Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 27. listopadu 2021 Xenie

Zeman nazýval sv. Václava symbolem kolaborace. Teď uctí jeho ostatky

  10:38
Během prezidentské inaugurace uctí Miloš Zeman ve svatovítské katedrále položením květin relikvii svatého Václava. Akt bude mít zvláštní pachuť, dříve totiž Zeman patrona české země nazýval symbolem servility a kolaborace. Vřelý vztah k němu ostatně nemíval ani Václav Klaus. I on však časem začal mluvit jinak.

Lebka svatého Václava na Národní svatováclavské pouti (28. září 2012) | foto:  Michal Šula, MAFRA

Bylo poledne, 19. května 2000. Poslanecká sněmovna projednávala zákon o státních svátcích a s ním i návrh, aby se svátkem stalo 28. září, den světcovy smrti.

Tehdejší premiér Miloš Zeman prohlásil: "Tento návrh, pokud by byl přijat, by nebyl oslavou české státnosti, ale oslavou servility a kolaborace (...) Je třeba si uvědomit, že na rozdíl od svého bratra Boleslava a koneckonců i na rozdíl od ostatních Přemyslovců dospěl k názoru, že ohnutá páteř je tím nejlepším způsobem, jak se vyrovnat s velkým sousedem." (Celý proslov najdete zde.)

Svatý Václav

Český světec, pravděpodobně žil v letech 907 až 935 (zavražděn 28. září bratrem Boleslavem). Na svou dobu vynikal zbožností, pokorou i vzdělaností - ale také fyzickou silou (dle zkoumání ostatků).

Historik František Palacký mu připsal závazek platby ročního tributu 500 hřiven stříbra a 120 volů saskému králi Jindřichu Ptáčníkovi. Palacký nicméně tento údaj poměrně volně převzal z Kosmovy kroniky, v níž se autor (nebyl Václavův současník)odkázal na závazek jistých Čechů franskému králi Pipinovi, synovi Karla Velikého.

Pipin Krátký přitom s Čechy neměl nic společného a konkrétní závazek tak je neprůkazný. Na druhou stranu v oné době nebyly různé "daně za mír" vzácností - Němci platili Maďarům či Poláci Čechům.

Podrobně se Václavovu životu věnují například Toulky českou minulostí, z nichž čerpají i výše uvedené odstavce.

Komunistická historiografie do školních učebnic promítla obraz světce coby slabého panovníka a pomíjela jeho roli v christianizaci českého státu. "Byl vnímán jako ten, který se snažil ustupovat Němcům a saskému vévodovi, hlavní hrdina byl jeho bratr Boleslav, který se snažil český stát upevnit. Bratrovražda byla interpretována jako krok k posílení významu českého státu," říká historik Jaroslav Šebek.

Svatý Václav byl přemyslovským knížetem, který proslul vzdělaností a zbožností. Po silném vpádu Sasů a Bavorů do Čech se jim však poddal a stal se jejich spojencem. Pravděpodobně kvůli mocenským pohnutkám jej zavraždil jeho bratr Boleslav a dobyl tak knížecí stolec pro sebe (detaily v boxu).

Zeman před dvanácti lety ještě zdůraznil, že svatováclavská tradice byla "tradicí druhé republiky a protektorátu, svatováclavská orlice byla udělována Emanuelem Moravcem (kolaborant s okupanty, pozn. red.)". A uzavřel: "Táži se, kdo v této Sněmovně má zájem slavit symbol servility a kolaborace. Myslím si, že hlasování to prokáže."

Těžko si představit, že podobná slova na adresu svatého Václava Miloš Zeman pronese v pátek, až se skloní, aby položil květiny k světcově relikvii - lebce, kterou vídáme například na svatováclavských poutích. "Na tuto repliku, pronesenou bez větších znalostí, se pan prezident nejspíš bude snažit zapomenout," říká historik se zaměřením na církevní dějiny Jaroslav Šebek.

Proč taková změna? Názorový posun, krátká historická paměť, nebo prostě to, že k dekoru prezidentské inaugurace vzdání holdu svatému Václavovi patří? Samotný Miloš Zeman na e-mailem zaslanou otázku, zda se jeho vztah ke světci za dvanáct let nějak proměnil, neodpověděl.

Mluvčí pražského arcibiskupství Aleš Pištora upozornil, že samotné uctění památky světce není při nástupu nové hlavy státu výjimečným úkonem. "Vzešlo to ze společného jednání zástupců pana prezidenta Zemana a pana kardinála. To, že nastupující prezident, respektive vládce, nějakým způsobem uctí památku národního světce, je tradice," řekl o podobě pobožnosti.

Klaus byl proti svátku na 28. září, o osm let později ho chválil

Miloš Zeman není jediným vrcholným politikem, jehož vztah ke svatému Václavovi působí dojmem názorového obratu.

Svatováclavských poutí ve Staré Boleslavi se pravidelně účastní prezident Václav Klaus. V roce 2008 tam například mluvil o sv. Václavovi jako o českém národním patronovi, národním světci, připomínajícím českou státnost a národní svébytnost, opoře a záštitě pro mnohé generace. Výslovně pak řekl (text celého projevu zde): "Je správné, že den sv. Václava znovu zaujal místo mezi našimi státními svátky."

Tentýž Václav Klaus ovšem při zmíněném hlasování v roce 2000 aktivně hlasoval pro to, aby se 28. září na seznamu státních svátků nedostalo (viz příslušný pozměňovací návrh, stenozáznam a hlasování).

Vlak na smířlivější koleji

Jako by v Česku platilo, že politik zvolený do funkce prezidenta, ať už Zeman či Klaus, ve vztahu ke svatému Václavovi prostě přehodí výhybku na smířlivější kolej.

"Chápu to chystané gesto jako snahu vytvářet pocit sjednocení společnosti," přemýšlí o tom historik Šebek. "Zeman už se asi nebude vracet k označování svatého Václava za kolaboranta, protože si uvědomuje, že je prezidentem všech, tedy i těch, kteří ho nevolili. Prezidentem skupin konzervativního ražení, mezi něž nepochybně patří i příslušníci katolické církve," řekl iDNES.cz.

Lebce svatého Václava se v roce 2008 po svém druhém zvolení ostatně poklonil i končící prezident Václav Klaus. Zeman tak bude mít na co navázat. A lze jmenovat i další paralelu z oblasti snahy o vstřícná gesta ke katolické církvi - zatímco Klaus má "svou" Starou Boleslav, Zeman jezdívá na Velehrad, kde se účastní poutních slavností.

"Václav Klaus se dříve na adresu katolické církve nevyjadřoval úplně pochvalně, neměl úplně nejsrdečnější vztahy s arcibiskupem Miloslavem Vlkem," naznačuje diplomaticky další motiv Šebek. Poté, co nastoupil Dominik Duka, se věci daly do pohybu - s Klausem podepsal dohodu ukončující spor o užívání katedrály (více čtěte zde) a zejména prezident nechal volnou cestu církevním restitucím.

Pod negativní nátěr nahlédla i společnost

Inaugurace Miloše Zemana

Průběh uvedení nového prezidenta do funkce

Možná zajímavější než názorové vrtochy prezidentů je vnímání sv. Václava společností. Světec se podle Šebka vynořuje zpod negativního nátěru, spojeného s interpretací jeho osobnosti coby symbolu zneužitého nacisty. Podobně hovoří i Klaus, když připomínal "dlouhé roky, kdy se nepřátelé naší svobody pokoušeli svatováclavskou tradici zneužít nebo dokonce potlačit".

Historik Šebek soudí, že společnost na začátku 21. století objevuje i aktuální svatováclavské přesahy. "Jednak to, že se snažil prosadit morálku do veřejného života, což je věc, kterou Česká republika potřebuje, jednak podporu vzdělanosti jako pilíře a sloupu, na kterém zdravý rozvoj společnosti také stojí. Ona tradice se rozvíjí nejenom díky uzákonění svátku, ale také proto, že se na svatého Václava přestáváme dívat optikou mýtů a dezinterpretací," řekl iDNES.cz.

Autor:

Navržená vláda Petra Fialy

Lídr koalice SPOLU a předseda ODS Petr Fiala představil navrhované složení své vlády. Prezident Miloš Zeman premiéra jmenuje 26. listopadu na zámku v Lánech.

Předseda vlády: Petr Fiala, ministr vnitra: Vít Rakušan, ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš, ministr zemědělství: Zdeněk Nekula, ministr financí: Zbyněk Stanjura, ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek, ministr školství: Petr Gazdík, ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka, ministryně obrany: Jana Černochová, ministr spravedlnosti: Pavel Blažek, ministr průmyslu a obchodu: Věslav Michalik, ministr dopravy: Martin Kupka, ministr zahraničí: Jan Lipavský, ministr životního prostředí: Anna Hubáčková, ministr kultury: Martin Baxa, ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek, ministr pro legislativu: Michal Šalomoun, ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová.

Jsme připraveni opět očkovat, ale nikdo nás nekontaktoval, říká šéf O2 universa

  • Nejčtenější

Znovu je tu nouzový stav. Babiš chce povinné očkování lidí nad 50 let

Od půlnoci ze čtvrtka na pátek začal v Česku platit nouzový stav. Vláda ho vyhlásila na 30 dnů na návrh ministra...

Nouzový stav vláda nevyhlásila. Blíží se povinné očkování některých profesí

Kvůli situaci v přetížených nemocnicích vláda zatím nouzový stav nevyhlásila. Chce znát postoj hejtmanů. „Nouzový stav...

Zeman je v ÚVN s covidem. Zavoral: Dostane protilátky, nákaza je z Lán

Prezident Miloš Zeman se vrátil se do Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN). Sanita s hlavou státu dorazila před 19:30....

Rakousko sevře lockdown, turisté nesmí do země. Zavede povinné očkování

Rakousko kvůli rekordním počtům nakažených covidem zavádí od pondělí celostátní uzávěru. Lockdown se má týkat...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Příští vláda: Nutná bude třetí dávka po 6 měsících, jinak lidi čeká PCR

Budoucí vláda představila opatření, kterými chce bojovat s covidem. Očkování má mít platnost šest měsíců, poté by měli...

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

  • Další z rubriky

Zeman opustil Ústřední vojenskou nemocnici, v neděli jmenuje Fialu

Prezident Miloš Zeman v sobotu v 15:30 opustil pražskou Ústřední vojenskou nemocnici, kam byl převezen ve čtvrtek po...

OBRAZEM: Déjà vu s jedním rozdílem. Nemocnici v Hradišti paralyzují neočkovaní

Nemocnice v Uherském Hradišti zažívá covidové déjà vu. Opět omezuje plánovanou péči, aby navýšila místo pro...

Česko má první podezření nákazy mutací omikron, stejně jako Německo

Česko má první podezření na mutaci covidu omikron. Laboratoře ji zaznamenaly u Češky, která před návratem do vlasti...

Podnikatel Zadeh, odsouzený za daňové úniky, je podmínečně na svobodě

Podnikatel íránského původu Shahram Zadeh, odsouzený za daňové úniky a ovlivňování svědků, je od pátku podmínečně na...

Vyhrajte medvídka, který svými pohádkami uspí vás i vaše děti
Vyhrajte medvídka, který svými pohádkami uspí vás i vaše děti

Nebylo by hezké mít doma někoho, kdo by vám i vašim dětem vyprávěl pohádky? A co takhle Pohádkový medvídek, který zná ty nejlepší příběhy? Zapojte...

Jakub Vágner se oženil. S rybářkou Claudií si řekli ano na lodi

Populární rybář Jakub Vágner (39) se oženil. V sobotu po poledni si vzal svou německou přítelkyni Claudii, se kterou...

Neočkovaný herec Etzler je na kyslíku s oboustranným zápalem plic

Miroslav Etzler skončil s covidovou atakou a oboustranným zápalem plic v nemocnici. Své příznivce na sociálních sítích...

Světem se kvůli mutaci valí lavina výprodejů. Padají akcie, ropa i bitcoin

Kvůli nové mutaci koronaviru, která byla detekována v Jihoafrické republice, klesly v pátek asijské akcie nejvíce za...

Vítěz Slavíka Ztracený zpíval o znásilnění. Píseň stáhnu, omluvil se

Vítěz letošního Českého slavíka Marek Ztracený čelí kritice kvůli textu jedné z jeho starších písní. Výkonná ředitelka...

KOMENTÁŘ: Kterak raper Řezník přistřihl Českému slavíkovi křídla

Slavnostní ceremoniál Českého slavíka nejspíš na nějakou dobu rozvíří debaty o stavu české populární hudby – je-li...