Chcete vědět vše o radaru? Vláda vám dá DVD

  14:39aktualizováno  14:39
Každý, kdo pochybuje o přínosu zvažovaného radaru v Brdech, si může říct vládě o tematické DVD. Dnes ho představil koordinátor pro radar Tomáš Klvaňa na tiskové konferenci. Navíc prohlásil, že zájem lidí o radar klesá.

Tomáš Klvaňa | foto: Michal SváčekMF DNES

Poměr občanů podporujících a odmítajících základnu je za poslední rok více méně stejný, změnou je ale fakt, že zájem lidí o problematiku americké radarové základny neustále klesá. Těmito slovy shrnul Klvaňa výsledky posledních výzkumů veřejného mínění.

"Výsledky výzkumů veřejného mínění dostáváte podle toho, jakou kladete otázku," reagoval na poslední tři výzkumy různých společností, v nichž se procenta o počtech odpůrců radaru liší až o 25 procent. Výzkum CVVM totiž přinesl informaci, že proti radaru bylo minulý měsíc 70 procent občanů, podle agentury STEM jen 47 procent. Ale právě výzkum CVVM podle Klvani odpůrci radaru zmiňovali nejčastěji.

Pro vysoké číslo u CVVM má Klvaňa vysvětlení. "Objeví se v případě, že položíte otázku bez vysvětlení toho, k čemu má radar sloužit, a k tomu naznačíte, že jde pouze o obranu Ameriky, což je navíc chybná interpretace". STEM položil otázku na stejné téma, ale "se souvislostmi", a čísla jsou dramaticky jiná, proti je necelá polovina občanů. "Je jasné, že pokud neudáte dotazovanému souvislosti, odpor k radaru vzrůstá," soudí Klvaňa, kterému podle vlastních slov o zvyšování nebo snižování těchto čísel nejde.

. CVVM

"Spojené státy americké nedávno oficiálně požádaly vládu ČR o možnost postavit na území ČR radarovou stanici, která by byla součástí systému americké protiraketové obrany. Souhlasíte, nebo nesouhlasíte s tím, aby v ČR byla umístěna tato radarová stanice?"
PROTI 70 % PRO 23 % NEVÍ 7 %

. STEM

"Když vezmete v úvahu všechny možné argumenty ohledně radaru v Brdech jako součásti americké protiraketové obrany chránící USA i velkou část Evropy, jste spíše pro jeho vybudování, proti němu, nebo nemáte pro své rozhodnutí ještě dostatek věrohodných a přesvědčivých informací?“
PROTI 47 % PRO 24 % NEVÍ 29 %

"Vedli jsme informační kampaň, ne přesvědčovací, na tu nemáme dost finančních prostředků a ani si ji vláda nepřeje, protože ještě ohledně radaru nejsou podepsané žádné smlouvy, a není tedy nic dojednáno," vysvětloval vládní koordinátor.

Vše o americkém radaru v Česku

Klvaňa také reagoval na výtky kritiků systému, podle nichž počet odpůrců umístění amerického radaru v ČR narůstá. Klvaňa tvrdí, že to není pravda. "Výsledky za poslední zhruba půlrok až rok jsou podobné, v rámci statistické chyby," řekl. V čem podle něj ale došlo ke změně, je míra zájmu o informace. "Zájem o tuto problematiku klesá, v září se jí věnovalo 64 procent, v prosinci jen 48 procent občanů," prezentoval výsledky výzkumu STEM.

Výzkum: Nechceme radar, ale obranu proti raketám
I když podle výzkumů je minimálně polovina obyvatel Česka proti umístění radaru, podle výzkumů STEM a Factum Invenio se dvě třetiny (FI), respektive tři čtvrtiny (STEM) lidí domnívají, že Česko a Evropa by se před raketovou hrozbou měly chránit. "K tomu my dodáváme, že jiná obrana než ta, o které nyní jednáme, v současné době neexistuje," řekl Klvaňa.

Podle něho nelze opomenout ani fakt, že pouze čtvrtina lidí uvedla, že určitě nebo spíše rozumí otázkám kolem zajištění mezinárodní bezpečnosti. "Tato informace je pro nás cenná z hlediska případného konání nebo nekonání referenda," dodal Klvaňa.

DVD o radaru na závěr mise
Informační kampaň, kterou pro vládu Klvaňa vede, má skončit zhruba v dubnu, tedy v době, kdy se k rozšíření amerického systému protiraketové obrany do Evropy má vyjádřit summit NATO a kdy chce premiér Topolánek smlouvy o spolupráci s USA předložit parlamentu. Podle Klvani kampaň svůj úkol splnila. "Kdo chce získat informace k radaru, má je k dispozici. Kdo dnes tvrdí, že je nemá, tak buď nemá zájem si je vyhledat, anebo nemá vůbec zájem o tuto problematiku," shrnul své působení.

Vedle veřejných debat, internetové stránky a informační brožury představil poslední způsob předání informací, a sice vysvětlovací film na DVD. Dokument, jímž provází herec Ondřej Vetchý, v sobě spojuje jak odborná hlediska fungování protiraketové obrany, tak názory osobností jako Zdeněk Svěrák či dirigent Libor Pešek. "Lidé mé generace dvakrát zažili situaci, kdy naše republika nebyla připravena, potřetí se tomu chceme vyhnout," řekl na tiskové konferenci Pešek.

DVD je k dispozici na Úřadu vlády, odkud ho zájemcům na základě objednávky rozesílají i poštou.

Autoři:

Sametová revoluce

Připomeňte si události, klíčové osobnosti a atmosféru roku 1989 ve speciálu 30 let svobody.

  • Nejčtenější

Nehoda autobusu na Slovensku. Dvanáct mrtvých, zvažuje se státní smutek

Nejméně 12 lidí, z toho minimálně čtyři nezletilí, nepřežilo srážku nákladního vozu a autobusu u Nitry na jihu...

Z večeře kamarádem. Příběh přátelství tygra a kozla skončil smutně

Neuvěřitelný příběh o přátelství kozla Timura a sibiřského tygra Amura, který Rusko sledovalo od roku 2015, skončil....

Dnes už rozlišujeme přes 40 variant pohlaví, řekl v Rozstřelu genderový expert

Za totality se o problematice LGBT nemluvilo, což bylo paradoxně výhodné, že příslušníci sexuálních menšin nepodléhali...

Přebraly jsme vaši roli, omlouvají se ženy mužům. Feministé nechápou

Video, na němž se ženy omlouvají mužům, zhlédlo za několik dní téměř čtyři sta tisíc lidí. „Videem jsme chtěli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ruští snipeři mění poměr sil v Libyi. Zajcevův přízrak děsí provládní síly

Rusko přesunulo svou pozornost z Ukrajiny a Sýrie na Libyi. Na tři stovky ruských žoldáků bojují po boku libyjského...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...

  • Další z rubriky

Stáhněte síly a zbraně z Ukrajiny a vraťte lodě, vyzývá NATO opět Moskvu

Rusko musí stáhnout z východní Ukrajiny všechny své síly a vojenské vybavení, přestat podporovat separatisty a vrátit...

Česko se připojilo k zemím, které společně pořídí létající tankery

Česká republika se na okraj jednání ministrů obrany NATO v Bruselu oficiálně připojila ke skupině zemí, které společně...

České gripeny startovaly nad Baltem už devětkrát. Mise je v polovině

Už devět ostrých startů k nekomunikujícím ruským vojenským letounům nad Baltem mají na kontě čeští letci s gripeny,...

Bezpečná zóna v Sýrii musí mít mandát OSN, shodují se spojenci z NATO

Do vytvoření mezinárodní bezpečné zóny na severovýchodě Sýrie je nutné zapojit OSN, vyplývá z dvoudenní schůzky...

Najdete na iDNES.cz