Úterý 13. dubna 2021, svátek má Aleš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 13. dubna 2021 Aleš

Společnost ještě není zralá, prezidenta musíme chránit, říká Ondráček

  21:08
Požadavek na ochranu prezidenta před urážlivými výroky nesouvisí se současnou hlavou státu, říká komunistický poslanec Zdeněk Ondráček, jeden z předkladatelů návrhu na obnovu paragrafu o hanobení prezidenta republiky. Společnost podle něj není ještě zralá a nejvyšší ústavní činitel si zaslouží stejnou ochranu jako například soudci.

Zdeněk Ondráček | foto:  František Vlček, MAFRA

„Ten návrh byl připravován již delší dobu a teď zkrátka přišla řada na jeho projednání. Nehledejte v tom žádnou časovou souvislost,“ odpověděl poslanec Ondráček iDNES.cz na dotaz, zda je návrh na obnovení trestného činu hanobení prezidenta republiky reakcí na aktuální společenský vývoj.

„Návrh zákona je dělaný kvůli prezidentu republiky jako funkci, nesouvisí se současným prezidentem,“ dodal Ondráček a poukázal přitom na skutečnost, že Miloši Zemanovi končí mandát již v březnu 2018. Případná změna předpisů by se jej proto dotkla pouze okrajově.

Součástí návrhu je ovšem apel předkladatelů na bezodkladné zavedení nové úpravy. „Navrhuje se, aby zákon v Části první (změna trestního zákoníku - pozn. red.) nabyl účinnosti již prvním dnem druhého kalendářního měsíce následujícího po dni jeho vyhlášení,“ stojí v dokumentu (celý návrh včetně důvodové zprávy si můžete přečíst zde). Zbylá část, která mění přestupkový zákon, by měla nabýt účinnosti spolu s ním v červenci 2017.

Společnost ještě není zralá

Návrh na obnovení trestného činu hanobení zdůvodňují předkladatelé potřebou adekvátní ochrany hlavy státu a státních symbolů před urážkami, jichž jsme prý stále častěji svědky.

„Já se domnívám, že jsou určité formy, které jsou za hranicí přestupkového jednání,“ odvětil Ondráček na otázku, zda by nestačilo urážky prezidenta řešit přestupkem. Předkladatelé věří, že navrhovaný postih není nijak drakonický a má spíše výchovný charakter. Kromě peněžitého trestu či propadnutí věci přitom pachatelům hrozí až jeden rok odnětí svobody.

Hanobení prezidenta

Hlavu státu chránil už zákon na ochranu republiky z roku 1923. Za socialismu bylo hanobení republiky a jejích představitelů trestným činem s až dvouletou sazbou odnětí svobody. Paragraf o hanobení prezidenta byl z trestního zákoníku vypuštěn až novelizací z roku 1997.

„Ta společenská škodlivost je vyšší. Vycházím z toho, že prezident je nejvyšším ústavním činitelem České republiky a je na orgánech činných v trestním řízení, aby posoudily, zda se v daném případě jedná o trestný čin nebo přestupek. Je to standardní proces,“ doplnil Ondráček.

U části politiků se však návrh na obnovení trestného činu nesetkal s pochopením. Například poslanec ODS Marek Benda označil ustanovení za archaické a europoslanec za TOP 09 Jiří Pospíšil poznamenal, že nápad poslanců „zavání návratem ke komunistické ochraně papalášů“.

Pod návrh se podepsali kromě poslanců KSČM a Úsvitu také někteří členové vládní koalice. Jiní se však postavili proti, např. Martin Kolovratník z ANO:

15.listopadu 2016 v 20:19, příspěvek archivován: 15.listopadu 2016 v 20:35

Hanobení prezidenta trestným činem? PROČ? Dnešní řád umí excesy postihnout. Říkám: TUDY NE! Před rok 89 fakt nechci a udělám vše proti!

„Já si myslím, že to přežitek není a že společnost není ještě zralá, abychom to mohli za přežitek označit,“ namítl Ondráček a dodal, že obdobná ochrana se vztahuje na úředníky, policisty nebo soudce. „Jen si zkuste předvést něco z toho, co se teď předvádí na ulicích, u soudu a uvidíte,“ řekl.

Policie sociální sítě hlídat nebude

Návrh se nesetkal s vlídným přijetím ani u premiéra. „Obávám se, že pokud bychom obnovili takový trestný čin, který jsme tady měli minimálně za komunistického režimu, ale něco podobného platilo i za Rakouska-Uherska, alespoň si vzpomínám na příslušné pasáže z Dobrého vojáka Švejka, tak pokud bychom obnovili takové pasáže, tak by se trestní právo začalo používat v politickém souboji. Těžko říci, kde by to skončilo,“ řekl Sobotka (celé prohlášení).

Premiér Sobotka považuje za důležitější ochranu svobody projevu:

15.listopadu 2016 v 16:04, příspěvek archivován: 15.listopadu 2016 v 20:34

Hlava státu si zaslouží úctu. Ale pokud mám volit mezi svobodou projevu a zaváděním trestnosti hanobení hlavy státu, volím svobodu projevu.

„Jestli si někdo představuje politický souboj jako vzájemné urážení, tak si myslím, že se nikam dál neposuneme,“ uvedl Ondráček, který rovněž odmítl, že by se předpis mohl stát nástrojem cenzury a podnítit udavačství.

„Pokud někdo dospěje k názoru, že je to potřeba, tak podá trestní oznámení. Žádná internetová policie nebude monitorovat sociální sítě a sledovat, jak se kdo vyjadřuje,“ doplnil.

Autor:

Velikonoce pandemii nezhorší, budeme z toho dřív než Němci, očekává matematik

  • Nejčtenější

Blatný a Plaga končí. O ničem nevíme, říkají oba ministři

Dny ve funkci ministra zdravotnictví Jana Blatného a šéfa resortu školství Roberta Plagy jsou sečteny, potvrdil redakci...

Stahují se mračna soudních bitev? Češi se bouří proti Arenbergerovi

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger čelí kritice za nejasné informování o omezeních, která začnou platit po skončení...

Opět chaos a špatná komunikace. Arenberger schytává ostrou kritiku

V sobotu v podvečer nový ministr zdravotnictví Petr Arenberger oznámil, že omezení shromažďování lidí na nejvýše dvě...

Pondělní rozvolnění zřejmě dozná změn. Arenberger připustil úpravu setkávání

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger bude rozhodovat, zda nevrátit omezení shromažďování lidí na dva, řekl v pátek...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vrah dvou žen v Českém ráji dostal doživotí, u soudu zaskočil svého obhájce

Za uškrcení dvou žen na Turnovsku odsoudil královéhradecký krajský soud Karla Šťovíčka k zostřenému doživotí. O...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

První romské dítě, které skončilo v babyboxu. Romové zuří, matka ho chce zpět

Premium Je to příběh 217. dítěte, které babyboxy zachránily a prvního romského dítěte, které se v babyboxu ocitlo. Matka...

Fiala politiku dělat neumí a důsledky jsou tragické, hodnotí Klaus dnešní ODS

Premium Za deset dní oslaví ODS třicáté výročí svého vzniku. MF DNES požádala jejího zakladatele Václava Klause, aby...

  • Další z rubriky

Zaorálek se vyjádří k nabídce, aby místo kultury vedl ve vládě zahraničí

Přímý přenos Ministr kultury Lubomír Zaorálek svolal mimořádnou tiskovou konferenci, aby se vyjádřil k tomu, zda přijme nabídku, že...

Hlavní hygienička Svrčinová je zpět v práci, vrátila se po kolapsu

Hlavní hygienička Pavla Svrčinová, která před týdnem zkolabovala při jednání vlády, je opět v práci. Webu iRozhlas.cz...

Porody v době covidu: některé nemocnice zakazují bonding, jiné návštěvy otců

Pandemie koronaviru se značně podílí i na tom, jakým způsobem nemocnice přistupují k pacientům. Přestože je primárním...

Poslanci rozhodnou o kvótách na české potraviny v obchodech i členech rady ČT

Poslanci budou rozhodovat o tom, zda se v zákoně o potravinách objeví povinné kvóty pro prodej českých potravin v...

Úklid hotový raz dva! Přihlaste se o jeden z 10 mopů 1-2 Spray max od Viledy
Úklid hotový raz dva! Přihlaste se o jeden z 10 mopů 1-2 Spray max od Viledy

Čistá podlaha snadno a rychle? 1-2 Spray max se perfektně hodí na rychlý každodenní úklid, kdy se vám nechce tahat s těžkým kbelíkem vody. Které...

Kuchyň mají na terase. Šílený plán mladých manželů je geniální

Honza a Katka se po svatbě nastěhovali do domu svých prarodičů. V patře, které obývají, jim však chybí kuchyň. A tak...

Jak často se nakazí již očkovaní? Důkladná studie dala skvělé výsledky

Americké středisko pro kontrolu nakažlivých nemocí (CDC) ve svém časopise vydalo průběžné výsledky studie, která je...

Princ Harry se vrátil do Británie na pohřeb dědečka, karanténu nestihne

Britský princ Harry přiletěl z Los Angeles na pohřeb svého dědečka prince Philipa. Na letišti Heathrow ho v neděli po...

Pohřeb prince Philipa se bude konat 17. dubna, Harry dorazí bez Meghan

Buckinghamský palác oznámil, že pohřeb zesnulého prince Philipa se bude konat 17. dubna. Zároveň potvrdil, že princ...

Podstoupím úpravu prsou. Není čas cvičit a chroustat mrkev, říká Kalivodová

Andrea Kalivodová (43) se svěřila s tím, proč se rozhodla podstoupit remodelaci prsou. Operní pěvkyně v rozhovoru pro...