Pondělí 23. května 2022, svátek má Vladimír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 23. května 2022 Vladimír

Agresivním akcím Ruska má čelit národní strategie proti hybridním útokům

  10:03
Operacím nejen ruských agentů, dezinformačním a vlivovým kampaním, snahám o ovládnutí určitých ekonomických sektorů nebo pokusům paralyzovat obranu a bezpečnost země má pomoci čelit nová národní strategie proti hybridním hrozbám, kterou v pondělí schválila vláda. Jde o první takový dokument. Konkrétní postupy a úkoly pak rozpracuje navazující akční plán.

Ruské speciální síly. Ilustrační snímek | foto: Ruské ministerstvo obrany

„Události z posledních dnů týkající se nepřijatelných aktivit ruských tajných služeb na našem území potvrzují, že nežijeme v bezpečném světě,“ uvedl ministr obrany Lubomír Metnar.

Národní strategie pro čelení hybridnímu působení

Dokument v PDF

Národní strategie pro čelení hybridnímu působení má reagovat na zhoršující se bezpečnostní prostředí, které spolu s překotným vývojem nových technologií umožňuje zejména státním, ale i nestátním aktérům využívat zranitelnosti demokratické společnosti. 

Ta je pak náchylnější k narušení institucí, efektivity rozhodování, procesů právního státu a vnitřní bezpečnosti.

„Pravděpodobnost přímého ohrožení území ČR masivním vojenským útokem je sice i nadále nízká, hrozbu pro bezpečnost euroatlantického prostoru včetně ČR však představuje nepřátelská činnost využívající širokého spektra nástrojů hybridního působení,“ konstatuje se v dokumentu.

Součástí hybridního působení může být otevřené či skryté ovlivňování politických struktur (včetně politických stran) a politického rozhodovacího procesu, soudů, policie, ozbrojených sil, sdělovacích prostředků a veřejného mínění, usilující o destabilizaci či štěpení společnosti a podlomení důvěry občanů v ideově-hodnotové zakotvení země a ústavněprávní uspořádání státu, zahrnující taktéž ústavní instituce a demokratický proces.

Národní strategie pro čelení hybridnímu působení

Konkrétní státy, které hybridní působení proti ČR dlouhodobě a systematicky využívají, strategie výslovně nezmiňuje. Uvádí však, že jde především o autoritářské a revizionistické velmoci s regionálními či dokonce globálními mocenskými aspiracemi.

Česko čelí útokům delší dobu

Česko podle dokumentu čelí hybridním útokům především ve třech oblastech - v ideově-hodnotovém zakotvení společnosti a ústavně právním uspořádání státu, v ekonomice a rovněž v bezpečnosti a obraně.

Dokument varuje, že největším úskalím hybridního útoku je, že k dosažení nepřátelských cílů je při něm často využíváno legálních nástrojů nebo zneužíváno legitimních zdrojů informací. Například formou prosazení konspiračních teorií na seriózních informačních webech. Sloužit pak mohou jako prostředek šíření podpory radikálních politických stran či hnutí, dezinformací a nepřátelské propagandy.

Za projevy hybridního působení strategie označuje také kybernetické útoky na civilní infrastrukturu, různé formy ekonomického nátlaku nebo vytváření závislosti na nepřátelských aktérech prostřednictvím investic do kritické infrastruktury a klíčových sektorů či technologií.

Mezi nebezpečné akce řadí také agresivní nasazení zpravodajských služeb či speciálních sil jiných států na území Česka nebo mobilizaci zájmových (nábožensky, etnicky, národnostně či jazykově definovaných) či kriminálních skupin k činnosti proti bezpečnostním zájmům ČR a k narušování veřejného pořádku.

Hybridní působení může negativně ovlivňovat ekonomické zájmy státu. Může využívat závislosti ČR na dodávkách strategických surovin ze zahraničí a otevřenosti české ekonomiky. Může usilovat o ovládnutí strategických sektorů ekonomiky a jednotlivých klíčových podniků včetně těch, které jsou součástí kritické infrastruktury ČR. Může projevit i prostřednictvím využívání moderních technologií a technologických řešení, jako jsou 5G sítě nebo umělá inteligence, pocházejících ze zemí s odlišnou ideově-hodnotovou orientací. Rizikem je v této souvislosti také korupce, propojování diplomacie, obchodu a špionáže či vystupování v zájmu cizí moci.

Národní strategie pro čelení hybridnímu působení

„Cílem není společnost strašit, ale zajistit, aby si uvědomovala bezpečnostní rizika a zodpovědně k nim přistupovala. Komplexní systém obrany vytvoříme jedině tehdy, když bude svým dílem přispívat většina institucí napříč státní správou. Jen systémový přístup umožní vybudovat odolnou společnost,“ konstatoval náměstek ministra obrany Jan Havránek, který zodpovídá obrannou politiku a strategie.

Konkrétní postupy rozpracuje akční plán

Na vzniku strategického dokumentu se podílela ministerstva obrany, zahraničí a vnitra, Úřad vlády, zpravodajské služby, armáda a Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost.

„Je nezbytným nástrojem k tomu, abychom byli schopni nepřátelské kroky rozpoznat a včas a adekvátně na ně reagovat. Jak na úrovni státní správy, tak v rámci celé společnosti, protože hybridní působení se stává součástí každodenního života a může mít mnoho podob,“ podotkl Metnar.

Bezpečnost ČR může být ohrožena otevřeným či skrytým použitím ozbrojeného násilí, namířeného například proti vojenskému angažmá ČR v rámci misí, operací a dalších aktivit NATO a EU, nebo agresivním nasazením zpravodajských služeb či speciálních sil jiných států na území ČR. Součástí hybridního působení může být mobilizace zájmových (nábožensky, etnicky, národnostně či jazykově definovaných) skupin či kriminálních skupin k činnosti proti bezpečnostním zájmům ČR a k narušování veřejného pořádku. Rizikem je také hybridní působení usilující o zpomalení či paralýzu rozhodovacích procesů v oblasti obrany a bezpečnosti.

Národní strategie pro čelení hybridnímu působení

Aby bylo možné včas a adekvátně reagovat, předpokládá strategie vytvoření takzvaných indikátorů hybridního působení. Znaků a projevů, které by měla v budoucnu používat veřejná správa pro rozpoznání hybridního útoku. Na samotnou strategii posléze naváže akční plán. Ten podrobně rozpracuje jednotlivé úkoly, opatření a kroky pro další instituce veřejného sektoru a stanoví přesnou odpovědnost.

Rusko zvyšuje represe doma i agresi navenek, jsme ostražití, tvrdí NATO

Mezi formy, jak hybridnímu působení předcházet, má patřit mimo jiné posílení systému školení státních zaměstnanců a osvětových kampaní pro společnost a vybudování národního systému strategické komunikace. 

Pro obranu před hybridními akcemi dokument předpokládá také vytvoření pozice koordinátora agendy u Úřadu vlády a zařazení tématiky do národních cvičení krizového řízení.

Strategie má být pravidelně aktualizována v návaznosti na vývoj mezinárodního bezpečnostního prostředí. Plnění chce bezpečnostní komunita každoročně vyhodnocovat.

Autor: natoaktual.cz

80 let od atentátu na Heydricha

27. 5. 1942 provedli českoslovenští parašutisté atentát na zastupujícího říšského protektora na území Čech a Moravy Reinharda Heydricha.

  • Nejčtenější

VIDEO: Jsme pro smích! Ruský plukovník vykolejil hlásnou troubu Kremlu

Nezvykle ostře se v pondělí ke schopnostem ruské armády i státu v mezinárodní politice vyjádřil ve státní televizi...

A je to venku: Putinova dcera má dítě s baleťákem Zelenským

Premium Zatímco s jedním Zelenským se ruský prezident už tři měsíce neúspěšně potýká na ukrajinském bojišti, druhého má v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vypínají eskalátory i okrádají. Dětské party terorizují obchodní centrum

Poflakují se, dělají nepořádek, pouští si hlasitou hudbu a čas od času se pokusí někoho okrást, nebo dokonce napadnout....

Byl divně cítit, tepala mu žíla a potřeboval brýle, popisuje Putina analytička

Bývalá poradkyně amerického exprezidenta Donalda Trumpa a odbornice na mezinárodní vztahy Fiona Hillová zavzpomínala na...

Máme generály idioty! Rusové rozebírají vojenský debakl u Bilohorivky

Premium O bezmála pět set mužů přišla ruská armáda, když se neúspěšně pokusila překonat řeku Severní Doněc. Velitele zodpovědné...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

  • Další z rubriky

K ruskému útoku na Ukrajinu přispěla slabost Německa, shodují se experti

Ruská agrese vůči Ukrajině je debaklem německé zahraniční politiky vůči Moskvě, shodují se bezpečnostní experti. A...

Poplachů nad Baltem přibývá. Rusové posílají průzkumné letouny

Počet ostrých startů pohotovostních stíhaček NATO k nekomunikujícím ruským vojenským strojům nad Baltem dál rychle...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Golem a roboti. Obrana spustila seriál na podporu technologií budoucnosti

Ministerstvo obrany spustilo další sérii videoklipů na podporu českého průmyslu. Tentokrát se věnuje takzvaným...

Elitní síly prověří pět výsadkových operací. Do akce jdou i speciálové

Od polárního kruhu až po Balkán. Spojené státy a evropští spojenci prověřují výsadkové jednotky a speciální síly. Hned...

Nohy v teple a suché prádlo: Otestujte s námi odolný sušák od Viledy
Nohy v teple a suché prádlo: Otestujte s námi odolný sušák od Viledy

Nemáte doma sušičku a trápíte se po každém praní se svým starým sušákem? Získejte jeden od Viledy. Právě na něm snadno usušíte ložní prádlo i...

Jelínek z Luneticu byl u smrtelné nehody, po koncertě srazil na dálnici muže

V sobotu vystoupili Lunetic na koncertě Leoše Mareše. Když se zpěvák skupiny Václav Jelínek (43) vracel domů do...

Hrušínského dcera se svlékla pro Playboy. Manžela to překvapilo, říká

Pro nové číslo Playboye se svlékla a nafotila sexy snímky Kristýna Hrušínská (37). Dcera Jana Hrušínského a Miluše...

Ukrajinci dostali západní superhoufnice M777. Do akce šla i Bohdana

Ať už si dělostřelectvo v dávných dobách vysloužilo titul královny či krále bojiště, ukazuje se i v jednadvacátém...

Po seskoku s padákem zůstala ochrnutá, nyní odešla přehlídku prádla

Dnes devětadvacetiletá Emma Carey v roce 2013 odcestovala z Austrálie do Evropy na plánovanou dovolenou. Tehdy se ve...

Část dětí dostane 5 000 Kč automaticky, zbytek bude žádat elektronicky

Rodiče, kteří na své potomky pobírají příspěvek na dítě, dostanou státní pětitisícovou pomoc automaticky. Ostatní budou...