Podle ředitele židovského muzea Zelený Raoul znevažuje holokaust

  16:00aktualizováno  16:00
Ředitel Židovského muzea v Praze Leo Pavlát protestuje proti komiksu Zelený Raoul časopisu Reflex. Díl Blbounova pomsta reaguje na srpnový výrok Miloše Zemana o inteligenci českých novinářů. V komiksu poslední žijící exemplář ptáka totiž přirovnává Zemanův výrok ke schvalování holokaustu.

Díl Blbounova pomsta komiksu Zelený Raoul rozhořčil ředitele Židovského muzea Leo Pavláta. | foto: Reflex

Podle Pavláta je však použití tohoto termínu urážkou obětí holokaustu. Šéfredaktor Reflexu Marek Stoniš se brání, že šlo možná o hloupý vtip, ale pořád jen o vtip.

„Reflex považuji, a myslím, že právem, za médium, které má v českém mediálním prostředí jasný a nejčitelnější proizraelský postoj,“ uvedl Stoniš a připomenul, že Zelený Raoul je žánrem satirický komiks.

„V inkriminovaném díle si utahoval z prezidentova útoku na novináře. Tvůrci do děje vkomponovali imaginární mezinárodní soud v Haagu za schvalování šoa, tedy vyhubení blbouna nejapného, což chápu, že se židovské komunity dotklo,“ připustil Stoniš.

Vylučuje však, že by komiks byl projevem protižidovských postojů Reflexu. „V Reflexu pravidelně publikují autoři židovského původu a Izrael, navzdory většině evropského mediálního i politického mainstreamu, považuje naše redakce za výspu demokracie a svobody a našeho přirozeného spojence na Blízkém východě,“ vyjmenoval šéfredaktor Reflexu.

Prezident Miloš Zeman v srpnovém projevu k českému diplomatickému sboru uvedl: „Jsem přesvědčen, že inteligence českých novinářů je někde na úrovni blbouna nejapného, což byl tvor žijící na Madagaskaru, ale byl právem vyhuben.“ Zeman v projevu zaměnil Madagaskar za Mauricius.

V komiksu sám blboun definuje holokaust jako systematické hubení. Žijící exemplář ptáka pak žaluje muže, jehož karikatura se podobá Zemanovi, za schvalování holokaustu. Žalovaný se rozhodne jediného svědka odstranit, světové ptactvo však drží pohromadě a muže uklove.

Pavlát poslal šéfredaktorovi časopisu Reflex dopis, v němž proti zneužití pojmu holokaust protestuje. „Je mi zřejmé, že autoři přistupují k zpracování tohoto seriálu s nadsázkou, sarkasmem a ironií, k zobrazovaným protagonistům často velice ostrou,“ napsal.

Hranice daná citem a pietou, která podle něj nemá být překročena ani v případě karikatury, však u komiksu byla porušena. „Pojem holokaust označuje jako zvláštní typ genocidy historický fakt - systematicky uskutečněné vyhlazení šesti milionů Židů,“ zdůraznil Pavlát.

„Vytvářet k této skutečnosti byť v nadsázce paralelu s fiktivním komiksovým blbounem nejapným je nejen nevkusné, ale především cynicky urážlivé vůči obětem šoa a jejím potomkům,“ píše ředitel Židovského muzea v Praze.

Kvůli komiksu Zelený Raoul se Reflex už v minulosti dostal do sporu s některými politiky. Například někdejšímu sociálnědemokratickému ministrovi Karlu Březinovi se musel vydavatel reflexu společnost Ringier za nahou karikaturu omluvit. Manželka Jiřího Paroubka Petra naopak soudní spor s Reflexem prohrála. Komiks zobrazil Paroubkovou v manželském loži s bývalým premiérem.

Autor:

Mariánský sloup uráží náboženské cítění, respektujme to, říká Stropnický

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Dostali se na vysněný obor. Technická chyba, přijati nejste, oznámila škola

Budova Vysoké škola ekonomické v Praze

Téměř tři stovky uchazečů o studium na jedné z fakult pražské Vysoké školy ekonomické žily přes dva dny v přesvědčení,...

Poslanci vzkazují demonstrantům: vytrvalost i smysluplnější věci na práci

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

Vytrvalost, podporu, ale i výlet někam k vodě - to přejí čeští poslanci lidem, kteří se v neděli chystají na...

Další z rubriky

Špatné počasí zaskočí jen nepřipraveného turistu. Kde hledat předpovědi?

Žádná předpověď vám neřekne, jaké bude počasí za měsíc. Dobře připraveného...

Ať už vyrážíte na tramp do hor, dovolenou na plachetnici, nebo se chystáte splout řeku, měli byste si zjistit, co vás...

Polský vicepremiér chce vrátit média do polských rukou

Ilustrační snímek

Polské vládnoucí straně Právo a spravedlnost připadne podle vicepremiéra Jaroslawa Gowina v případě volebního vítězství...

U nás zase Chalupáři a Hospoda. Ve světě přitom přes léto startují novinky

Záběr ze seriálu Ad Vitam

Zatímco české stanice už se ponořily do reprízového léta, kam tradičně patří Chalupáři, Vinnetou, Hospoda či Comeback,...

Najdete na iDNES.cz