Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Žádné rušení, sestřelit. Válka na Ukrajině změnila protidronovou ochranu

  19:00
Válka na Ukrajině a masivní bojové použití bezpilotních letounů zásadně změnilo pohled na ochranu před nimi. Přední firmy obranného průmyslu hlásí enormní zájem o systémy, které útok dronu včas odhalí a zároveň dovedou blížící se hrozbu zneškodnit. A zatímco dříve zákazníci preferovali rušení signálu či převzetí kontroly nad bezpilotním strojem, nyní je požadavek rezolutní – sundat z oblohy.
Vyspělý radarový senzor ReGuard začleněný do protidronové obrany pardubického...

Vyspělý radarový senzor ReGuard začleněný do protidronové obrany pardubického výrobce Retia na veletrhu IDEX v Abú Dhabí | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

„Ozbrojený konflikt na Ukrajině spustil lavinu poptávek a změnil preference zákazníků,“ konstatoval Jiří Novák z pardubické společnosti Retia.

Přední světový výrobce radarových a senzorových systémů se o tom přesvědčil během nedávného obranného veletrhu IDEX ve Spojených arabských emirátech.

Firma na trh právě uvádí zbrusu nový a unikátní protidronový systém pojmenovaný ReCas, který zatím nemá obdoby. „Zájem je enormní. Zpracováváme ohromné množství poptávek a máme za sebou několik integračních testů pro reálné použití,“ uvedl Novák. Konkrétní zákazníky ale zatím z obchodních důvodů neuvedl.

Velmi zjednodušeně, systém vytvoří kolem chráněného objektu neviditelnou „bublinu“, včas odhalí blížící se nepřátelský bezpilotní letoun, doporučí jeho zneškodnění a také ho zařídí.

Pentagon zveřejnil záběry střetu amerického dronu s ruskou stíhačkou

Firma systém primárně nabízí pro vojenské použití nebo bezpečnostní sektor. Chránit může vojáky v boji i kritickou infrastrukturu včetně složitějších objektů jako jsou jaderné elektrárny či průmyslové komplexy, ale také rozsáhlé oblasti státních hranic.

Pomyslná ochranná bublina totiž může pokrýt území několika kilometrů. A takový rozsah zatím nemá ve světě obdoby. Umožňuje to především vlastní vyspělý radarový senzor ReGuard, který firma nabízí už delší dobu a dodává ho například české armádě.

Víceúčelový 3D radar pro detekci a současné sledování pozemních cílů a pomalých nízkoletících cílů s malou odraznou plochou má dosah až 18 kilometrů s výškovým krytím do 3 kilometrů. Nově ho firma integrovala právě do systému protidronové ochrany.

Ten se skládá ze tří základních částí. První tvoří detekční technologie, která zaznamená, že se k chráněné zóně nebo blíží. Kromě radarů také například elektro-optické senzory.

„Každá technologie má nějakou dílčí nevýhodu nebo omezení. Radary nejsou stoprocentní v detekci ani klasifikaci, optické senzory lze zase použít jen za přímé viditelnosti a v omezeném rozsahu. Ale kombinace je vysoce efektivní,“ vysvětlil Novák.

V druhé části systému pak speciální software slučuje informace z různých typů senzorů dohromady, identifikuje cíle a vyhodnocuje hrozbu. Ve třetí a konečné části či fázi pak systém doporučí řešení situace včetně zneškodnění hrozby a po výběru ho také provede.

„Záleží podle typu hrozby. Jednak může aktivovat rušiče (takzvaný soft killing) nebo prostředky pro sestřelení cíle (hard killing), kterým se někdy říká také letální efektory,“ vysvětlil Novák s tím, že záleží jen na zákazníkovi, jaké prostředky chce do systému zařadit. Od střel protivzdušné obrany, přes rychlopalné kanóny nebo třeba lasery.

Ve zkratce systém pozná, že se k ochranné bublině něco blíží, automaticky vydá včasnou výstrahu, klasifikuje cíle, vyhodnotí hrozbu a pokud je natolik vážná, že je potřeba ji zneškodnit, tak cíl zaruší nebo sestřelí.

Jeho unikátnost podle Nováka spočívá právě v tom, že lze do něj integrovat nejrůznější typy senzorů a zbraňových systémů, které má zákazník k dispozici. Navíc lze takovou jednu či řadu ochranných bublin propojit například do nadřazeného stupně celé protivzdušné obrany státu.

Novák upozornil, že od chvíle, kdy před rokem Rusko vtrhlo na Ukrajinu, vzrostla celosvětově poptávka nejen po systému, ale také po samotných senzorech pro včasnou detekci. A značně změnily preference, jak proti bezpilotním strojům či dronům působit. „Dříve bylo preferovaným řešením spíše zarušení, nebo ovládnutí cizího dronu na dálku, teď jde jednoznačně o sestřelení,“ konstatoval.

Pardubická Retia je součástí skupiny Czechoslovak Group (CSG) a letitým výrobcem radiolokační techniky. Před časem se například podílela na hi-tech projektu NATO pro sledování pozemních cílů, který má chránit spojenecké vojáky na bojišti.

Autor: , natoaktual.cz
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Podmínky míru musí určit Ukrajina, říká ministryně obrany Černochová

29. dubna 2024

Premium Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) o sbírce na munici pro Ukrajinu, komunikaci náčelníka...

Vědmy jdou do akce. Mladé dronařky tvrdě cvičí a chystají se na Rusy

29. dubna 2024

Premium Ukrajina (od zpravodajů iDNES.cz) Válka na Ukrajině je v nemalé míře válkou dronů a technologií. Ukrajina, ale i Rusko je vyvíjejí,...

Americkou Oklahomu a okolní státy zasáhla série tornád. Úřady hlásí čtyři mrtvé

28. dubna 2024  22:16

Nejméně čtyři mrtvé si vyžádala série tornád, která od sobotního večera zasáhla Oklahomu. Podle...

Nikdy nekončící hrozba. Finsko si zvyká na nový vztah s Ruskem

28. dubna 2024  20:49

Ozbrojení finští pohraničníci na běžkách střeží východní část země, nejnovější a nejdelší hranici...

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

KOMENTÁŘ: Z Davida Černého se stal parazit. O umění už dávno nejde

Premium Když se David Černý v televizi pohádal s kurátorkou Marií Foltýnovou, spory o jeho plastiku na obchodním domě Máj...