Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Češi budou vyrábět slavné ukrajinské drony, už chystají výkonnější model

  10:43
Ty záběry zná za uplynulý rok asi každý. Z výšky je vidět ruský tank nebo obrněnec a za okamžik přichází ničivý výbuch. V drtivé většině jde o obrázky z dnes již legendárních ukrajinských průzkumných a sledovacích dronů Leleka, které ukrajinští obránci masivně využívají k preciznímu navádění dělostřelecké palby. Teď ukrajinský výrobce rozšiřuje výrobu do Česka.

Leleka-100 je na ukrajinském bojišti asi nejznámější z relativně malých naváděcích dronů, i když původně byl zkonstruován pro průzkum a sledování.

S elektrickým pohonem, tlačnou vrtulí a kamerou vepředu je dron schopný uletět až 100 kilometrů. Pokročilý systém navigace umožňuje práci v tvrdých podmínkách, letounu nevadí teplota ani noc a odolá větru s rychlostí až 20 metrů za sekundu.

Stroj kompletně vyvinula a vyrábí ukrajinská firma DeVIRo, kterou před lety založila pětice nadšených modelářů. Primárně sice není určený pro armádní účely, ale po ruském obsazení Krymu v roce 2014 ukrajinská armáda nadšence přesvědčila, že se jí takové drony budou hodit.

Výroba vzrostla skokově a znovu pak loňské únorové invazi. Továrna na východě jich teď produkuje asi 600 ročně.

Je ale neustále v ohrožení ruských úderů a každé přerušení dodávky elektřiny znamená i přerušení výroby. Pro ukrajinské obránce na frontě jsou ovšem bezpilotní letouny Leleka nepostradatelné. Zachraňují životy a také zásadně ovlivňují dění na bojišti.

Permanentní ohrožení výroby tak donutilo firmu rozšířit výrobu i mimo Ukrajinu a pojistit, že ukrajinská armáda bude mít přísun těchto žádaných strojů, i kdyby v domovské továrně došlo k nějakému neštěstí. A volba padla na Česko.

„Momentálně vybíráme z několika vhodných objektů, jsme před podpisem smluv. Rozhazujeme sítě, co se týká pracovních sil. Ne všechny regiony jsou pro nás úplně ideální. Věříme, že v druhém čtvrtletí nastartujeme výrobu,“ konstatoval Štěpán Neubauer, výkonný ředitel společnosti U&C UAS. Dceřiné ukrajinsko-české společnosti, která bude drony v Česku vyrábět.

Podle plánu české dílny měly produkovat první drony od poloviny roku a do konce roku má mít firma asi 100 zaměstnanců. „První produkty budou částečně saturovat poptávku na Ukrajině. Koncem roku předpokládáme, že zvládneme celý výrobní proces a měli bychom produkovat první drony, které budou moci nést českou vlaječku,“ dodal.

Jak podotkl, jde o velmi unikátní ukrajinsko-český projekt transferu technologie a know-how. „Asi první případ, kdy technologie nemíří z Česka na Ukrajinu, ale opačným směrem,“ konstatoval.

Českou republiku si podle něj zakladatelé vybrali hned z několik důvodů. „Zakladatelům se líbil český přístupu k ukrajinské krizi. Věděli, že jsme byli jedna z prvních zemí, která jim poskytla reálnou pomoc a stále jim pomáhá. To bylo velmi důležité,“ vysvětlil Neubauer.

Jako kalašnikov mezi drony

Za dva až tři roky chce společnost podle Neubauera vyrábět v Česku asi 600 dronů ročně. Takový je kontrakt mateřské firmy s ukrajinskou armádou. Zároveň ale platí, že pokud firma vyrobí něco navíc, Kyjev všechny odkoupí.

Česká „dceřinka“ ale zároveň pracuje na zbrusu novém modelu. Ponese označení Leleka-1000. Bude větší, těžší, unese více vybavení, dostane lepší optoelektroniku a výkonnější benzínový motor místo elektrického.

„Motor je české produkce, trošku zvětšíme křídla a celý dron nafoukneme asi o třicet procent, aby ten unesl benzínový motor,“ popsal s nadsázkou Neubauer s tím, že cesta od návrhu až po zaslání prvního českého motoru trvala jen zhruba měsíc.

Upozornil, že právě čtyřnásobný dolet oproti předchozímu modelu, bude klíčovou vlastností. Pro vojáky na Ukrajině, kteří stroje používají přímo v boji, jde pro extrémně důležitý faktor. „Schopnost hledat cíle a navádět na ně precizní dělostřeleckou palbu na nesrovnatelně větší vzdálenost, je daleko bezpečnější pro operátory dronů, kteří nezřídka přicházejí o život,“ řekl.

Právě bojové zkušenosti z velmi intenzivního konfliktu jsou podle něj tím, co drony ukrajinské a brzy i české výroby staví na míle daleko před konkurenci. Někdy je proto letoun Leleka označován za „AK-47 mezi drony“ (Pozn.autora: ruská útočná puška Kalašnikov proslulá svou odolností a spolehlivostí).

„Když ho nakreslíte a zkusíte prodat, nebude to zrovna ta nejdesignovější věc, ale spolehlivost a minimální potřeba údržby z něj dělá legendární zbraň,“ uvedl Neubauer.

Stejně tak drony Leleka prošly krutými bitvami. A navíc má firma okamžitou a neustálou zpětnou vazbu k jejich fungování. Už rok totiž každý týden za vývojáři a techniky přijíždějí ukrajinští operátoři přímo z bojiště a sdílí s nimi nejčerstvější zkušenosti a náměty, jak stroj dále zdokonalovat.

„52 cyklů. To nikdo jiný mít nemůže. Proto má Leleka přesně vybalancovaný poměr vlastní váhy a nosnosti, ověřenou kvalitu obrazu a rozpoznávání objektů a dokonce i hlučnost stroje je naprosto precizně vychytána tak, aby ze tří set metrů nikoho neupozorňovala,“ popsal Neubauer.

Připustil, že „tvrdé“ parametry nejnovějších dronů podobných kategorií budou u všech světových výrobců asi hodně podobné a s minimálními rozdíly. „Zásadní je ale absolutní spolehlivost. My ji mámě stoprocentní a to ostatní teprve hledají,“ konstatoval.

Budoucnost není jen válečná

Nebývalý zájem o stávající stroje i nový chystaný model podle Neubauera potvrzuje, že ukrajinsko-české drony mají velký potenciál i ve svém původním určení. Firma registruje poptávku od řady ministerstev vnitra a obrany z Blízkého východu nebo například Bangladéše, kde chtějí Leleku využít k dohledu na letištěm.

Škála využití je velmi pestrá. Od dohledu nad hranicemi nebo kritickou infrastrukturou, přes pátrání po ztracených osobách až po pomoc hasičům při lokalizaci požárů. „Najednou můžete mít oči ve vzduchu deset a více hodin,“ řekl.

Nový model dronu z českých dílen chce firma vyrábět také ve standardech NATO a odpovídající novým vizím válčení, jako je propojitelnost do rojů a možnost komunikace třeba se stíhačkami. Nad hranicí konfliktu tak budou moci létat desítky dronů a informace o situaci z obrovské části území může dostávat pilot přímo do kokpitu.

„Jsou tam některé standardy, které ukrajinská armáda nepožaduje, protože je pro ní nyní pochopitelně výhodnější mít 600 dronů, kterým se mírně chvěje obraz, než standard NATO se superpestrým a nehybným obrazem,“ konstatoval Neubauer.

Vývojáři se také nebrání úpravám přímo a míru. Podle Neubauera měla firma nedávno jednání s českými výsadkáři. Zajímala je prý možnost, zda by šel dron složit do batohu na záda.

„Není problém, MacGyveři na Ukrajině si s tím hravě poradí,“ uvedl s odkazem někdejší populární americký akční televizní seriál MacGyver, ve kterém hlavní hrdina díky skvělým znalostem dokázal prakticky z „ničeho vyrobit všechno potřebné“ pro záchranu všech i sebe samotného.

Autor: , natoaktual.cz
  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Arkansas odstraní symboly „temných dob“. Do Kapitolu pošle Cashe a Batesovou

8. května 2024  15:12

Stát Arkansas ve vstupní hale amerického Kongresu ve Washingtonu tento týden nově začne...

Z cel do boje. Ukrajinský parlament schválil zákon o mobilizaci některých vězňů

8. května 2024  15:05

Ukrajinský parlament ve středu definitivně schválil zákon, který umožňuje mobilizaci vězňů...

Češi se zdrželi souhlasu s migračním balíčkem. Podle Fialy je třeba udělat víc

8. května 2024  10:59,  aktualizováno  14:07

Zástupci členských států Evropské unie ve středu v Bruselu potvrdili shodu na konečné podobě...

Izrael otevřel přechod Kerem Šalom, humanitární pomoc se k civilistům nedostane

8. května 2024  9:48,  aktualizováno 

Izrael ve středu oznámil, že znovu otevírá přechod Kerem Šalom z Izraele do Pásma Gazy, který...

Rozdáváme kojenecké mléko Hipp ZDARMA
Rozdáváme kojenecké mléko Hipp ZDARMA

HiPP rozšiřuje své portfolio kojeneckého mléka o nový typ obalu. Novinka přichází ve formě HiPP COMBIOTIK® v plechové dóze, 800 g, která nabízí...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...