Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: MF DNES

Agrofert a DEZA podají trestní oznámení na novináře z Deníku Referendum

  • 52
Společnosti DEZA a Agrofert odmítají jakékoli spojování s tragickou událostí, kdy si tento týden podle dostupných informací vzal život pracovník společnosti Energoaqua z Rožnova pod Radhoštěm. Chystají se v této souvislosti podat trestní oznámení na dva novináře z Deníku Referendum i na Vydavatelství Referendum.

„Přijde nám jako nehoráznost, pokud nás někdo obviňuje ze zmaření mladého lidského života. V nejbližších dnech proto společnosti Agrofert a DEZA podají trestní oznámení pro křivé obvinění na novináře Zuzanu Vlasatou a Jakuba Patočku z Deníku Referendum,“ uvedl mluvčí společnosti Agrofert Karel Hanzelka.

Důvodem pro podání trestního oznámení jsou zejména dvě pasáže textu z Deníku Referendum : „(…) Za třetí: Mohl mu někdo vyhrožovat a snažit se ho donutit, aby vzal vinu za katastrofu z 20. září na sebe. Na základě zkušeností mnoha lidí, které jsme o metodách Agrofertu a politického hnutí ANO vyslechli během naší dřívější práce, ani to opravdu není nepředstavitelné a 

...Za čtvrté: Někdo mu ke smrti pomohl s myšlenkou, že jeho úmrtí se bude interpretovat právě tak, že ho dohnaly výčitky, což se ale naštěstí snad nedaří, jak ukazuje první zpráva o neštěstí zveřejněná v Novinkách.cz. Ale víme, že Agrofertu vůbec není cizí nejmrazivější instrumentalizace úmrtí, jak jsme popsali v případu ředitele Masokombinátu Hodice, který si sáhl na život večer po návratu z pohřbu svého zaměstnance, jenž zemřel v důsledku „provozní události“. Andrej Babiš se tehdy nestyděl jeho sebevraždu veřejně prezentovat jako důsledek mediální štvanice na údajně nízkou kvalitu produkce.“

Dalším důvodem pro podání trestního oznámení je podle Agroferfu jejich soustavné nepravdivé veřejné obviňování společnosti DEZA ze zavinění otravy ryb v řece Bečvě z letošního 20. září.

Vedoucí z čistírny u Bečvy spáchal sebevraždu, patrně neunesl tlak

„Dále podáme trestní oznámení na Vydavatelství Referendum, s. r. o., a to pro poškozování cizích práv,“ dodal mluvčí.

Doplnil, že s ohledem na tragickou událost, která se stala, se k věci už nebude společnost více vyjadřovat. „Vše podstatné jsme už médiím a veřejnosti sdělili. Odmítáme být součástí mediální štvanice. Přes dva měsíce jsme i my mediálně pranýřováni a čelíme různým nesmyslným účelovým spekulacím. Od kyanidu přes fenoly až k dusitanům a podobně. Jsme si jisti, že viníkem otravy ryb nejsme a jsme přesvědčeni, že se naše nevina nakonec prokáže. Je na policii, aby skutečného viníka odhalila. Policie nás navíc zavázala k mlčenlivosti,“ uzavřel Hanzelka.

V září 2020 usmrtily kyanidy v řece Bečvě ve Valašském Meziříčí desítky tun ryb. Znečištění řeky se ale opakuje. V říjnu se ve vodě objevilo nadlimitní množství niklu, v listopadu pak rozbory ukázaly zvýšené množství dusitanového dusíku. V těchto případech ryby nehynuly. 

Tento týden unikla do řeky neznámá látka pod juřinským mostem. Před tímto znečištěním zasáhla čistírnu odpadních vod v Rožnově pod Radhoštěm lidská tragédie. Právo napsalo, že jeden ze zaměstnanců firmy Energoaqua, která čistírnu provozuje, spáchal sebevraždu. 


Video