Podle ředitele židovského muzea Zelený Raoul znevažuje holokaust

  16:00aktualizováno  16:00
Ředitel Židovského muzea v Praze Leo Pavlát protestuje proti komiksu Zelený Raoul časopisu Reflex. Díl Blbounova pomsta reaguje na srpnový výrok Miloše Zemana o inteligenci českých novinářů. V komiksu poslední žijící exemplář ptáka totiž přirovnává Zemanův výrok ke schvalování holokaustu.

Díl Blbounova pomsta komiksu Zelený Raoul rozhořčil ředitele Židovského muzea Leo Pavláta. | foto: Reflex

Podle Pavláta je však použití tohoto termínu urážkou obětí holokaustu. Šéfredaktor Reflexu Marek Stoniš se brání, že šlo možná o hloupý vtip, ale pořád jen o vtip.

„Reflex považuji, a myslím, že právem, za médium, které má v českém mediálním prostředí jasný a nejčitelnější proizraelský postoj,“ uvedl Stoniš a připomenul, že Zelený Raoul je žánrem satirický komiks.

„V inkriminovaném díle si utahoval z prezidentova útoku na novináře. Tvůrci do děje vkomponovali imaginární mezinárodní soud v Haagu za schvalování šoa, tedy vyhubení blbouna nejapného, což chápu, že se židovské komunity dotklo,“ připustil Stoniš.

Vylučuje však, že by komiks byl projevem protižidovských postojů Reflexu. „V Reflexu pravidelně publikují autoři židovského původu a Izrael, navzdory většině evropského mediálního i politického mainstreamu, považuje naše redakce za výspu demokracie a svobody a našeho přirozeného spojence na Blízkém východě,“ vyjmenoval šéfredaktor Reflexu.

Prezident Miloš Zeman v srpnovém projevu k českému diplomatickému sboru uvedl: „Jsem přesvědčen, že inteligence českých novinářů je někde na úrovni blbouna nejapného, což byl tvor žijící na Madagaskaru, ale byl právem vyhuben.“ Zeman v projevu zaměnil Madagaskar za Mauricius.

V komiksu sám blboun definuje holokaust jako systematické hubení. Žijící exemplář ptáka pak žaluje muže, jehož karikatura se podobá Zemanovi, za schvalování holokaustu. Žalovaný se rozhodne jediného svědka odstranit, světové ptactvo však drží pohromadě a muže uklove.

Pavlát poslal šéfredaktorovi časopisu Reflex dopis, v němž proti zneužití pojmu holokaust protestuje. „Je mi zřejmé, že autoři přistupují k zpracování tohoto seriálu s nadsázkou, sarkasmem a ironií, k zobrazovaným protagonistům často velice ostrou,“ napsal.

Hranice daná citem a pietou, která podle něj nemá být překročena ani v případě karikatury, však u komiksu byla porušena. „Pojem holokaust označuje jako zvláštní typ genocidy historický fakt - systematicky uskutečněné vyhlazení šesti milionů Židů,“ zdůraznil Pavlát.

„Vytvářet k této skutečnosti byť v nadsázce paralelu s fiktivním komiksovým blbounem nejapným je nejen nevkusné, ale především cynicky urážlivé vůči obětem šoa a jejím potomkům,“ píše ředitel Židovského muzea v Praze.

Kvůli komiksu Zelený Raoul se Reflex už v minulosti dostal do sporu s některými politiky. Například někdejšímu sociálnědemokratickému ministrovi Karlu Březinovi se musel vydavatel reflexu společnost Ringier za nahou karikaturu omluvit. Manželka Jiřího Paroubka Petra naopak soudní spor s Reflexem prohrála. Komiks zobrazil Paroubkovou v manželském loži s bývalým premiérem.

Autor:

Označení „česká Greta“ mě neuráží, řekla klimatická aktivistka v Rozstřelu

Nejčtenější

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Údiv mladého rybáře: jeho úlovek z hlubin připomínal spíš mimozemšťana

Devatenáctiletý rybář Oscar Lundahl se svým úlovkem - parybou chimérou podivnou.

Vydal se lovit platýse černé, místo toho vytáhl rybu, jejíž vzhled mu připomínal spíš mimozemšťana. Mladý norský rybář...

Další z rubriky

Chorvatský novinář dostal pokutu za urážku policie na Twitteru

ilustrační snímek

Chorvatský novinář portálu Index.hr byl zatčen a propuštěn s pokutou za urážku tamní policie na Twitteru. Kvůli dalšímu...

Průzkum ČRo: Česká společnost se po revoluci rozdělila na šest tříd

Paulína Tabery představuje na tiskové konferenci výsledky sociologického...

Český rozhlas připravil ke 30. výročí sametové revoluce unikátní sociologický průzkum. Z šetření agentur Median a...

Ředitelka Czech Press Phota si za podobou soutěže stojí, i navzdory kritice

PŘÍRODA A VĚDA A ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ (single) Lukáš Zeman, volný fotograf –...

Ředitelka soutěže Czech Press Photo Veronika Souralová, kterou kritizuje několik předních českých fotografů, si stojí...

Slovenský parlament schválil nový tiskový zákon, vrací právo na odpověď

Ilustrační snímek

Slovenští politici, vysocí státní úředníci a další představitelé veřejných institucí opět získají právo na zveřejnění...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz