Čtvrtek 3. prosince 2020, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 3. prosince 2020 Svatoslav

Zeman nazýval sv. Václava symbolem kolaborace. Teď uctí jeho ostatky

  10:38
Během prezidentské inaugurace uctí Miloš Zeman ve svatovítské katedrále položením květin relikvii svatého Václava. Akt bude mít zvláštní pachuť, dříve totiž Zeman patrona české země nazýval symbolem servility a kolaborace. Vřelý vztah k němu ostatně nemíval ani Václav Klaus. I on však časem začal mluvit jinak.

Lebka svatého Václava na Národní svatováclavské pouti (28. září 2012) | foto:  Michal Šula, MAFRA

Bylo poledne, 19. května 2000. Poslanecká sněmovna projednávala zákon o státních svátcích a s ním i návrh, aby se svátkem stalo 28. září, den světcovy smrti.

Tehdejší premiér Miloš Zeman prohlásil: "Tento návrh, pokud by byl přijat, by nebyl oslavou české státnosti, ale oslavou servility a kolaborace (...) Je třeba si uvědomit, že na rozdíl od svého bratra Boleslava a koneckonců i na rozdíl od ostatních Přemyslovců dospěl k názoru, že ohnutá páteř je tím nejlepším způsobem, jak se vyrovnat s velkým sousedem." (Celý proslov najdete zde.)

Svatý Václav

Český světec, pravděpodobně žil v letech 907 až 935 (zavražděn 28. září bratrem Boleslavem). Na svou dobu vynikal zbožností, pokorou i vzdělaností - ale také fyzickou silou (dle zkoumání ostatků).

Historik František Palacký mu připsal závazek platby ročního tributu 500 hřiven stříbra a 120 volů saskému králi Jindřichu Ptáčníkovi. Palacký nicméně tento údaj poměrně volně převzal z Kosmovy kroniky, v níž se autor (nebyl Václavův současník)odkázal na závazek jistých Čechů franskému králi Pipinovi, synovi Karla Velikého.

Pipin Krátký přitom s Čechy neměl nic společného a konkrétní závazek tak je neprůkazný. Na druhou stranu v oné době nebyly různé "daně za mír" vzácností - Němci platili Maďarům či Poláci Čechům.

Podrobně se Václavovu životu věnují například Toulky českou minulostí, z nichž čerpají i výše uvedené odstavce.

Komunistická historiografie do školních učebnic promítla obraz světce coby slabého panovníka a pomíjela jeho roli v christianizaci českého státu. "Byl vnímán jako ten, který se snažil ustupovat Němcům a saskému vévodovi, hlavní hrdina byl jeho bratr Boleslav, který se snažil český stát upevnit. Bratrovražda byla interpretována jako krok k posílení významu českého státu," říká historik Jaroslav Šebek.

Svatý Václav byl přemyslovským knížetem, který proslul vzdělaností a zbožností. Po silném vpádu Sasů a Bavorů do Čech se jim však poddal a stal se jejich spojencem. Pravděpodobně kvůli mocenským pohnutkám jej zavraždil jeho bratr Boleslav a dobyl tak knížecí stolec pro sebe (detaily v boxu).

Zeman před dvanácti lety ještě zdůraznil, že svatováclavská tradice byla "tradicí druhé republiky a protektorátu, svatováclavská orlice byla udělována Emanuelem Moravcem (kolaborant s okupanty, pozn. red.)". A uzavřel: "Táži se, kdo v této Sněmovně má zájem slavit symbol servility a kolaborace. Myslím si, že hlasování to prokáže."

Těžko si představit, že podobná slova na adresu svatého Václava Miloš Zeman pronese v pátek, až se skloní, aby položil květiny k světcově relikvii - lebce, kterou vídáme například na svatováclavských poutích. "Na tuto repliku, pronesenou bez větších znalostí, se pan prezident nejspíš bude snažit zapomenout," říká historik se zaměřením na církevní dějiny Jaroslav Šebek.

Proč taková změna? Názorový posun, krátká historická paměť, nebo prostě to, že k dekoru prezidentské inaugurace vzdání holdu svatému Václavovi patří? Samotný Miloš Zeman na e-mailem zaslanou otázku, zda se jeho vztah ke světci za dvanáct let nějak proměnil, neodpověděl.

Mluvčí pražského arcibiskupství Aleš Pištora upozornil, že samotné uctění památky světce není při nástupu nové hlavy státu výjimečným úkonem. "Vzešlo to ze společného jednání zástupců pana prezidenta Zemana a pana kardinála. To, že nastupující prezident, respektive vládce, nějakým způsobem uctí památku národního světce, je tradice," řekl o podobě pobožnosti.

Klaus byl proti svátku na 28. září, o osm let později ho chválil

Miloš Zeman není jediným vrcholným politikem, jehož vztah ke svatému Václavovi působí dojmem názorového obratu.

Svatováclavských poutí ve Staré Boleslavi se pravidelně účastní prezident Václav Klaus. V roce 2008 tam například mluvil o sv. Václavovi jako o českém národním patronovi, národním světci, připomínajícím českou státnost a národní svébytnost, opoře a záštitě pro mnohé generace. Výslovně pak řekl (text celého projevu zde): "Je správné, že den sv. Václava znovu zaujal místo mezi našimi státními svátky."

Tentýž Václav Klaus ovšem při zmíněném hlasování v roce 2000 aktivně hlasoval pro to, aby se 28. září na seznamu státních svátků nedostalo (viz příslušný pozměňovací návrh, stenozáznam a hlasování).

Vlak na smířlivější koleji

Jako by v Česku platilo, že politik zvolený do funkce prezidenta, ať už Zeman či Klaus, ve vztahu ke svatému Václavovi prostě přehodí výhybku na smířlivější kolej.

"Chápu to chystané gesto jako snahu vytvářet pocit sjednocení společnosti," přemýšlí o tom historik Šebek. "Zeman už se asi nebude vracet k označování svatého Václava za kolaboranta, protože si uvědomuje, že je prezidentem všech, tedy i těch, kteří ho nevolili. Prezidentem skupin konzervativního ražení, mezi něž nepochybně patří i příslušníci katolické církve," řekl iDNES.cz.

Lebce svatého Václava se v roce 2008 po svém druhém zvolení ostatně poklonil i končící prezident Václav Klaus. Zeman tak bude mít na co navázat. A lze jmenovat i další paralelu z oblasti snahy o vstřícná gesta ke katolické církvi - zatímco Klaus má "svou" Starou Boleslav, Zeman jezdívá na Velehrad, kde se účastní poutních slavností.

"Václav Klaus se dříve na adresu katolické církve nevyjadřoval úplně pochvalně, neměl úplně nejsrdečnější vztahy s arcibiskupem Miloslavem Vlkem," naznačuje diplomaticky další motiv Šebek. Poté, co nastoupil Dominik Duka, se věci daly do pohybu - s Klausem podepsal dohodu ukončující spor o užívání katedrály (více čtěte zde) a zejména prezident nechal volnou cestu církevním restitucím.

Pod negativní nátěr nahlédla i společnost

Inaugurace Miloše Zemana

Průběh uvedení nového prezidenta do funkce

Možná zajímavější než názorové vrtochy prezidentů je vnímání sv. Václava společností. Světec se podle Šebka vynořuje zpod negativního nátěru, spojeného s interpretací jeho osobnosti coby symbolu zneužitého nacisty. Podobně hovoří i Klaus, když připomínal "dlouhé roky, kdy se nepřátelé naší svobody pokoušeli svatováclavskou tradici zneužít nebo dokonce potlačit".

Historik Šebek soudí, že společnost na začátku 21. století objevuje i aktuální svatováclavské přesahy. "Jednak to, že se snažil prosadit morálku do veřejného života, což je věc, kterou Česká republika potřebuje, jednak podporu vzdělanosti jako pilíře a sloupu, na kterém zdravý rozvoj společnosti také stojí. Ona tradice se rozvíjí nejenom díky uzákonění svátku, ale také proto, že se na svatého Václava přestáváme dívat optikou mýtů a dezinterpretací," řekl iDNES.cz.

Autor:

Babiš v Rozstřelu: Problém je, že se lidé nechtějí nechat testovat, aby nemuseli do karantény

  • Nejčtenější

Česko ve 3. stupni: hospody do 22:00, boty v karanténě, kadeřník s omezením

Ministerstvo průmyslu a obchodu doplnilo upřesnění k chodu protiepidemického systému, kterými by se měl řídit provoz...

Zákazům navzdory. Hospoda v Praze přivítala štamgasty, zasahovala policie

Pražská restaurace Šeberák se ve čtvrtek otevřela zákazníkům. Úplně jako za časů před koronavirovými opatřeními,...

Obchody, restaurace i služby se otevřou od 3. prosince. Znovu i v neděli

Od čtvrtka 3. prosince se otevřou všechny obchody, restaurace i služby, které jsou nyní uzavřené kvůli opatřením proti...

Z okna kladenské školy vypadla patnáctiletá dívka, zraněním podlehla

Při pádu z okna kladenské školy v Moskevské ulici ráno zemřela mladistvá dívka, podle prvních informací žákyně 9....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nový úřad by kvůli covidu mohl zavírat obchody i vidět do mobilů

Nový centrální úřad Státní hygienické služby spadající pod ministra zdravotnictví má mít možnost i bez nouzového stavu...

TEST televizorů: Nevyznáte se v široké nabídce? Pomůže vám náš velký přehled

Premium Od 3 190 do 62 990 korun. Všechny zobrazovací technologie, všechny televizní operační systémy a jedenáct vybraných...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

  • Další z rubriky

Změřit teplotu, nasadit roušku a hurá na běhací pás. Posilovny hlásí návrat

Spolu s obchody a restauracemi otevíraly ve čtvrtek po téměř dvou měsících také posilovny a fitness centra....

Nebýt chudý, mít rodinu a práci. To dělá lidi šťastnými, míní socioložka

Mít rodinu, materiální zázemí a práci, to činí lidi podle socioložky Dany Hamplové ze Sociologického ústavu Akademie...

Svět hledá vakcínu na covid. Evropa látku schvaluje, někde už se očkuje

Asi rok od pacienta nula bojuje svět stále s pandemií nemoci covid-19. A jako záchranu vyhlíží vakcínu, která by mohla...

Nepodpoříme sledování jednotlivců, řekl Babiš. Kritizoval návrh Blatného

Premiér Andrej Babiš odmítl návrh, který předložil ministr zdravotnictví Jan Blatný, aby nový centrální úřad Státní...

Svůj nový vztah jsem radši šla ohlásit řediteli, říká zamilovaná Witowská

Premium Její život se letos pořádně otočil. Možná ještě víc, než když předloni bravurně zvládla prezidentskou debatu. Aby měla...

Bahamské úřady zveřejnily příčinu smrti Seana Conneryho

Bahamské úřady zveřejnily oficiální pitevní zprávu k úmrtí herce Seana Conneryho. První a nejdéle sloužící James Bond...

Před 40 lety měla nehodu Marika Gombitová, papaláš ji nazval mrzákem

Noc z 30. listopadu na 1. prosince 1980 byla na jihu Moravy nevlídná. Foukal silný vítr a hustě sněžilo. Po posledním...

Vánoční sbírka: salto na trampolíně Filipovi nevyšlo, potřebuje naši pomoc

Jediný moment obrátil sedmnáctiletému Filipovi život naruby. I když deset let skákal parkur a salta metal kudy chodil,...

Z Ellen Page je Elliot. Transgender herec přijal nové jméno a oslovení

Z herečky Ellen Page (33) je nyní Elliot. Umělec oznámil, že je transgender a přijal nové jméno a oslovení on/oni. V...