Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra. (10. června 2019) | foto: Dan Materna, MAFRA

Klausova Trikolóra navrhuje úřad ombudsmana zrušit. Vláda ho brání

  • 76
Jen pár dnů poté, co poslanci zvolili Stanislava Křečka ombudsmanem, bude mít vláda na pondělním jednání na stole návrh, aby byl úřad veřejného ochránce práv zrušen. Usiluje o to Trikolóra Václava Klause mladšího. „Agenda tohoto úřadu, jakkoliv redundantní, by naprosto v pohodě byla obhospodařena třemi, čtyřmi právníky,“ tvrdí Klaus. Právníci vládě ale doporučují návrh Trikolóry odmítnout.

Odmítají, že je úřad ombudsmana politizován. „Předkladatel v návrhu toliko povšechně opakovaně upozorňuje na údajnou redundantnost agendy úřadu veřejného ochránce práv, na nepotřebnost tohoto institutu v podmínkách demokratického státu a údajnou politizaci činnosti veřejného ochránce práv. V této souvislosti vláda uvádí, že činnost veřejného ochránce práv nelze zaměňovat s kontrolní činností jiných orgánů veřejné moci ani správních soudů,“ napsali právníci ve stanovisku pro vládu.

„Podle názoru vlády nelze za příhodné považovat ani tvrzení předkladatele, že úřad veřejného ochránce práv je v demokratickém státě nadbytečný,“ uvádí se ve třístránkovém stanovisku, o které by se ministři měli při pondělním jednání vlády opřít při odmítnutí Klausova návrhu.

21. ledna 2020

Šéf Trikolóry o úplném rušení úřadu ombudsmana mluvil tento týden před tajnou volbou nástupce Anny Šabatové v čele úřadu, když vysvětloval, proč se rozhodl podpořit Stanislava Křečka. „My jsme nechtěli volit nikoho, protože považujeme tento úřad za zbytečný, ale v České republice se rozmáhá takový nešvar, že se přestává ctít ústavní právo kandidovat do nějaké funkce a všichni se soustředí na to, útočit na nějakého jiného kandidáta,“ řekl Klaus mladší před tajnou volbou, v níž ve druhém kole uspěl právě Křeček.

Pro zrušení úřadu ombudsmana je i bývalý prezident

Zrušení úřadu ombudsmana v textu pro MF DNES podpořil i bývalý prezident a otec šéfa Trikolóry Václav Klaus.

„V tomto ohledu plně souhlasím s názory svého syna. I já jsem v 90. letech proti zavedení instituce ombudsmana vždy rezolutně protestoval. Vždy jsem tuto instituci, o které se v klasických učebnicích demokracie nikdy nemluvilo, chápal jako pokus oslabit systém parlamentní demokracie. Ombudsmanem je ve skutečnosti každý významný politik, lidé se na něho se svými stížnostmi nepřetržitě obracejí. Kancelář prezidenta republiky za rok řeší o řád více stížností, než které se dostanou do rukou ombudsmana,“ argumentuje bývalý prezident Klaus.

V reakci na zvolení Křečka do čela úřadu ombudsmana ohlásilo uskupení Milion chvilek pro demokracii na 1. března protest na pražské Staroměstské náměstí a členové vedení ČSSD chtějí řešit chování poslance sociální demokracie Jaroslava Foldyny před volbou.

12. února 2020

Foldyna totiž bez důkazů nařkl šéfa organizace Člověk v tísni Šimona Pánka, že esemeskami vyhrožoval šéfům stran ve Sněmovně. Foldyna ve čtvrtek pro iRozhlas.cz uvedl, že když neodejdou představitelé liberální a neomarxistické sociální demokracie, která táhne stranu ke dnu, odejde z ČSSD sám.

Musím hájit zájmy všech, říká Křeček

Křeček v rozhovoru pro páteční Lidové noviny odmítl, že by chtěl v čele úřadu více hájit zájmy většiny, než menšin.

„Musím hájit zájmy těch lidí, kteří se na nás obrátí, ať už patří k většině, nebo k menšině. Jaký je rozdíl mezi právem většiny a menšiny? Je to přece dáno zákonem,“ řekl Křeček.

„Třicet let nedělám nic jiného, než že se zastávám práv lidí před úřady a soudy. Nikoliv články v novinách nebo plamennými vystoupeními, ale v konkrétních životních situacích lidí. Zastával jsem se nájemníků jako menšiny, zastupoval jsem Romy po celé republice, co se týče bydlení,“ uvedl v rozhovoru Křeček.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video