Do schvalování výjimek na nehrazené léky chce VZP zapojit i odborné komise

  19:42aktualizováno  19:42
Situace, kdy jeden revizní lékař lék schválí a jiný nikoliv. Všeobecná zdravotní pojišťovna jim chce předejít a standardizovat proces udělování výjimek podle paragrafu 16. Vydala proto novou metodiku, podle které bude výjimky od 1. prosince posuzovat.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

Pokud lék nehradí veřejné zdravotní pojištění a pro pacienta představuje jedinou možnost léčby, může svou pojišťovnu požádat o výjimku, kterou pak posoudí revizní lékař. Tomu má v případě Veřejné zdravotní pojišťovny od prosince pomoci i komise složená z odborníků příslušného oboru. 

Všeobecná zdravotní pojišťovna zřídí poradní orgány, v nichž budou zastoupeni jak zástupci pojišťovny, tak odborníci z příslušné oblasti - například z onkologie, hematoonkologie, kardiologie či na vzácná onemocnění. Obě skupiny budou zastoupeny rovným dílem. 

„Chceme vytvořit nástroj, který povede k tomu, aby rozhodování bylo rychlejší, jednodušší a opřeno o odborné autority v různých oblastech medicíny,“ nastínil ředitel VZP Zdeněk Kabátek.

Pojišťovna odmítla hradit účinný lék na rakovinu, žena se chce soudit

Skupina se pak bude snažit určit podmínky, za kterých má být přípravek podle paragrafu 16 uhrazen. „Definovat jaký profil pacienta je vhodný, smysluplný, jaké medicínské ukazatele musí být splněny,“ vysvětlil náměstek pro zdravotnictví VZP David Šmehlík.

Paralelně bude probíhat jednání s dodavateli o výši úhrady. Výsledkem bude vydání stanoviska, které se pak stane součástí praxe revizních lékařů. Ti z něj  budou během následujících dvanácti měsíců čerpat, jednou ročně bude prováděna revize. 

Mimořádná úhrada: § 16

„Příslušná zdravotní pojišťovna hradí ve výjimečných případech zdravotní služby jinak zdravotní pojišťovnou nehrazené, je- li poskytnutí takových služeb jedinou možností z hlediska zdravotního stavu pojištěnce,“ říká paragraf 16 zákona č. 48/1997, o veřejném zdravotním pojištění. 

Podle Šmehlíka jde kromě standardizace celého procesu i o zvýšení předvídatelnosti a odstranění variability rozhodování jak revizních lékařů, tak přístupu VZP. „Nejedná se o systém, který by měl nahradit standardní rozhodovací proces Státního ústavu pro kontrolu léčiv,“ dodal.

Rozhodnutí VZP vítá i předsedkyně České onkologické společnosti Jana Prausová. „Naprosto chápu, že revizní lékař, který není odborníkem příslušného oboru, nemůže zcela jednoznačně rozhodnout pro jednotlivého pacienta, pokud nemá v rukou správný návod,“ komentovala Prausová.

„Naším obrovským problémem je, aby pacienti byli léčeni podle mezinárodních standardů, které jsou všude ve světě doporučovány, a chceme, aby naši pacienti se k té správné léčbě dostali co nejdříve,“ dodala. Obecné stanovisko pro určitý léčivý přípravek vypracované odborníky pak podle ní reviznímu lékaři pomůže dobrat se správného rozhodnutí.

Metodika však není právně závazná

Podle právníka Ondřeje Dostála se díky nové metodice někteří pacienti doberou schválení úhrady léků rychleji a jejich lékařům ubude administrativa. „Může jít i o docela velké skupiny nemocných, v řádu stovek či tisíců lidí,“ uvedl Dostál. 

„Za přínos lze také označit, že VZP dala ‚na papír‘ alespoň nějaká pravidla, byť ne dokonalá, neboť dosud nebylo vůbec zjevné, proč některé drahé léky na výjimku VZP schvaluje rutinně ve velkých počtech, kdežto úhradě jiných se VZP brání i soudně,“ pokračoval Dostál (více informací zde).

Metodika však má podle něj i nevýhody. „Pokud dohodu kdokoliv z trojice VZP-výrobce-odborná společnost nepřijme, pacienti úhradu patrně nedostanou,“ dodal.

„Zmíněná metodika nebude právně závazná, a tedy pro pacienty nebude nároková,“ komentovala advokátka Lenka Teska Arnoštová. Podle ní také metodika neřeší otázku úhrady vysoce inovativních léčivých přípravků, která je spojená s délkou správních řízení a s doložením nákladové efektivity. Může však podle ní být dobrým příkladem pro ostatní zdravotní pojišťovny. „Pokud se v praxi ukáže, že má metodika efekt, může být ale vodítkem pro zákonnou úpravu,“ dodala.

Počet žádostí dle § 16

Počet žádostíSchválenéSchváleno %Náklady v Kč
Rok 2013
7 1296 09185,44330 775 507
Rok 201410 0948 36782,89611 266 520
Rok 201512 67010 82985,47869 271 426
Rok 201614 01912 64790,211 069 278 234
Rok 201713 80011 73485,031 043 740 201

V roce 2017 přišlo VZP 13 800 žádostí o výjimku podle paragrafu 16. Z nich schválila pojišťovna 11 734, celkem tedy 85,03 procent. Od roku 2013 se počet žádostí téměř zdvojnásobil. Náklady na léky proplacené přes paragraf 16 se od roku 2013 více než ztrojnásobily.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Další z rubriky

Ve sporu Altnerových dědiců s ČSSD o stamiliony je ve hře ústavní stížnost

Patrik a Veronika Altnerovi na tiskové konferenci ke kauze Lidový dům a sporu s...

Patrik a Veronika Altnerovi, dědicové po zesnulém právníkovi Zdeňku Altnerovi, hodlají dál pokračovat ve sporu s ČSSD....

V Podkrkonoší řádilo o víkendu malé tornádo. Odpojilo město od proudu

Gustnádo, Rtyně v Podkrkonoší (15. 6. 2019).

Silné bouřky zasáhly o víkendu Česko a zanechaly za sebou popadané stromy a poničený majetek. Kromě obvyklých blesků,...

I dnes jsou učitelé, podle nichž je ADHD výmysl, říká dětský psychiatr

Ilustrační snímek

Pod zkratkou ADHD se skrývají poruchy pozornosti, hyperaktivita a impulzivita. Podle dětského psychiatra je takové dítě...

Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní
Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní

Krkonošský národní park (KRNAP) v loňském roce navštívilo téměř 3,8 milionu lidí. Negativním dopadem masové turistiky je velké množství odpadků, které po sobě lidé v přírodě zanechávají. Dobrovolníci jich každoročně sesbírají skoro 3 tuny.

Najdete na iDNES.cz