Čtvrtek 28. září 2023, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 28. září 2023 Den české státnosti

Ukrajina shromáždila sílu, která nemá v Evropě obdoby, vypočítává expert

  19:31
Pokud by měly být pravdivé informace z dokumentů údajně uniklých z Pentagonu, že má Ukrajina pro ofenzívu jen tucet manévrových brigád, bylo by pro Kyjev lepší žádné útočné operace neprovádět. Podle propočtů bezpečnostního analytika Zdeňka Kříže však Ukrajina nashromáždila daleko početnější síly.

Ukrajinská armáda na Donbase | foto: @ng_ukraine

„Je pravdou, že ukrajinská armáda je nyní silou, která nemá v Evropě obdoby. Ale ne kvůli směšným dvanácti mechanizovaným brigádám! Ukrajina jich podle všeho má mnohem více,“ uvedl Zdeněk Kříž z Katedry mezinárodních vztahů a evropských studií Masarykovy univerzity v Brně.

Upozornil, že relativně málo početná ale vysoce motivovaná, dobře vedená, dobře vycvičená a moderně vyzbrojená armáda sice může porazit na bojišti v symetrické manévrové válce mnohem početnějšího protivníka, ale nemusí být schopna dlouhodobě kontrolovat obsazené teritorium.

Z dokumentů, které nedávno údajně omylem unikly z Pentagonu, má vyplývat, že Ukrajina nashromáždila 12 manévrových, převážně mechanizovaných brigád.

Padlo rozhodnutí o načasování ukrajinského postupu, řekl Zelenskyj

To by představovalo zhruba 60-70 tisíc vojáků a pokud by šlo o pravdivou informaci, bylo by podle Kříže pro Kyjev lepší žádné aktivní útočné operace neprovádět a přejít do strategické obrany.

„Dvanáct mechanizovaných brigád tvoří v měřítku demilitarizovaného Západu velkou vojenskou sílu. Jde ale o nedostatečné síly, aby Ukrajina úspěšně útočila a zároveň přikryla svoji dlouhou hranici s Ruskem,“ konstatoval Kříž s tím, že v takovém počtu by Ukrajina po případném úspěšném útoku a ústupu Rusů neměla zřejmě šanci rozsáhlé území kontrolovat.

Ukrajina mobilizovala až milion lidí

Údajně uniklé informace z Pentagonu by se podle Kříže mohly týkat počtu zformovaných ukrajinských jednotek, které by Kyjev mohl nasadit do počáteční fáze ofenzívy.

Už před válkou měla Ukrajina nejméně 11 aktivních mechanizovaných brigád, 4 motorizované brigády, 2 horské brigády a 2 tankové brigády. V záloze měla 5 mechanizovaných brigád, 4 tankové brigády a 1 motorizovanou brigádu. Dále měla 5 výsadkových brigád a 2 brigády námořní pěchoty. Celkově 36.

Od té doby ale Kyjev zformoval mnoho nových.

Ukrajinské autority totiž polooficiálně opakovaně potvrdily, že v několika vlnách mobilizace bylo povoláno do boje 700 tisíc až milion lidí. „Jde o počet, který je zcela v možnostech čtyřicetimilionového národa bojujícího o přežití,“ uvedl Kříž.

Ukrajinské síly utrpěly v průběhu více než rok trvající války nemalé ztráty. Horní odhadovaná hranice je až 120 tisíc vojáků – zabitých, raněných, neschopných boje, zajatých a nezvěstných.

Jde o přežití. Výcvik Ukrajinců je stejně klíčový jako dodávky západních zbraní

Kříž v rozsáhlé analýze pro natoaktual.cz vypočítává, že pokud bylo z mobilizovaných Ukrajinců 120 tisíc povoláno k nahrazení ztrát u existujících brigád, dalších 60 tisíc nasazeno na doplnění záložních svazků, které před válkou nebyly ani zdaleka na plných stavech, 120 tisíc povolanců zamířilo do Teritoriální obrany, dalších 250 tisíc s horší zdravotní kvalifikací a vyšším věkem skončilo u sil podpory, je zbytek – tedy přibližně 300-400 tisíc povolanců dostatečným rezervoárem k budování mnoha brigád nad rámec stavu před ruskou invazí.

„I kdyby ukrajinské nenávratné ztráty byly dvojnásobné, než jsou ty nejpesimističtější odhady a dosáhly výše 250 tisíc vojáků, měla by Ukrajina dostatek živé síly na budování mnoha dalších jednotek,“ konstatoval.

Podle předválečné ročenky Military Balance 2022 Stockholmského mezinárodního institutu pro výzkum míru (SIPRI) měl Kyjev k dispozici 900 tisíc záložníků.

„I když zohledníme problém s adekvátními výcvikovými kapacitami, disponuje Ukrajina dostatkem personálu pro nahrazení ztrát a pro budování dalších manévrových komponentů,“ podotkl Kříž.

Z otevřených zdrojů lze podle něj dohledat, že od 24. února 2022 začal Kyjev formovat nejméně 15 nových manévrových svazků. Upozornil, že letos v dubnu pak Kyjev avizoval budování nových úderných brigád, ve kterých má sloužit 40 tisíc vojáků s vysoce patriotickým smýšlením. Národní garda má postavit 6 brigád a policie s pohraničníky po jedné.

Z toho vyplývá, že po začátku války Kyjev zahájil formování nejméně dalších 12 mechanizovaných brigád, 3 brigád polních myslivců a 8 úderných brigád.

„Ukrajinské velení má proto k dispozici přibližně 60 manévrových brigád. Neznáme podrobnosti o jejich naplnění živou silou a bojovou technikou. Je téměř jisté, že nyní nejsou všechny na plných stavech,“ dodal Kříž. Okamžitého nasazení podle něj bude schopných 30-35 formací, tedy více než polovina.

Rusové masivně opevňují pobřeží Krymu, dokazují snímky. Obávají se vylodění

K nim je pak nutné připočíst nejméně 25 brigád Teritoriální obrany, které jsou také z podstatné části motorizované, a 8 brigád dělostřelectva a raketového vojska. A součet všech jednotek velikosti brigády včetně protivzdušné obrany, letectva, logistiky či školních jednotek by podle Kříže měl zhruba k polovině května přesahovat stovku.

Připravenost ukrajinských sil nebude zcela optimální. „Ale Ukrajina se nechystá bojovat proti americké 82. nebo 101. výsadkové,“ podotkl Kříž. Přes všechny nedostatky ve výcviku, pramenící zejména z nadlidského úkolu připravit v relativně krátkém čase statisíce vojáků a ztrát kvalifikovaného personálu, bude podle něj úroveň vycvičenosti ukrajinských sil vyšší než na ruské straně.

Proti stojí 350 tisíc ruských vojáků

Ukrajinský generální štáb předpokládá, že Rusko nyní bojuje přibližně s 350 tisíci vojáky pozemních sil, výsadkářů a námořní pěchoty. Z nich je zhruba 200 tisíc vyčleněno pro vedení aktivních operací na jihu a východě Ukrajiny v rámci „zimní ofenzívy“, která nedávno skončila bez podstatných výsledků.

Podle Kříže bude přímo na bojové linii sice nějakých 100 tisíc ruských vojáků, ale vytlačit je a udržet osvobozené pozice nemusí být pro ukrajinské jednotky vůbec jednoduché a to především vzhledem k délce ukrajinsko-ruské fronty. Ta totiž měří asi 1 500 kilometrů.

Na jihu a východě, kde probíhají aktivní bojové operace a očekává se ukrajinský úder, je dlouhá přibližně 550-600 kilometrů. Řeka Dněpr, která je přirozenou přírodní překážkou výrazně omezující možnosti útočit mechanizovanými formacemi, přidává dalších 300 kilometrů a je také nutné ji zabezpečit. Na severovýchodě a severu, kde Ukrajina přímo hraničí s Ruskem, pak jde o dalších asi 600 kilometrů.

A v neposlední řadě musí Kyjev počítat i s hranicí s Běloruskem (900 kilometrů), kde ukrajinské velení musí mít rozmístěny určité síly proti případnému neočekávanému výpadu ruských a běloruských sil a ohrožení zásobovacích tras ze Západu.

Kyjevu nahrává, že pokud se ruské velení momentálně snaží s přibližně 200 tisící vojáky obsadit frontu o délce 600 kilometrů a přikrýt Dněpr (300 kilometrů), je zřejmé, že průměrná koncentrace ruských sil a prostředků na jeden kilometr délky fronty bude relativně velmi nízká. Zhruba 250 až 300 vojáků.

„Na linii kontaktu v přímém boji jich potom nebude více než 100 až 150. V úsecích, kde momentálně neprobíhají aktivní bojové operace, bude fronta obsazena ještě řidčeji. A na některých úsecích nemusí fronta vůbec existovat,“ uvedl Kříž.

10. května 2023

Autor: , natoaktual.cz
  • Nejčtenější

Vranskou podřízli, nejspíš rotmistr Pěkný s milenkou, zjistilo nové šetření

Případ vraždy Otýlie Vranské, jejíž rozřezané tělo bylo nalezeno ve dvou kufrech ve vlacích, ze září 1933 je po letech...

Z oběšené partyzánky udělal Stalin mučednici. Ale možná ji udali Rusové

Seriál Přestože zemřela před více než osmdesáti lety, její jméno zná v Rusku dodnes každý. Řeč je o sovětské partyzánce Zoje...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Thriller s obilím eskaluje. Zbraně už vám nedáme, vzkazuje Polsko Ukrajině

Diplomatické přestřelky kvůli embargu na obilí značně vyhrotily vztahy mezi Polskem a Ukrajinou. A premiérovi Mateuszi...

Země se pohnula, vzala s sebou švédskou dálnici s auty i okolními budovami

Sesuv půdy způsobil v noci na dnešek v západním Švédsku nedaleko Göteborgu na důležitém silničním tahu do Norska...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Větroplavec skočil z letadla, křídlo mu useklo hlavu. Pilota soudí za zabití

Skok nad jihofrancouzským venkovem Nicholasi Galymu nevyšel. Chtěl si užít dlouhý let ve wingsuit kombinéze, ale hned...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

S letouny F-35 ochráníme Česko i proti přesile, tvrdí spoluautor doporučení

Vláda má v příštích týdnech rozhodnout o možném nákupu 24 bojových letounů F-35 z USA. Armáda si stojí za tím, že...

Umí viset ve vzduchu. Britové předvedou F-35 s kolmým startem a přistáním

Letecká lahůdka a navíc poprvé mimo britské ostrovy. Britské Královské letectvo návštěvníkům letošních Dnů NATO v...

OBRAZEM: Exploze, střelba, burácení a davy. To nejlepší ze Dnů NATO

Třiadvacátý ročník unikátní přehlídky Dny NATO v Ostravě přilákal na mošnovské letiště 185 tisíc diváků. Co všechny tak...

Gripen E neuspěl u většiny spojenců. Výrobce útočí, aby neztratil i Česko

Jen týdny před vypršením termínu pro rozhodnutí vlády o možném nákupu amerických letounů F-35 spustil švédský výrobce...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Já vím své, říká modelka Taťána Kuchařová k třetí svatbě Brzobohatého

Taťána Kuchařová (35) zavzpomínala na své dětství i dospívání v Opočně a popsala své aktuální plány do budoucna....

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...