Protiraketový systém Patriot

Protiraketový systém Patriot | foto: NATO Photos

NATO formuje novou bojovou skupinu na Slovensku i se střelami Patriot

  • 178
Severoatlantická aliance pokračuje v razantním posilování vojenské přítomnosti na východní hranici. Na Slovensku se formuje nová předsunutá bojová skupina NATO, která bude vyzbrojena vyspělými raketovými systémy Patriot. Vojáky do země vyšle Německo, Nizozemsko, Polsko, Slovinsko a také Česko.

O formování nové předsunuté vícenárodní jednotky NATO (eFP) informoval slovenský ministr obrany Jaroslav Naď po sobotním jednání vlády.

„Přidáváme se tak k Maďarsku, Bulharsku a Rumunsku. Včera na základě finální konzultace jsme se s ministryní obrany Německa Christine Lambrechtovou dohodli, že Německo bude robustně participovat na jednotce eFP na Slovensku, a to dodáním sofistikovaných, moderních a velmi účinných systémů protivzdušné obrany Patriot, abychom chránili naše území,“ uvedl.

Bojová skupina by podobně jako u dříve rozmístěných jednotek v Pobaltí měla mít asi 1 200 vojáků. Ty na Slovensko vyšle kromě Německa také Nizozemsko, Slovinsko, Polsko a Česká republika.

Vyslání německých jednotek avizovala také německá ministryně obrany Christine Lambrechtová. Systém Patriot americké výroby využívá střely dlouhého doletu typu země-vzduch s operačním dosahem až 160 kilometrů.

Jde o nejvýkonnější zbraňový systém této kategorie. Umožňuje likvidovat taktické balistické rakety, střely s plochou dráhou letu a letouny. Osvědčil se například v roce 1990 během první války v Perském zálivu, kdy chránil koaliční jednotky před iráckými raketami typu Scud.

Mapa posilování východního křídla NATO do 26. února 2022

Naď avizoval, že jednání s Českem, Polskem a Slovinskem jsou ve finální fázi. Kromě toho Slovensko požádalo o spolupráci Spojené státy americké. Prověřuje se také možnost nasazení radarových systémů Sentinel na ochranu východní hranice.

V nejbližších dnech ministr předloží vládě i parlamentu materiál se žádostí o schválení pobytu zahraničních vojáků na slovenském území. Předsunutá jednotka bude součástí velitelské struktury slovenské armády, která do ní vyčlení 300 vojáků. 

Zahraniční síly budou rozmístěny ve vojenských výcvikových prostorech. Slovenská vláda už dříve avizovala, že pro potřeby armády či NATO je ve slovenských nemocnicích vyhrazeno 5 380 z 31 tisíc lůžek.

Slovensko v souvislosti s ruskou agresí na Ukrajině rovněž jedná o ukončení provozu slovenských stíhacích letadel MiG-29 ruské výroby a také o ukončení servisu zajišťovaného ruskými techniky. 

„Jednání jsou ve finální fázi, prozatím mohu říci, že ochrana našeho vzdušného prostoru by byla zajišťována geograficky blízkým spojencem,“ řekl Naď. To by zřejmě byl úkol pro české stíhače s gripeny.

Rusové se sunou Ukrajinou pomalu. Velký odpor napomáhá frustraci

Vojáky na východ posílají Belgie a Francie

Belgie v rámci odstrašení Ruska rozmístí v Rumunsku tři stovky vojáků, oznámil v sobotu belgický premiér Alexander De Croo.

„Belgie se ujímá své zodpovědnosti v rámci sil velmi rychlé reakce NATO, jejíž prvky byly včera aktivovány. V současné fázi bude v Rumunsku nasazeno tři sta belgických vojáků,“ uvedl na Twitteru. Belgie podle něj rovněž pošle ukrajinské armádě dva tisíce kulometů a 3 800 tun paliva.

Posily do Pobaltí vyšle také Nizozemsko. Dalších 70 vojáků zamíří do Litvy. „Přidají se k těm, co už tady jsou,“ uvedl litevský ministr obrany Arvydas Anušauskas.

Francie v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu se chystá vyslat čtyři stíhačky Mirage 2000 a dvě stě vojáků do Estonska a chce urychlit přesun taktické skupiny pěti set vojáků do Rumunska. Dva letouny Rafale pak mají v březnu pomoci nepřetržitě střežit evropský vzdušný prostor z Polska.

Spojené státy už ve čtvrtek rozhodly o vyslání dalších sedmi tisíc příslušníků americké armády do Evropy. Americké síly v Evropě tak budou čítat už 90 tisíc vojáků.

Pohotovost má 120 lodí i tři letadlové. Zásah na Ukrajině NATO nechystá

Vrchní velitel sil NATO v Evropě od Tod Wolters oznámil, že byly aktivovány některé části Sil rychlé reakce.

„Je to historický okamžik a je to vůbec poprvé, kdy Aliance použila tyto síly vysoké připravenosti v odstrašující a obranné roli. Představují flexibilní, bojově důvěryhodnou sílu, kterou lze využít mnoha způsoby,“ uvedl.

V reakci na nevyprovokovanou a neopodstatněnou ruskou invazi na Ukrajinu tak podle něj Aliance operačně sjednotila své námořní, pozemní, vzdušné, vesmírné a kybernetické síly.

„Opatření jsou prozíravá a zvyšují naši rychlost, schopnost reagovat a schopnost bránit a chránit jednu miliardu obyvatel, které jsme přísahali chránit,“ prohlásil.

, natoaktual.cz

Video