Diskuze

Těžaři opět chtějí šumavský „zlatý poklad“. Místní věřili, že už bude klid

V zemi na Šumavě v okolí Kašperských Hor leží ohromný poklad. Je to zhruba 120 tun zlata. Tři těžařské firmy se nyní snaží získat povolení ke geologickému průzkumu lokality. Tamní obyvatelé už léta proti těžbě bojují, obávají se vlivu prací na životní prostředí.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
Foto

Nebál bych se. On nám Babiš to zlato zachrání. A ještě budou volby tak tim spis. Uz se těším na babišuv FB.

4 8
možnosti
MK

Vypadá to, že mínusáříčci už na směšný "boj" o lihtium zapomněli.

3 1
možnosti
Foto

No nevím, ale asi bychom měli přemýšlet, mohli jsme mít dost peněz z Lithia, když bylo drahé. Chceme suroviny, ale těžba je fuj. Takový schizofrenní pohled na ekologii.

12 11
možnosti
TN

To o těch penězích vypadá hezky do okamžiku zjištění, že to zpravidla vytěží soukromník a většina peněz půjde do jeho kapsy a my z toho budem mít drobný na daních, který možná ani nepokrejou externality těžby

18 0
možnosti
LB

Ta těžba bez kyanidového loužení samozřejmě možná je, ale při tak nízké koncentraci užitkové složky se jiné technologie nevyplatí, nebo, a to je důvod pro tlaky na průzkum, se už nachází na hranici, kdy by se vyplatit mohly.

Je ovšem barbarství vytřískat z krajiny, a to přímo ve zvláště chráněném území, nebo na jeho hranici, i ty zbytky, které tam nechali naši předkové po staletích intenzivní těžby. Tak se chovají rozvojové země a země řízené diktátory. Rozvinuté a zodpovědně řízené země v takové situaci nechávají zbytky nerostného bohatství na ty opravdu nejhorší časy. A především, k využití svojí vlastní zemí, ne nějakým těžařem, který na daních odvede jen minimum reálné hodnoty toho, co vytěží. To je ale širší problém nekompetentnosti či zkorumpovanosti těch, kdo připravují odpovídající právní předpisy.

29 1
možnosti
SP

Jediny kdo na tezbe vydela jsou tezari. Nam zustane znicena krajina. Takze jednoznacne netezit.

32 0
možnosti
JS

Obecně lze říci, že se dá těžit tak, aby na těžbě zlata "stát" vydělával a ekologické škody byly minimální, ale v prostředí současné české státní správy je to prostě nemožné, obrovská míra korupce a klientelismu , impotence úřadů ve vymáhání práva či nulová odbornost úředníků jsou zárukou ekologické katastrofy, jejíž náklady ponese daňový poplatník.

32 0
možnosti
JS

I kdyby se nějakým zázrakem podařilo těžařům zcela uhlídat procesy louhování, tak už jen samotná těžba by byla obrovský zásah do krajiny. Výtěžnost rud je v jednotkách gramů na tunu rudy, už jen množství zeminy by bylo obrovské...

10 0
možnosti

Mohu položit sedláckou otázku? Když tedy nevíme, kde přesně se to zlato (wolfaram atd.) nachází, jak jsme došli k tomu, že právě v Kašperkách je ho 120 tun, u Rožmitálu pod Třemšínem v zemi leží 33 tun a u Příbrami pak dalších 57 tun. U údaje 41 500 tun wolframu by mne to obzvlášť zajímalo To si jako někdo v kanceláři nasliní prst, vystrčí ho z okna, zjistí odkud fouká a do tabulky v excelu zapíše nějakou cifru?

25 0
možnosti
TC

Existují postupy pro odhad. Otázka je, jak moc je relevantní (odchylka tam samozřejmě bude).

11 0
možnosti
RV

Ted uz ta spotreba bitcoinu nevypada tak hrozne, co...

0 0
možnosti
MM

200 miliard – srovnatelné s lithiem v Krušnohoří.. Nemluvilo se o lithiu v souvislosti s téměř 2 biliony korun?

23 1
možnosti