Pondělí 27. června 2022, svátek má Ladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 27. června 2022 Ladislav

Zvýšíme počet jaderných hlavic, plánuje Británie a čísla už nezveřejní

  21:12
Až dosud počet jaderných hlavic britského odstrašujícího arzenálu postupně klesal. Teď chce britská vláda v následujících letech počet hlavic zvýšit ze současných 195 až na 260, vyplývá ze zveřejněné revize bezpečnostní a zahraniční politiky. Za hlavní hrozby klíčový dokument označuje Rusko a teroristické organizace.

Odpálení střely Trident z britské jaderné ponorky třídy Vanguard | foto: mod.uk

Podle premiéra Borise Johnsona jde „o reakci na rostoucí napětí ve světě a navyšování počtu jaderných zbraní v jiných zemích“.

Přezkum britské zahraniční a obranné politiky na více než sto stranách stanovuje priority po Brexitu až do roku 2030. Počítá se snížením počtu vojáků, tanků i letadel, ale naopak posílením britského jaderného arzenálu.

Jde přitom o nejzásadnější proměnu britské zahraniční a obranné politiky od konce studené války. Britský jaderný arzenál podle odhadů čítá 195 jaderných hlavic. Jako nosiče slouží balistické střely Trident odpalované ze čtyř raketonosných ponorek.

Podle předchozího přezkumu z roku 2010 měl do roku 2025 počet jaderných hlavic postupně klesnout z 225 na 180. Nejnovější hodnocení však říká, že taková ambice vzhledem k vyvíjejícímu se bezpečnostnímu prostředí v poslední dekádě už není možná a počet hlavic by se měl naopak zvýšit až na 260.

„Chceme udržovat minimální ničivou sílu potřebnou k zajištění toho, aby britská schopnost jaderného odstrašení zůstala věrohodná a účinná proti celé řadě jaderných hrozeb z jakéhokoli směru,“ uvádí se v dokumentu.

Zároveň se britská vláda rozhodla, že přesné údaje o aktuálním počtu hlavic již napříště nebude z bezpečnostních důvodů zveřejňovat.

Odstrašení mají dál zajistit ponorky

Dokument konstatuje, že rizika ze strany jaderných mocností, států rozvíjejících či vyvíjejících jaderné zbraně a těch, které by mohly sponzorovat jaderný terorismus, nezmizela. Naopak. Některé státy podle britských expertů výrazně zvyšují a diverzifikují svůj jaderný arzenál. 

„Investují do nových jaderných technologií a vyvíjejí nové bojové systémy, které začleňují do svých vojenských strategií a doktrín a do své politické rétoriky, aby vyvíjely nátlak na ostatní,“ uvádí se v dokumentu.

Británie proto podle závěrů revize musí zajistit, aby potenciální protivníci nikdy nemohli využít své schopnosti k ohrožení Spojeného království nebo spojenců z NATO. Zároveň dokument připomíná, že použití britských jaderných zbraní může povolit pouze předseda vlády. „O použití našich jaderných zbraní bychom uvažovali pouze za extrémních okolností pro sebeobranu, včetně obrany našich spojenců NATO,“ konstatuje dokument.

Nicméně pro zajištění odstrašujícího efektu počítá Británie s udržením systém nepřetržitého hlídkování svých jaderných ponorek, tak jako dosud. Tedy aby vždy alespoň jedna ze čtyř byla na hlídkové plavbě. Současné ponorky třídy Vanguard mají od roku 2030 začít nahrazovat nová podmořská plavidla třídy Dreadnought. 

První z ponorek už je ve výstavbě. Britská vláda v koncepci připouští, že pro udržení účinného odstrašení po celou dobu provozu nových ponorek bude muset v budoucnu také nahradit stávající typ jaderných hlavic.

Největšími hrozbami jsou Rusko a teror

Právě s britskými, francouzskými a především americkými jadernými kapacitami počítá do budoucna jako se základními pilíři kolektivní obrany i strategie Severoatlantické aliance. NATO uznává, že jakékoli použití jaderných zbraní proti některému spojenci by zásadně změnilo povahu konfliktu. 

„Dokud budou jaderné zbraně existovat, zůstane NATO jadernou aliancí,“ uvádí nedávná zpráva šéfa NATO Jense Stoltenberga za uplynulý rok.

Srovnání počtu typů a druhů jaderných nosičů Ruska a zemí NATO z výroční zprávy generálního tajemníka Aliance za rok 2020

Podle britského premiéra Borise Johnsona, se Spojené království v tomto ohledu bude muset „znovu naučit umění“ soupeřit se zeměmi s „protichůdnými hodnotami“.

Ta konstatuje, že od konce studené války NATO snížilo počet jaderných zbraní v Evropě přibližně o 90 procent, zatímco „Rusko intenzivně rozšiřuje svůj arzenál a počet nosičů“ a Čína zásadně „modernizuje své jaderné kapacity“.

Aliance sice bude dál pokračovat v politice účinného odstrašení, nicméně nebude zrcadlit kroky Ruska a nemá v plánu v Evropě rozmístit nové jaderné střely.

Právě Rusko přitom britská obranná a zahraničně-politická revize označuje za jednu z hlavních bezpečnostních hrozeb. Tou další jsou teroristické skupiny, které se podle dokumentu ještě „v tomto desetiletí pravděpodobně pokusí na území Británie provést útok zbraněmi hromadného ničení“. 

Může jít přitom o chemické, biologické i jaderné zbraně. Vláda proto plánuje vznik nového protiteroristického operačního střediska s cílem zlepšit reakci na hrozící teroristické útoky a také posílit zpravodajskou spolupráci.

Autor: natoaktual.cz

Kauza Hlubuček

V červnu 2022 provedla policie razii na pražském magistrátu a v dopravním podniku (DPP). Obvinila 11 lidí z manipulování s hospodařením DPP.

  • Nejčtenější

Fiala: Všem pomoci nelze, padnout vás ale nenecháme. Stát vykoupí elektrárny

Premiér a šéf ODS Petr Fiala oslovil ve středu večer národ se svým projevem. Úřad vlády už předem avizoval, že chce...

Petr Adam z kauzy Hlubuček zemřel, byl obviněn z uplácení

Jeden ze třinácti obviněných v kauze manipulace zakázek pražského Dopravního podniku – obchodník v telekomunikačním...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Českem se prohnaly bouřky, zaměstnaly hasiče. Prahu zalilo 100 milimetrů

Česko v noci zasáhly silné deště a bouřky. Za uplynulých 24 hodin napršelo nejvíce na stanici Praha-Komořany a to 100,8...

Zemřel meteorolog Ján Zákopčaník, proslul pozdravem „Slunce v duši!“

Ve věku 63 let zemřel bývalý moderátor počasí České televize Ján Zákopčaník. Původní profesí letecký meteorolog proslul...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ukrajinci zajali pilota Vagnerovců. Nevěřil ruské navigaci, vzal si garmin

Ukrajinští vojáci sestřelili ruský bitevní letoun Su-25 a zajali jeho pilota. Major Andrej Fedorčuk se při výslechu...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

  • Další z rubriky

Ruské vylodění v Oděse nebo Budžaku? Zoufalý pokus o zvrat, tvrdí analytik

Pokud ruské jednotky zcela ovládnou Mariupol, bude následovat vylodění v přístavní Oděse nebo invaze do Budžaku? Šlo by...

Kdo přezbrojí dřív? Slováci rychle finišují nákup bévépéček, Češi přešlapují

Zatímco česká obrana řeší nákup nových pásových obrněnců pro armádu už nejméně sedm let, sousední Slovensko je za pouhý...

Na letišti v Mošnově vznikne vojenské logistické centrum za dvě miliardy

Česká armáda vybuduje novou základnu na ostravském letišti v Mošnově, vyplývá z jednání vlády. Půjde o unikátní...

VIDEO: Ruské letouny rejdí nad Baltem. Čeští stíhači mají desítky startů

Je to určitě ta nejintenzivnější mise, jakou kdy čeští stíhací letci zažili. Litevská obrana hlásí 89 ostrých startů...

Aerolinky ruší tisíce prázdninových letů. Pilot vysvětluje proč

Tisíce zrušených letů, mnohahodinové fronty, vyčerpaný personál ostřelovaný výpověďmi. Současné letectví je v těžké...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Kladivo na ruské dělostřelectvo. HIMARS se zapojil do bojů

Americký dělostřelecký systém HIMARS, po kterém Ukrajina volá už několik týdnů, byl konečně dopraven k bojujícím...

Někde bědují nad benzinem, jinde už hladoví. Zdražování pociťují lidé všude

To, že je všechno dražší a že pravděpodobně bude ještě o něco hůř, se rozhodně netýká jen Česka. Britský deník The...

Tradiční hluboká orba vadí Bruselu. Čeští farmáři mohou přijít o peníze

Premium Jarní ječmen, který se používá v pivovarnictví a sladařství, ztratí kvalitu. Česká pole už nebudou jako dřív a farmáře...

Mohlo by vás zajímat