Zakázat zveřejňování odposlechů je nebezpečné, tvrdí exministr Bublan

  6:52aktualizováno  6:52
Bývalý ministr vnitra, poslanec František Bublan z ČSSD, nesouhlasí s návrhem zákona, který novináře za zveřejnění telefonních odposlechů trestá až pětiletým vězením. "Z vlastní zkušenosti vím, k jakým politickým tlakům na policii dochází. Zveřejnění odposlechů v médiích je někdy poslední možností, jak informovat veřejnost o závažných kauzách," říká v rozhovoru pro MF DNES.

Protesty policistů a hasičů - Na demonstraci dorazil bývalý ministr vnitra v sociálnědemokratické vládě František Bublan. (27. února 2007) | foto: Lukáš BíbaiDNES.cz

Kontroverzní návrh zákona z dílny poslance ODS Marka Bendy projednávají senátoři již dnes.

Jaké jsou hlavní nedostatky Bendova návrhu?
Hlavní chybu vidím v tom, že se odpovědnost za únik informací z telefonních odposlechů přenáší na novináře. Už dnes je přece pro policisty, státní zástupce i lidi z tajných služeb trestné, když vynášejí odposlechy ven. Novým zákonem stát rezignuje na kontrolu vlastních lidí. Měl by si udělat pořádek v tom, aby státní zaměstnanci odposlechy nevynášeli, ne trestat novináře. Problém je i v tom, že takhle závažnou změnu mediálního práva odhlasovala Sněmovna narychlo a bez jakékoli veřejné diskuse.

Co může výrazné omezení svobody slova přinést?
Jakmile mají být novináři trestáni, vypadá to, jako že se my politici bojíme, co na nás v odposleších vyplave. Zákon je o to nebezpečnější, že v našem státě zůstává část trestních kauz pod politickým tlakem nevyšetřena.

Máte s tím osobní zkušenost?
Když jsem dělal v bezpečnostních složkách (Bublan mnoho let pracoval v BIS a civilní rozvědce – pozn. red.), jednou mi volal šéfredaktor jistého média s tím, že mu člověk od nás přinesl spisy. Byl to závažný případ a můj operativec ho vynesl do médií proto, že měl pocit, že mu jeden z nadřízených  brání v práci. Myslel si, že spravedlnost skončí v koši. Tehdy jsem jako šéf zjednal nápravu, ale je vidět, že možnost předat věc médiím je důležitá. Pokud bude policie pracovat tak, jak má, a šetřit kauzy bez ohledu na politické tlaky, pak se nemusí bát, že jí nějaké informace utečou.

V letech 2004 až 2006 jste byl ministrem vnitra. Proč za vás policie neměla podmínky pro vyšetření výbušného spisu Krakatice, který pojednává o prorůstání mafie do politiky?
Já si to trošku vyčítám. Cítil jsem náznaky, že se vyšetřovatelé něčeho bojí nebo že pro vyšetření není vůle z vedení policie. Já sám jsem nikoho neovlivňoval, ale tohle jsem možná podcenil. Když tehdy někdo vyslovil slovo Krakatice, lidé z vedení policie se zatvářili divně, jakože pozor, tohle je citlivé téma. Všichni kolem toho chodili jako kolem horké kaše. Měl jsem tenkrát říct: Něco s tím dělejte a dotáhněte to do konce. Bylo to dané i tím, že jsem tenkrát nevěděl, co přesně ve spisu je, ani jako ministr jsem neměl právo se s obsahem Krakatice seznámit. Když jsem na vnitru skončil, často za mnou policisté chodili a říkali, že mají problémy. Svěřovali se, že mají problémy v kauze Kořistka, v kauze Čunek, že tam byly jasné politické tlaky.

Pokud kriminalizaci zveřejňování odposlechů schválí Senát a ČSSD vyhraje příští volby, budete chtít kontroverzní zákon zrušit?
Zcela určitě ano.

Co by zůstalo tajné

Pokud by novináři nesměli zveřejňovat policejní odposlechy, veřejnost by se nedozvěděla třeba o prorůstání mafie do politiky. Takové informace obsahuje hlavně policejní spis Krakatice, který mapoval aktivity šéfa podsvětí Františka Mrázka.
Co z odposlechů ze spisu Krakatice vyplývá?

Šéf poradců premiéra Miloše Zemana Miroslav Šlouf si Mrázka vodil přímo na Úřad vlády, kde si vyměňovali informace.

Dnešní ministr vnitra Ivan Langer a poslanec Vlastimil Tlustý v roce 2000 lobbovali v nejvyšších ekonomických a politických kruzích za zájmy Mrázkova spolupracovníka – podnikatele Luďka Sekyry. Oba dnes tvrdí, že Mrázka neznali a o tom, že stojí v pozadí obchodů, prý neměli tušení.

"Kmotr" Mrázek si se svými obchodními partnery povídal i o tom, že některé politiky "zalijí", což byl výraz pro zkorumpování.

Jeden z ředitelů Národního bezpečnostního úřadu, Martin Hejl, byl s Mrázkem v intenzivním kontaktu. Předával mu cenné informace ze státní správy.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

V katalogu dovolená snů, na místě švábi. Problémy cestovky na Krétě se kupí

Pláž Vai, Kréta

Po zprávě o zájezdu Čechů, kteří se na řeckém ostrově Kréta nakazili střevním onemocněním, se redakci iDNES.cz ozvalo...

Úniky ze spisů ÚOOZ torpédovaly vyšetřování brněnské konkurzní mafie

Ilustrační snímek

Na to, že v Brně může fungovat konkurzní mafie složená ze soudců a advokátů, kteří potápějí miliardové firmy, v...

Sypat Stutox na holá pole bez vegetace je nebezpečné, tvrdí olomoucký vědec

Rozsypávat v boji proti přemnoženým hrabošům jed Stutox II na holá pole bez...

Rozsypávat v boji proti přemnoženým hrabošům jed Stutox II na holá pole bez vegetace je nebezpečné, řekl vedoucí...

Advantage Consulting, s.r.o.
C++ WIN API VÝVOJÁŘ

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 60 000 - 95 000 Kč

Najdete na iDNES.cz