČTK to za pořadatele...

Pět ostrých. Čeští stíhači startovali k němým ruským letounům nad Baltem

Už pět ostrých startů k nekomunikujícím ruským vojenským letounům nad Baltem mají na kontě čeští letci s gripeny, kteří...

Najdete na iDNES.cz