Žena vojáka padlého v Afghánistánu promluvila v dokumentu o hrdinech

  16:35aktualizováno  9. června 10:02
Milan Štěrba z jednotky speciálních operací vojenské policie zahynul 17. března při sebevražedném teroristickém útoku v Afghánistánu. A zdá se, že od té doby bolest ze ztráty manžela u jeho partnerky Soni alespoň trochu polevila. Promluvila v dokumentu ČT.

Milan Štěrba v dokumentu Neznámí hrdinové. | foto: Archiv rodiny

Soňa Štěrbová souhlasila, že poprvé od tragédie vystoupí z anonymity a promluví o tom, jaký byl v soukromí jeden z nejlépe vycvičených mužů v boji proti teroristům.

Druhý program České televize odvysílá v pondělí ve 20:45 další z dílů seriálu Neznámí hrdinové. A ten o Milanu Štěrbovi patří podle ohlasů odborníků, kteří ho už zhlédli, k nejpůsobivějším.

Například i proto, že v dokumentu vystupují Štěrbovi kamarádi, jimž podporučík zachránil v Afghánistánu život.

S některými z nich hovořila i MF DNES. Původně měla s jeho reportérem mluvit i Soňa Štěrbová. "Jenomže jsme jí včera z Afghánistánu přivezli bednu s osobními věcmi po Milanovi... a všechno bylo hned jinak. Žal ze ztráty manžela se jí vrátil v plné síle," omlouvá ženu velitel speciálních operací podplukovník Petr Krčmář.

Věděli jsme, že nás nenechá na holičkách
Milanu Štěrbovi, veliteli týmu, vděčí za život několik jeho kamarádů. I Michal Adamec, jenž byl v době sebevražedného útoku jen patnáct metrů od výbuchu, říká: "Několikrát jsme se při třítýdenním dobývání bašty talibanců Musa - Qula ocitli v prudké palbě. Milan ale jako velitel zachoval vždy chladnou hlavu a z léčky nás bezpečně vyvedl. Bleskově rozhodoval, jak se krýt, kde zaútočit a kde se naopak stáhnout. Za to, že tu teď s vámi sedím a povídáme si, vděčím Milanovi. Ze srdce ho už nikdy nevymažu."

Na Milana Štěrbu vzpomíná jeho velitel, podplukovník Krčmář, jako na mimořádně silnou osobnost. "Stačil jediný pohled a lidé za ním šli. Přirozenou autoritou je motivoval. Věděli, že je ani v tom nejhorším průšvihu nenechá na holičkách." Rovněž Soňa Štěrbová v dokumentu České televize vzpomíná, že právě nadprůměrná inteligence a zkoumavý pohled ji na Milanovi při jejich seznámení nejvíce zaujaly.

Poprvé se také veřejně zmiňuje, co prožívala, když jí Milanovi kamarádi přišli oznámit, že její manžel při bojové misi v Afghánistánu zahynul.

"Přijelo auto a vystoupili z něho vojáci i s manželkou jednoho z policistů, hned jsem poznala, že se něco stalo. A oni jen řekli: ‚Milan zemřel.‘ V tu chvíli jsem jim byla vděčná, že mi to nezavolali telefonem, ale přijeli za mnou."

Milan Štěrba (27) patřil přes svůj věk k veteránům. Měl za sebou riskantní akce na Balkánu, válku v Iráku i boje v Afghánistánu. "Říkali jsme si, že toho pro republiku udělal už dost a že by se mohl usadit, aby si užil syna, jehož zbožňoval," prozrazuje plány Milana jeho manželka Soňa.

O poslední akci podporučíka Štěrby získala MF DNES svědectví přímo od jeho kamarádů.

Milan Štěrba se synem

Chlapík v hábitu míjel patrolu českých vojenských policistů v afghánském Gerešku. Mírumilovně se usmíval a díval se vojákům přátelsky do očí na rušném tržišti plném vozidel a rikš.

Kámoš to koupil!
Pak si však ten dobromyslně vyhlížející muž odpálil výbušninu na těle. "Ten chlápek se doslova vypařil," vzpomíná Michal Adamec. Útočník se odpálil ve chvíli, kdy se dánští humanitární pracovníci, které Češi chrání, místních lidí vyptávali, jakou pomoc nejvíce potřebují.

"Dva Dány exploze rozsekala na kaši. A dostal to i Milan, který stál opodál," líčí Adamec. Jeho samého zachránily tak trochu paradoxně stisknuté zuby, o něž se střepina zastavila.

"Tlaková vlna se mnou praštila o zem. Vyplivl jsem vyražené zuby i střepiny a prohmatával se, zda mi nic nechybí. Od hlavy až k patě jsem byl pokrytý ostatky lidí, kteří zahynuli při atentátu. Kdybych byl jen o metr blíž k výbuchu, byl by se mnou konec."

Když se rozplynul dým a Milan Štěrba se nehýbal, začínalo Adamcovi docházet, že kamarád je mrtvý. "Říkám si: ´Sakra, Bosňák to koupil! (Bosna byla Štěrbova přezdívka - pozn. red.) Kámoš to koupil! Nehýbe se - to je moc špatný´." Ze ztráty nejlepšího kamaráda se Adamec dosud nevzpamatoval a vzpomínky na tržiště v Gerešku se mu stále vracejí.

Milan ŠtěrbaKdo je vlastně hrdinou?
Charakter práce mužů z jednotky speciálních operací vojenské policie či protiteroristického policejního komanda URNA neumožňuje, aby byla běžně zveřejňována jejich jména.

Veřejnost se pak podle podplukovníka Krčmáře dozvídá o neobyčejných charakterech vojáků či policistů převážně jen tehdy, když jsou zranění či zahynou. "Mrzí nás, že někteří lidé se už při pouhé zmínce o akcích armády či policie v zahraničí pohrdlivě ušklíbají s poznámkou: No co, žoldáci. Mají, co chtějí," dodává Krčmář.

Návrh prezidentu Klausovi
Za vše, co Milan Štěrba pro své vojáky v bojích s teroristy udělal, aby pak sám padl, jej Krčmář navrhuje prezidentu republiky Václavu Klausovi k udělení Medaile Za hrdinství. Půlhodinový dokument o Milanu Štěrbovi v seriálu Neznámí hrdinové patří podle názoru odborníků, kteří ho už zhlédli, k nejpůsobivějším.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

ANO stále vládne české politické scéně. ODS se přiblížila k Pirátům

Únorový volební model Centra pro veřejné mínění. (22. února 2019)

Únorové volby do Sněmovny by podle Centra pro výzkum veřejného mínění vyhrálo ANO se zhruba třicetiprocentním ziskem...

Oběti trestných činů často nevědí, kdo jim může pomoci a na co mají nárok

Ilustrační snímek

Lidé, kteří se střetli se zločinem a přišli o majetek, peníze nebo o zdraví, se přinejmenším na nějakou dobu ocitají v...

Etická komise potvrdila, že bývalý prorektor UK opisoval odborné texty

Ředitel Ústavu světových dějin a odborník na Velkou Británii Martin Kovář v...

Etická komise Univerzity Karlovy v pátek potvrdila stanovisko etické komise Filozofické fakulty, že se bývalý prorektor...

Najdete na iDNES.cz