Podle ředitele židovského muzea Zelený Raoul znevažuje holokaust

  16:00aktualizováno  16:00
Ředitel Židovského muzea v Praze Leo Pavlát protestuje proti komiksu Zelený Raoul časopisu Reflex. Díl Blbounova pomsta reaguje na srpnový výrok Miloše Zemana o inteligenci českých novinářů. V komiksu poslední žijící exemplář ptáka totiž přirovnává Zemanův výrok ke schvalování holokaustu.

Díl Blbounova pomsta komiksu Zelený Raoul rozhořčil ředitele Židovského muzea Leo Pavláta. | foto: Reflex

Podle Pavláta je však použití tohoto termínu urážkou obětí holokaustu. Šéfredaktor Reflexu Marek Stoniš se brání, že šlo možná o hloupý vtip, ale pořád jen o vtip.

„Reflex považuji, a myslím, že právem, za médium, které má v českém mediálním prostředí jasný a nejčitelnější proizraelský postoj,“ uvedl Stoniš a připomenul, že Zelený Raoul je žánrem satirický komiks.

„V inkriminovaném díle si utahoval z prezidentova útoku na novináře. Tvůrci do děje vkomponovali imaginární mezinárodní soud v Haagu za schvalování šoa, tedy vyhubení blbouna nejapného, což chápu, že se židovské komunity dotklo,“ připustil Stoniš.

Vylučuje však, že by komiks byl projevem protižidovských postojů Reflexu. „V Reflexu pravidelně publikují autoři židovského původu a Izrael, navzdory většině evropského mediálního i politického mainstreamu, považuje naše redakce za výspu demokracie a svobody a našeho přirozeného spojence na Blízkém východě,“ vyjmenoval šéfredaktor Reflexu.

Prezident Miloš Zeman v srpnovém projevu k českému diplomatickému sboru uvedl: „Jsem přesvědčen, že inteligence českých novinářů je někde na úrovni blbouna nejapného, což byl tvor žijící na Madagaskaru, ale byl právem vyhuben.“ Zeman v projevu zaměnil Madagaskar za Mauricius.

V komiksu sám blboun definuje holokaust jako systematické hubení. Žijící exemplář ptáka pak žaluje muže, jehož karikatura se podobá Zemanovi, za schvalování holokaustu. Žalovaný se rozhodne jediného svědka odstranit, světové ptactvo však drží pohromadě a muže uklove.

Pavlát poslal šéfredaktorovi časopisu Reflex dopis, v němž proti zneužití pojmu holokaust protestuje. „Je mi zřejmé, že autoři přistupují k zpracování tohoto seriálu s nadsázkou, sarkasmem a ironií, k zobrazovaným protagonistům často velice ostrou,“ napsal.

Hranice daná citem a pietou, která podle něj nemá být překročena ani v případě karikatury, však u komiksu byla porušena. „Pojem holokaust označuje jako zvláštní typ genocidy historický fakt - systematicky uskutečněné vyhlazení šesti milionů Židů,“ zdůraznil Pavlát.

„Vytvářet k této skutečnosti byť v nadsázce paralelu s fiktivním komiksovým blbounem nejapným je nejen nevkusné, ale především cynicky urážlivé vůči obětem šoa a jejím potomkům,“ píše ředitel Židovského muzea v Praze.

Kvůli komiksu Zelený Raoul se Reflex už v minulosti dostal do sporu s některými politiky. Například někdejšímu sociálnědemokratickému ministrovi Karlu Březinovi se musel vydavatel reflexu společnost Ringier za nahou karikaturu omluvit. Manželka Jiřího Paroubka Petra naopak soudní spor s Reflexem prohrála. Komiks zobrazil Paroubkovou v manželském loži s bývalým premiérem.

Autor:

Dlouho nebyla snaha Palachův obraz měnit, říká historik i přítel z dětství

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Na Václavském náměstí se zapálil muž, je ve vážném stavu v nemocnici

V Praze na Václavském náměstí u sochy svatého Václava polil hořlavinou a...

V Praze na Václavském náměstí u sochy svatého Václava se kolem 15. hodiny polil hořlavinou a zapálil čtyřiapadesátiletý...

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Další z rubriky

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Írán žádá USA okamžité propuštění íránské novinářky z vazby

Vazební věznice Hradec Králové

Írán vyzval Spojené státy, aby okamžitě propustily z vazby jeho novinářku Marzíju Hášemíovou, kterou od neděle podle...

Noc reklamožroutů bude v Praze i Brně, nabídne stovky spotů

Ilustrační snímek

Letošní reklamní show Noc reklamožroutů se bude konat začátkem února v Praze v kině Lucerna, pak kolekce stovek reklam...

Najdete na iDNES.cz