Sdružení pohrozilo demonstracemi už před volbou. Loni Milion chvilek pro demokracii při protestech proti premiérovi Andreji Babišovi dokázal přivést na pražskou Letnou přes čtvrt milionu lidí.
Křečkovi, kterého navrhl prezident Miloš Zeman, je 81 let a byl zástupcem dosavadní ombudsmanky Šabatové. Dříve byl i poslancem za sociální demokracii. V druhém kole tajné volby ho podpořilo 91 poslanců ze 175, kteří hlasovali. Vládního zmocněnce u Evropského soudu pro lidská práva Víta Alexandra Schorma volilo 53 poslanců.
V prvním kole tajné volby měl Křeček měl 66 hlasů, Schorm 47 hlasů a advokát Jan Matys 20 hlasů ze 179. To ještě nikomu ke zvolení nestačilo.
Sněmovnu rozbouřilo vystoupení poslance za ČSSD
Před volbou napadl poslanec sociální demokracie Foldyna šéfa Člověka v tísni Šimona Pánka. „Dozvěděl jsem se, že Šimon Pánek, představitel organizace Člověk v tísni, která údajně pomáhá lidem, posílá předsedům politických stran esemesky, ve kterých jim jaksi dává najevo, v podstatě jim vyhrožuje, že budou mít problémy, když budou volit Stanislava Křečka,“ prohlásil Foldyna, aniž by své nařčení jakkoli doložil.
„Já se domnívám, že to je výrazné ovlivňování takovéto silné organizace, která zčásti žije z cizích, zahraničních peněz, zčásti z peněz daňových poplatníků České republiky,“ řekl také poslanec zvolený za ČSSD.
Pánek: Žádné výhrůžné SMS neposílámŠéf organizace Člověk v tísni Šimon Pánek se ohradil proti tvrzení Foldyny. „Já jsem s dětmi na horách a nikdy žádné výhrůžné SMS ani jiné výhrůžné zprávy neposílám. Tedy ani teď,“ vyjádřil se Pánek pro iDNES.cz. Připustil, že s politiky komunikuje. |
Od Foldynových slov se v rozpravě distancoval místopředseda strany Ondřej Veselý. „Není to názor ČSSD. Ta si je plně vědoma, jakou práci odvádí Člověk v tísni v České republice i ve světě a s tím názorem nemáme nic společného, je to skutečně osobní názor pana Foldyny,“ řekl poslancům Veselý.
A podle ministryně práce a sociálních věcí a místopředsedkyně ČSSD Foldyna ukázal Foldyna, že má do sociálního demokrata daleko, protože organizace Člověk v tísni podle ní odvádí skvělou práci doma i v zahraničí.
Nevládní organizace Člověk v tísni se zastala Černochová
Nepřítomného Pánka i Člověka v tísni se zastala ve Sněmovně poslankyně ODS Jana Černochová. Žádala sociální demokraty i Foldynu, ať se omluví.
„Já bych chtěla vyzvat kolegy z ČSSD, aby se omluvili za slova, která tady řekl jejich kolega vůči Člověku v tísni. Já jako starostka jsem s nimi organizovala různé sbírky pomoci, skutečné pomoci. A to, že vy je takto bezprecedentním způsobem tady napadnete, aniž by se někdo z nich mohl obhájit a mohl vám říct, že vaše slova jsou lživá, tak to mi nepřijde úplně fér,“ řekla Černochová.
„Rozhodně nejsem nějaká velká fanynka neziskových organizací, ale Člověk v tísni je organizace, která má velmi dobré renomé. Když my poslanci přijedeme do jiných zemí, děkují za to, jakou pomoc Člověk v tísni v těchto státech organizuje. Tímto vás vyzývám tímto, abyste se jim omluvil,“ obrátila se poslankyně za ODS a starostka Prahy 2 i na Foldynu. Omluvy od poslance Foldyny se však nedočkala.
Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová prohlásila, že žádnou esemesku, o níž poslancům vyprávěl Foldyna, nedostala. „Je to klasický způsob dezinformační kampaně,“ řekla šéfka TOP 09. Esemesku od Pánka kvůli volbě ombudsmana nedostali ani předsedové ODS Petr Fiala, KDU-ČSL Marian Jurečka, STAN Vít Rakušan, KSČM Vojtěch Filip, ani nikdo z vedení Pirátů.
Lídr Trikolóry Václav Klaus mladší řekl, že chce úřad ombudsmana zrušit, ale než se tak stane, má podle něj úřad veřejného ochránce práv vést Křeček. „My jsme nechtěli volit nikoho, protože považujeme tento úřad za zbytečný, ale v České republice se rozmáhá takový nešvar, že se přestává ctít ústavní právo kandidovat do nějaké funkce a všichni se soustředí na to, útočit na nějakého jiného kandidáta,“ řekl Klaus mladší.
Před volbou TOP 09, lidovci i Piráti řekli, že podpoří Schorma, ODS deklarovala, že podpoří Matyse, STAN vybíral mezi dvěma kandidáty Senátu.
Hnutí SPD Tomia Okamury deklarovalo, že podpoří Křečka, stejně jako někteří komunisté a sociální demokraté. Poslanci ANO měli od klubu volné hlasování.